Kadeřavá kapusta prospívá očím, kostem i trávení. A skvěle chutná
Kadeřavou kapustu známe hlavně jako kadeřávek. Je zeleninou, která nejen zdobí talíř, skvěle chutná, ale i prospívá zdraví.
Předností kadeřávku je možnost využívat ho i přes zimu, kdy není dostatek čerstvé zeleniny. Je totiž velmi odolný. Sklízí se postupně, podle toho, jak potřebujeme. Kadeřavé kapustě se říká i kudrnatá kapusta a je ozdobná právě svými zvlněnými kraji listů.
Kadeřávek pro zdraví
Kadeřávek ukrývá bohatý zdroj vitaminu A, vitamínu C, B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B5 (kyseliny pantothenové), vitaminu B6, B9 (folátu) a také vitamínu E. Nechybí ani minerální látky jako mangan, železo, vápník, dále draslík a fosfor.
Kadeřávek je zdrojem cenných látek jako jsou karotenoidy, lutein, zeaxantin, což naznačuje využití pro oči. Protože patří mezi košťálovou zeleninu, nechybí v jeho složení glukosinolátové sloučeniny. Příkladem je glukorafanin, který přispívá k tvorbě sulforafanu. O této látce říkají předběžné výzkumy, že by měla působit na nádorová onemocnění. Důležité je vědět, že delším vařením se tyto látky ztrácejí. Tato kapusta je také zásobárnou polyfenolů (kyselina ferulová).
Za zmínku stojí, že dusičnany a dusitany v kadeřávku pomáhají šetřit poškození srdce při jeho potížích. Nechybí ani vláknina. Konzumace této zeleniny pomáhá proti zácpě a přispívá ke správné střevní peristaltice.
Protože se může pochlubit kvalitní zásobou vápníku, hodí se v řadě oblastí. Ať už je to při vývinu kostí plodu v těhotenství, u malých dětí, ale také v průběhu života a především u starších žen, kdy je prevencí osteoporózy. Kromě kostí pomáhá i zlepšovat stav zubů a nehtů. Kadeřávek se doporučuje i při jaterních dietách.
Jak využít kadeřávek v kuchyni
Kadeřavá kapusta se bohužel neobjevuje často na našich stolech. Přitom má tolik možností využití. Je ale třeba zbavit se tuhého řapíku a listy mírně tepelně upravit. To se týká obzvláště starších listů, ty mladší jdou využít syrové do salátu. Starší listy se oblanšírují (krátce se spaří, a pak prudce ochladí) a přidají třeba jako příloha. Výborně chutnají v polévkách, k tučným pokrmům.
Skvělé jsou kadeřávkové chipsy, které se hodí při dlouhých večerech u televize. A jsou rozhodně zdravější. Natrhají se na kousky zhruba 4 x 4 cm. Naskládají se na plech, zakápnou olivovým olejem, osolí a dají se péct do trouby rozehřáté na 200 °C. Hotové jsou, když nejsou tak ohebné a začnou se lámat. Pozor, trvá to jen pár minut. Tento chutný tip můžete najít i v Sladkém životu bez cukru, prvním dílu od Sarah Wilsonové.
Jak vy si připravujete kadeřávek nejraději? Nebo jste mu ještě nepřišli na chuť? Podělte se v diskuzi pod článkem.
Zdroj
https://en.wikipedia.org/wiki/Kale
Sarah Wilsonová, Sladký život bez cukru, Pavel Dobrovský – BETA, 2015
Napsat komentář