Co jsou fašanky a kam se za nimi můžete vydat na Východní Moravě
Seznámíme vás s několika akcemi, na které se můžete v následujícím období těšit. Oslava zvaná fašank má na Východní Moravě svou bohatou tradici, o kterou se místní nedají ochudit.
Zlínský kraj je kulturně, jazykově a nábožensky velmi rozmanitý region. Co místní milují, jsou právě fašanky. Jedná se o krajový název masopust, období plného tradičních veselých a kostýmovaných rejů. Svátek je spojený se spoustou veselí, ale také skvělého jídla a pití.
„Nepřekvapilo nás, že se fašanky konají. Je to staletá, vůči nevlídným dobám odolná tradice,“ říká ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Zuzana Vojtová a dodává: „Východní Morava je region plných emocí, rozpustilost před obdobím velkého půstu je přímo legendární. Symbolem všeho je průvod maškar, v němž nechybí například medvěd.“
Fašank se koná od Tří králů do Popeleční středy, která letos vychází na 2. března. Slavnostní akce se konají především v sobotu 19. února ale v sobotu, 26. února, a dokonce i po ní.
22. Lešetínský fašank ve Zlíně se koná v sobotu 19. února a bude přizpůsoben oslavám výročí 700 let od první písemné zmínky o městě. A protože s historií města je spojena i královna Eliška Rejčka, nebude chybět ani ona. Tradiční průvod bude následovat originální pochovávání basy v podání místních recesistických ochotníků.
Festival masopustních tradic Fašank 2022 ve Strání se koná už po 35. S ohledem na hygienická pravidla se bude konat jen venku, ale i tak přinese spoustu různých zážitků. V centru obce Strání u zámečku jarmark tradičních řemesel, prodej výrobků včetně zabíjačky, a především přehlídka masopustních tradic. Nebude chybět proslulý mečový tanec Pod šable. Součástí veselé soboty bude den otevřených dveří v místní známé Sklárně Ladi Breznického.
Výstřelem z děla odstartuje v sobotu 26. února ve 13.00 hodin fašankový průvod v Kunovicích. Návštěvníci budou moci v kulturním zařízení Pálenice ochutnat koblihy od Tetiček, členek stejnojmenného sboru. Chybět nebudou ani zabijačkové speciality od Mužského pěveckého sboru v Areálu Jízdy králů.
V menším rozsahu proběhne i v sobotu 26. února od 9 do 14 hodin program v bělokarpatském Muzeu Bystřice pod Lopeníkem. Odpoledne zahrají pověstní Bystřičtí heligónkáři.
Ve stejný den v 10.10 hodin dorazí na Hanácké náměstí v Kroměříži veselé maškary s medvědem. Od 9 do 17 hodin zde bude probíhat tradiční Masopustní jarmark se spoustou jídla a zábavy. K tomu bude hrát cimbálová muzika Denica. Rodiny s dětmi jistě potěší masopustní karneval, který začne v 10.30.
Vodění medvěda budete moci pozorovat a vychutnat si masopustní speciality budete moci v sobotu 26. února v Bystřici pod Hostýnem. Fašankové veselí na bystřickém náměstí TGM začne v 10.30. Nedaleko se nachází proslavené poutní místo.
Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích zve na komorní atmosféru expozici k fašankům. Pokud budete chtít ochutnat něco dobrého, navštivte 26. února Masopustní jarmark, který se bude od 10 do 17 hodin konat před poštou a radnicí v Luhačovicích.
Lidovou zábavu si naplánovali na pondělí 28. února v Korytné. Od 10. hodiny dopolední se koná obchůzka krojovaných mládenců za doprovodu dechové hudby, večer proběhne taneční zábava v kulturním domě.
V poslední možný den, v úterý 1. března, si uspořádají fašanky ve Valašských Kloboukách. Pod heslem: Fašanky, fašanky s černými fúsy / pantáta bachratý tancovat musí se budou celý den před klobouckým íčkem tancovat s medvědem, popíjet a konzumovat dobroty.
Od popeleční středy, tedy od 2. března nastává čtyřicetidenní půst. Je zakončen až Velikonocemi, největším křesťanským svátkem, který oslavuje vzkříšeného Krista. Mimořádnou sílu má na Moravě stále živá cyrilometodějská liturgická východní tradice. Bohoslužby, které se ani po tisíci letech ve své podstatě nezměnily, můžete zažít na několika místech Východní Moravy, včetně svatého místa Velehradu.
Další pozvánky na fašanky a akce pořádané na Východní Moravě najdete na www.vychodni-morava.cz/akce.
Zdroj: TZ CCRVM
Napsat komentář