Nový fenomén: podcasty. Proč je poslouchat?
Podcasty jsou stále oblíbenější. Proč jejich popularita roste? Pokud zatím tápete, máme pro vás různé tipy na zajímavé podcasty.
V červnu letošního roku provedla agentura Nielsen Admosphere průzkum, ze kterého vyplývá, že 10,7 % české internetové populace zná pojem „podcasting“ a že 31 % o podcastech alespoň slyšelo. Poslouchání podcastů je trendy možná právě pro tu osobní formu, kdy máte velmi blízký pocit a můžete si připadat, jako byste toho byli součástí.
Kde se vzaly podcasty
Podcasty mohou trvat dvacet minut, ale i mnohem déle než hodinu. Podcasting vynalezla v roce 2004 rozhlasová, televizní a internetová osobnost, Adam Curry. Tyto mp3 soubory tak trochu konkurují rozhlasu.
Výhodou podcastu je možnost přehrát si pořad v dobu, která vám vyhovuje. Wikipedie uvádí, že v USA se nabízí přes 60 tisíc aktivních podcastů. Je zajímavé, že 40 % Američanů už podcast slyšelo, což je o trochu vyšší číslo, než je tomu u nás. 77 % posluchačů (v USA) tvoří skupinu mezi 18-55 lety. Internetová encyklopedie dále uvádí, že posluchači sledují 5 hodin podcastů týdně, přičemž většina (86 % posluchačů) poslouchá epizodu celou nebo její většinu.
Kdy poslouchat podcasty?
Řada lidí si určitě řekne, že na nějaké podcasty přece nemá čas. Podcasty vůbec nemusí být ztrátou času. Na síti se dají najít nejen všeobecná témata, ale poslechem si můžete rozšiřovat odborné znalosti. V průběhu času se totiž rozrostly o podcasty na téma internet, psychologie, zdraví, můžete získávat i informace. Podcasty se dají poslouchat při řadě činností. Tím, že si je můžete poslouchat přes mobil a sluchátka, využijete je při běhání, cvičení, ale třeba i při vaření nebo úklidu. Také se dají poslouchat při cestování. Vlastně kdykoliv, když se nepotřebujete soustředit na nic dalšího. Vlastně jste mnohem více multifunkční. A to je skvělé, no ne?
Kde poslouchat podcasty
Podcasty můžete poslouchat na počítači, ale co je praktické i na mobilu a tabletu. Tím se totiž možnost, kdy se jimi necháte unášet, podstatně zvýší. V případě Androidů se dá poslouchat podcast třeba přes Podcast Addict. Uživatelé iPhonů mohou zase využít aplikaci Podcast nebo Overcast. Podcasty se dají poslouchat i zdarma na Spotify, případně na Soundcloudu.
Nejoblíbenější podcasty? Záleží vždy na žánru
Podcasty vytvářejí jak muži, tak ženy, takže najít si ty, které vám budou vyhovovat, je jen otázka výběru. Česká nabídka je poměrně široká. A to jsme ještě nezmínili možnost sledovat zahraniční podcastery.
A které podcasty najít online? Jednou ze skvělých podcasterek je Tereza Salte (Tereza in Oslo) a její podcasty V oblacích. Autorka má nejen neuvěřitelně příjemný hlas, ale nabízí i zajímavá témata. Začít den, když vás na jeho začátku provází Terezin hlas, je zkrátka skvělé. Velmi rády ji budou poslouchat ženy, ale řada témat bude bavit i muže.
Neseriózní dámské popovídání nabízí show Ivany Veselkové a Zuzany Fuchsové zvané Buchty.
Mezi první české podcastery patří Petr Ludwig, kterého můžete znát jako autora knihy Konec prokrastinace. Do svých Deep Talks si zve osobnosti, se kterými hovoří na téma hodnoty, ale také smysl života a práce a jde v nich hezky do hloubky. Mezi průkopníky patří i Dan Tržil, který si povídá v Proti proudu s osobnostmi s vynikajícími výsledky a zajímavým životem. Dlouhé a inspirativní rozhovory v Brocastu vedou také bratři Adam a Tomáš Dunovští. Tématy moderních technologií se zabývají podcasty Petra Máry.
Vzdělávací podcasty
Vzdělávací podcasty jsou možností, jak si rozšířit vědomosti a podpořit vzdělání. Často z nich můžete čerpat novinky, což vám pomůže oproti konkurenci.
Zajímavé podcasty vede i Cukrfree neboli Janina D. Černá. Jsou převážně na téma stravování a zdraví, ale na přetřes přicházejí i další zajímavá témata. O cestování mladých vypráví Kryštof v jeho Cestology. Některé podcasty je možné sledovat i na Youtube a právě poslední dva zmínění jsou příkladem. Zajímavé podcasty vytváří také Jiří Rostecký v Mladém podnikateli, který hovoří s úspěšnými podnikateli, manažery, marketéry, novináři a řadou dalších osobností.
Vědecké podcasty
Řadu hlubších témat otevírají i podcasty Radiožurnálu. Probírají se nejen horká témata, ale i ta vědecko-technologická. Tyto kanály potěší i milovníky sportu. Na Soundcloudu můžete poslouchat i Hyde Park Civilizace, což je audiopodoba televizního pořadu, který moderuje Daniel Stach.
Jak začít s podcasty
Chcete začít s podcasty sami? Pak můžete využít zkušeností zkušenějších, kteří se už tímto procesem úspěšně prokousali. Vypráví o tom nejen Tereza Salte, ale i Dan Tržil, nebo třeba Jiří Rostecký.
Ceny za český podcast
Letos v červnu se na Střeše Lucerny udílely historicky první ceny za nejlepší české podcasty za poslední rok.
Nejlepší podcast roku – Magdalena Sodomková – podcasty „Matematika zločinu”.
Kategorie Podcast veřejné služby – Iva Jonášová a Edita Kudláčková, Radio Wave – podcast „Zhasni!“
Kategorie Byznys a podnikání – Jiří Rostecký – podcast „Mladý podnikatel“
Kategorie Lifestyle – Tereza Salte – podcast „V oblacích“
Kategorie Společnost a zdraví – Hana Štipák za stejnojmenný podcast
Možná právě tito výherci mohou být inspirací při vašem pátrání po zajímavých podcastech. A jak jste na tom vy osobně? Baví vás podcasty? Které jsou vaše oblíbené? Podělte se v diskuzi pod článkem.
Zdroj: Wikipedia, Active Group
Napsat komentář