Při bolestech svalů nebo kloubů a řadě dalších problémů pomůže tejpování
Možná už jste si všimli lidí polepených různě barevnými páskami. Tahle záležitost získala v poslední době poměrně hodně na popularitě. Tejpování se mezi veřejnost dostalo od vrcholových sportovců pro svou efektivnost a to, že působí téměř bez vedlejších účinků.
Předností je i snadná dostupnost pásků i aplikace, stejně jako odstraňování. Jestli jste si ale mysleli, že tato léčba je výdobytkem nové doby, pak jste na omylu. Rány a zranění pohybového ústrojí ošetřovali barevným obvazovým materiálem už staří Egypťané a Řekové.
Na zlepšení tejpovacího pásku se velkou měrou podílel doktor Kenzo Kase, který vynalezl elastický tejp – KinesioTape.
Dnes si můžete pořídit speciální tejpy jako ruční, kolenní nebo třeba vějířový (pro lymfatický systém). Pokud je tejp správně přiložený, uleví se vám okamžitě, ať už jste v klidu nebo při pohybu. Protože páska drží pevně, přitom je ale pružně spojena s kůží, tejp kopíruje každý pohyb. Vzniká tak masážní, uvolňující a aktivující účinek.
Barvy pásků mají také svou velmi důležitou funkci. Léčba barvami byla využívána už v řadě dávných kultur. K dostání jsou červené, růžové, modré/fialové, zelené, černé žluté/oranžové a béžové tejpy. Každá barva má několik charakteristických účinků. Červená například podporuje krevní oběh a zahřívá, zelená naopak vyrovnává, posiluje, regeneruje a harmonizuje.
Pokud si nejste jisti, zda volíte správnou barvu, proveďte kineziologický test, většinou se provádí na deltovém svalu na rameni.
Na trhu jsou různé druhy tejpovacích pásek s různou kvalitou, při výběru si dejte záležet. Tejp se skládá z bavlny s přídavkem elastických vláken, lepidlo je bez latexu a tvoří ho lékařská pryskyřice. Páska by se měla vlastnostmi podobat lidské kůži.
Správně provedený tejp prospívá
Tejpování mohou používat všichni včetně dětí, těhotných žen, seniorů a samozřejmě i profesionální sportovci.
Daniel Weiss v knize Tejpování (Noxi, 2015) uvádí pozitivní účinky tejpu:
- posiluje svaly a šlachy
- stabilizuje klouby a zároveň podporuje pohyblivost
- podporuje optimální zapojení nervových drah a svalstva
- harmonizuje povrchové napětí kůže, zvyšuje její pružnost, vyhlazuje jizvy
- tlumí bolesti pozitivním ovlivňováním receptorů bolesti
- aktivuje krevní oběh a mízní systém, čímž pomáhá optimálnímu rozdělování živin a vyplavování nepotřebných zbytků
- příznivě působí i reflexní cestou prostřednictvím energetických drah (meridiánů na vzdálené oblasti těla, popř. vnitřní orgány
- pomáhá znovu uvést do rovnováhy náš vnitřní systém
Jak tejpovat
Jednou z oblastí použití jsou tzv. Headovy zóny, kožní oblasti, jimž mohou být přiřazeny určité vnitřní orgány. Nejznámějším příkladem je vystřelování bolesti do levé paže při srdečním infarktu.
Pomocí křížových nebo mřížkových tejpů cíleně ošetříte akupunkturní body.
Tejpovat můžete sami nebo si nechte pásky aplikovat některým z odborníků. Mohou jimi být třeba fyzioterapeuté nebo také maséři. Naučit se tejpování můžete v některém z kurzů. Dalším řešením je například některá ze specializovaných knih.
Délka tejpování závisí na intenzitě a rozsahu problémů a účelu použití. Jinak dlouho budete nosit pásky při bolestech zad a jinak dlouho při preventivním použití při sportu. Tejp by měl s nesníženým účinkem vydržet na svém místě až 7 dnů. Při přetrvávání problémů tejp obnovte. Jednat se může celkem i o několik měsíců. Pokud se však problémy nemění, neslábnou, je vhodné navštívit lékaře. S tejpem se můžete dokonce i sprchovat (poté vysušte fénem), koupání v teplé vodě ale nevydrží.
Netejpujte když
Tejpování je většinou snášeno dobře, kvůli alergiím můžete vyzkoušet několik hodin s malým tejpem na lokti.
Osteopat a léčitel David Weiss radí neaplikovat tejpy v těchto případech:
- otevřené, lékařem neošetřené rány
- u lékařem neošetřených zlomenin kostí
- přímo na podrážděnou pokožku, třeba po spálení sluncem
- při akutním onemocnění cév jako trombóza
- při alergii na náplasti
- během dlouhodobé terapie kortizonem
- při otocích od srdečních nebo ledvinových chorob
- u tumorů
- při horečce nejasného původu
Ať už vás bolí kolena, záda, máte bolesti hlavy, nachlazení nebo žaludeční obtíže, může vám tejpování pomoci, pokud je správně provedeno. Proto si řádně nastudujte, jak jednotlivé případy problémů řešit, nebo se obraťte na odborníka, který tejpování provede za vás.
Při bolestech kloubů může pomoci CBD, přečíst si můžete článek od portálu CBDpedia.cz
Já jsem o tejpování už slyšela, ale sama bych si nedokázala dát tejpy a ani nevím, kdo by mi je dal. Docela dlouho jsem měla problém s koleny, tak jsem začala užívat kloubní výživu, kterou jsem si objednala z sportdrink.cz a na čas jsem si dala pauzu od běhání a začíná se blýskat na lepší časy 🙂 .