První pomoc: Jednoduché kroky, jak zachránit život
Že první pomoc je nezbytná, o tom nejspíš nikdo nepochybuje. Ale často spíše počítáme s tím, že ji provede někdo za nás. Poskytnout první pomoc je ale naší povinností. Máme pro vás rady, jak ji zvládnout a zachránit život. Současně v září můžete absolvovat zdarma online kurz první pomoci záchranáře Marka Dvořáka díky osvětové kampani PENNY.
1. Zastavte se a vyhodnoťte situaci
Když zjistíte, že je potřeba někomu pomoci. je třeba se zastavit a zhodnotit situaci. Zastavte se na 10 sekund, zkontrolujte, zda je prostředí bezpečné pro vás i pro ostatní. To je nezbytností při provádění první pomoci na silnici. Odstraňte nebezpečné předměty a ujistěte se, že se zraněný nedotýká elektrického proudu. Pokud vám nehrozí žádné nebezpečí, můžete se pustit do dalších kroků.
2. Zavolejte záchranku číslo 155
Operátoři na lince 155 jsou zkušení a pomohou vám zvládnout celý proces správného poskytnutí první pomoci do příjezdu záchranné služby. Pokud máte chytrý telefon, hodí se mít nainstalovanou aplikaci Záchranka. Tím, že stisknete její tlačítko, vytočíte záchranou službu a ta současně získá vaše přesné GPS souřadnice. Kde se nacházíte, je nezbytností.
3. Zhodnocení stavu zraněného
Nejprve zhodnoťte stav zraněného. Reaguje? Dýchá normálně? Oslovte zraněného, a pokud nereaguje, můžete ji chytnout za ramena a zatřást s ní. Jestliže ani tak nezareaguje:
- položte pacienta na rovný tvrdý povrch, ideálně na zem,
- zakloňte mu hlavu, tím uvolníte dýchací cesty,
- když zraněný nedýchá normálně (časté je třeba lapání po dechu jako kapr), je třeba okamžitě zahájit resuscitaci.
4. Jak resuscitovat
Resuscitace není tak složitá, jak to vypadá. Základem je: 100–120 stlačení za minutu. Stlačujte uprostřed hrudníku, do hloubky 5–6 cm. Opakujte, dokud nedorazí záchranka nebo vás někdo nevystřídá. Je důležité vědět, že mozek umírá přibližně za 6 minut, zatímco průměrný příjezd záchranné služby trvá minut 8. Proto nemůžete masáží srdce ublížit, ale jedině pomoci.
6. Nebojte se použít automatický externí defibrilátor (AED)
AED je zařízení, které může zachránit život při srdeční zástavě. Mnoho veřejných míst (obchody, úřady) je dnes vybaveno AED, a jeho použití je navíc velmi snadné. Přístroj vás sám krok za krokem provede celým postupem, tedy kam přilepit elektrody a kdy se přestat pacienta dotýkat kvůli elektrickému výboji.
7. Pacient nedýchá po úderu hlavy
Pokud je pacient po údery hlavy v bezvědomí, nikdy mu nestrkejte prsty do pusy! Záklon hlavy spolehlivě zprůchodní dýchací cesty. Když po kontrole dechu zjistíte, že pacient nedýchá normálně, začněte s resuscitací.
8. Dušení
Máte podezření, že se dotyčný dusí? Zeptejte se ho. Pokud efektivně kašle, nechte ho předmět z dýchacích cest vykašlat. Pouze očima zkontrolujte, zda to proběhlo úspěšně a předmět je venku. Pokud se nedaří dotyčnému předmět vykašlat, dejte mu 5 silných úderů dlaní mezi lopatky. Pakliže se nepodaří tímto způsobem předmět z dýchacích cest dostat ven, přejděte k Heimlichově chvatu – chyťte dusícího se člověka pod žebry a silně stlačte nadbřišek a opakujte, dokud předmět nevyplivne. V případě chvatu, přestože mohl být úspěšný, volejte záchranku, aby doktoři pacienta prohlédli, zda nemá vnitřní zranění.
5. První pomoc při krvácení
Pokud zraněný silně krvácí, volejte 155 a zraněného instruujte, aby si ránu stlačoval. Pokud máte u sebe lékárničku, nasaďte si gumové rukavice a využijte tlakový obvaz, který vtlačíte do rány, abyste krvácení zastavili. Případně zaimprovizujte a využijte klidně kus oblečení. Při selhání nebo nemožnosti jiného zastavení krvácení, použijte zaškrcovadlo (pouze na paži nebo stehno).
14. září 2024 – Světový den první pomoci
Na druhou sobotu v září každoročně připadá Světový den první pomoci. Tento den připomíná důležitost první pomoci a podporuje veřejnost v tom, aby se ji nebála poskytnout. Letos připadá na 14. září. Co takhle věnovat pár minut svého času a naučit se něco, co může zachránit život?
Nenechte si ujít skvělou příležitost absolvovat online kurz první pomoci ZDARMA, díky nové osvětové kampani PENNY. Díky kurzu záchranáře Marka Dvořáka si osvojíte základy, které vám mohou pomoci zachránit život v krizových situacích! Nikdy nevíte, kdy se vám tyto znalosti budou hodit a první pomoc budou potřebovat třeba vaši blízcí. Díky akci Penny navštivte web kryjemevamzada.cz, zadejte kód PENNY a spusťte kurz (původní cena 299 Kč). Akce platí do 30. 9. 2024.
Zdroj: Marek Dvořák, Penny
Napsat komentář