Šinrin-joku, japonské umění lesní terapie vám dodá fyzickou i psychickou pohodu
Nejrůznější koncepty nám napomáhají, jak zvládat tuhle náročnou a stresující dobu. Jedním z nich je i japonské umění lesní terapie – šinrin-joku.
Dr. Quing LI ve své knize Šinrin joku (Pragma, 2018) vysvětluje, kde se vzalo toto umění. Sám sice žije a pracuje v lidnatém Tokiu, ale na dohled má park a stromy Ginkgo biloga, kvetoucí třešně a 300 let starou azalkovou zahradu. Jen díky těmto přírodním krásám mu přijde město snesitelné.
Šinrin-joku v překladu znamená „koupel v atmosféře lesa”. Jedná se o pobyt v přírodě vnímaný všemi smysly.
Milujeme přírodu, protože jsme se naučili mít rádi věci, které nám pomáhají přežít. (Str. 24)
Šinrin-joku pochází z Japonska, které má velmi blízký vztah k lesu. Přestože se jedná o velmi lidnatou zemi, lesy zabírají velkou plochu. Obdobnou rozlohu má už jen Finsko a Švédsko. Za zmínku stojí, že za nejznámějším stromem je japonský cedr neboli sugi, stejně tak jako to, že šintoismus a buddhismus (japonská oficiální náboženství) věří, že:
les je královstvím všeho božského. (str. 29)
WHO, což je světová zdravotnická organizace, se domnívá, že stres je epidemií 21. století. A to už je skutečně významným důvodem, najít vhodnou cestu, jak stres zvládat.
Šinrin-joku má ale prokázaný vliv i na krevní tlak, kardiovaskulární a metabolické zdraví, soustředění, paměť a řadu dalších významných účinků. Samotný projekt na lesní terapii vznikl v Japonsku v roce 1982 a jako první vhodný les byl stanoven Akasawa na staré „stezce samurajů”.
Díky povzbuzení imunitního systému se cítíme šťastni. (str. 113)
Později byly stanoveny další lesy vhodné pro tuto terapii. Zajímavé je také to, že název šinrin-joku vymyslel tehdejší ministr zemědělství, který řekl, že Japonci potřebují léčbu prostřednictvím přírody. Od té doby se tato terapie podrobně vědecky zkoumá a testuje.
Trávení času v přírodě posilní vaši schopnost rozhodování společně s kreativitou o 50 procent. (Str. 116).
Na terapii šinrin-joku nepotřebujete do Japonska
Potřebujete ale najít ten správný les. Při této činnosti by vás nic nemělo rušit. Je tedy vhodné nechat doma mobil a fotoaparát. Stačí se procházet a nasávat atmosféru. Pozorujte přírodu, dýchejte ji, dotýkejte se stromů, odpoutejte se a najděte klid. Na tom správném místě se budete cítit příjemně a bude vás naplňovat radostí. Na správnou terapii stačí dvacet minut, ale pokud bude probíhat tak, jak má, je ideální tam zůstat třeba dvě hodiny.
Les si můžete vzít i domů
Že rostliny člověku prospívají, je známé už dávno. Některé ale pomáhají více. Patří sem třeba azalka, zelenec nebo břečťan popínavý.
Když si vezmete na pomoc knihu z Pragmy Šinrin-joku, můžete si udělat i test, který prozradí, jak moc se změnil váš psychický stav po návštěvě lesa. Také si můžete prohlédnout celosvětovou mapu, kde najdete tipy na úchvatné lesy.
Podle obalu vypadá kniha úplně nenápadně. Když jí ale začnete prolistovávat, celá vás pohltí. Je plná úžasných fotografií lesa. Velmi sympaticky působí ale i textová stránka. Písmo má větší velikost, lépe se čte a vnímá. Zajímavé jsou i informace nejen o japonských lesích, ale o celé terapii a jejích účincích.
Dávné pravdy, že příroda léčí, procházky v lese a lesní vzduch jako takový jsou zdravé, se ukazuje i tady. A člověk tyhle základní pravdy občas trochu potřebuje připomenout. Když je navíc pojmete tak trochu „učeně”, možná člověka zaujmou ještě víc.
Les má zkrátka magickou a léčivou atmosféru a stojí za to, mít tenhle fakt na paměti.
Napsat komentář