Zní to k nevíře, ale i v dnešním světě, který je křížem krážem propojen sociálními sítěmi, se stále více lidí cítí izolovaně. I když máme díky internetu na dosah ruky nekonečný proud informací a „přátel“, hrozba tzv. online izolace je rok od roku vyšší.

Proč je podle odborníků situace kritická? Důvod je prostý. Trávíme stále více času doma u obrazovky mobilu či počítače – a cítíme se přitom bezpečně a pohodlně. Jenomže tato iluze komfortu má vysokou cenu. Dochází k sociální izolaci, a pokud se stane chronickou, může vést k vážným psychickým problémům v podobě úzkostí, deprese, a dokonce i panické ataky.

styl zivota.cz adicare uvodni

Proč je sociální izolace tak nebezpečná?

Odpověď souvisí s faktem, že lidé jsou přirozeně společenské bytosti. Abychom psychicky nestrádali, potřebujeme fyzický kontakt, oduševnělé rozhovory a sdílené zážitky s ostatními lidmi. Virtuální interakce, byť mohou být užitečné a velmi zábavné, nemohou tyto základní potřeby plně nahradit.

Jak poznáte, že je s vámi „něco špatně“?

Mezi nejčastější varovné signály patří nadměrné používání online platforem – pokud tedy každodenně trávíte hraním her, sledováním videí nebo procházením sociálních sítí na úkor skutečných interakcí – a naopak odmítáte pozvánky na akce, vyhýbáte se přátelům a rodině a raději zůstáváte sami doma, zpozorněte.

Dalším typickým příznakem sociální izolace bývá vtíravý pocit osamělosti a prázdnoty, a to i přesto, že jste obklopeni lidmi na sociálních sítích.  Uvnitř se však cítíte osaměle a bez skutečného spojení.

V souvislosti se sociální izolací také často dochází k výkyvům nálad a úzkostným stavům či k zanedbávání fyzického a duševního zdraví. Strádající jedinec o sebe přestává dbát, špatně se stravuje a chátrá.

Jak se udržet v kondici – anebo se do ní vrátit?

Pokud si myslíte, že vy nebo někdo z okruhu vašich blízkých trpí sociální izolací, podnikněte důležité kroky. Především omezte čas strávený na internetu (stanovte si limity pro používání technologií a věnujte se více aktivitám v reálném světě) a více vyhledávejte skutečný kontakt s lidmi.

Pokud se již potýkáte s úzkostí, depresí nebo jinými psychickými problémy, neváhejte využít pomoc psychologa nebo psychiatra. Dobrou volbou je například Adicare – psychoterapie Brno.

styl zivota.cz adicare 01

Pamatujte, že sociální izolace není něco, za co byste se měli stydět a zároveň problém, se kterým se musíte vypořádat sami. Naopak se jistě najde mnoho lidí, kteří vám rádi pomohou zpátky do plnohodnotného života.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: