Vše, co jste kdy chtěli vědět o cukrovce, najdete v jedné knize
V roce 2015 bylo na světě 415 milionů pacientů s cukrovkou a jejich počet stále roste. Pokud se i vás nějakým způsobem tato nemoc týká, možná máte spoustu otázek. Existují na ně odpovědi, a to pěkně pohromadě.
Když se dozvíte, že máte cukrovku neboli diabetes mellitus, vzniká řada otázek, na které potřebujete odpovědi. Existují dva druhy cukrovky: první a druhý typ. Naprosté většiny nemocných se týká právě druhý typ. Převážně pro ně je určena kniha, kterou sestavili v The American Diabetes Association a v nakladatelství Omega jí dali název Co očekávat, když máte diabetes (2017). Většinu doporučení z knihy ale platí i pro nemocné diabetem 1. typu.
Prostřednictvím knihy získáte odpovědi na všechny otázky, které přicházejí v úvahu s tímto onemocněním. Odpovědi navíc byly přizpůsobeny českým poměrům a souhlasí s českými normami.
Dozvíte se historii nemoci – například to, že diabetes objevil už před 2 tisíci lety řecký lékař Aretaeus a velkého pokroku bylo dosaženo od roku 1869. Titul nechává nahlédnout do všech úskalí této velmi nebezpečné nemoci, která působí škodu na řadě front.
Také získáte přehled, jaká vyšetření a jak často vás čekají a najdete i pomůcky, jak si vést denní záznamy o léčbě diabetu. Věděli jste, že za zíváním při nízké hladině krevního cukru je únava spojená právě s tímto stavem?
Jednou ze 170 odpovědí je také otázka na zdravé stravování s ohledem na peněženku. Doporučení je směrováno na čerstvé sezónní suroviny a nákupy přímo od pěstitelů. Otázek na stravování je ale celá řada, takže si můžete udělat velmi dobrou představu, jak zdravě a vyváženě jíst s ohledem na tuto nemoc. Dozvíte se také o vztahu mezi vegetariánstvím a diabetem, jak můžete podpořit zlepšení stavu krevního cukru a kontroly nad ním. Odpovědí se dočkají i otázky: Co jsou trans mastné kyseliny a jaký mají vliv na diabetes? Proč mi lékař předepsal léky na vysoký tlak, i když ho mám jen lehce zvýšený?
Poměrně známou a důležitou informací je fakt, že nadváha má přímou úměru k inzulínové rezistenci – což je stav, kdy tělo nedokáže efektivně využít vytvářený inzulin. Většinou pak je důsledkem cukrovka 2. typu. V případě diabetu 2. typu se doporučují především jíst menší porce každé dvě až tři hodiny. Také se vyplatí mít stále s sebou malou svačinku, v případě, že by vás na pochůzkách městem přepadl náhlý hlad nebo dokonce hypoglykémie.
Abyste se mohli skutečně dobře orientovat, nechybí na konci knihy ani souhrnný přehled otázek a rejstřík důležitých pojmů.
Kromě této důvěryhodné a podrobně zpracované příručky, kterou rozhodně by měl mít doma každý, komu hrozí nebo má diabetes, může zájemce o tuto problematiku najít spoustu kvalitních informací na stránkách www.diabetickaasociace.cz.
Napsat komentář