S hemoroidy se nevyplatí si zahrávat. Jak jim zabránit
Hemoroidy jsou velmi nepříjemné a patří mezi problémy, se kterými se vážně nechlubíme. Mohou ale vést k závažným zdravotním komplikacím. Proto jim rozhodně potřebujete věnovat pozornost. Jak se poznají hemoroidy a co pomáhá na vnější hemoroidy?
Co jsou hemoroidy?
Hemoroidy nebo hemeroidy, jak je nesprávně označujeme, jsou oteklé žíly v oblasti konečníku, podobné křečovým žilám. Existují dvě možnosti, kde se tyto útvary objeví. Buď se jedná o vnitřní hemoroidy, které se nacházejí uvnitř konečníků, nebo kolem řitního otvoru. Těm říkáme vnější hemoroidy.
Jak poznáme hemoroidy?
Nejčastějšími příznaky hemoroidů je svědění v oblasti konečníku, bolest konečníku, horší vyprazdňování při stolici (i její nepravidelnost), ale také krvácení (třeba i drobné) při stolici. Tehdy je totiž na žilní spletence vyvíjen tlak a hemoroid může prasknout.
Proč vznikají hemoroidy
Důvodů, pro vznik hemoroidů je celá řada. Jedná se především o nezdravý životní styl, konkrétně sedavé zaměstnání, nedostatek tekutin (hlavně vody). Proto je nejdůležitější hlavně ovlivnit to, aby hemoroidy nevznikly.
Důležitá je důkladná hygiena, hygienické návyky (nejen čistota okolo řitního otvoru, ale také třeba zamezení zbytečnému vysedávání na toaletě), dostatečný pitný režim, dostatek vlákniny (pro správný pohyb střev), vhodný pohyb (delší procházka, ale i cvičení v tělocvičně, pohyb má hlavně bavit). Když máte hemoroidy, může mít na zhoršení vliv také strava (dráždivé koření jako pepř, pálivá paprika).
Co pomáhá na vnější hemoroidy?
Způsobů, jak si pomoci od projevů hemoroidů je několik. Můžete sáhnout po přírodních variantách, nebo se poohlédnout v lékárně. Co tedy na hemoroidy?
Z pokladů přírody je nejosvědčenějším prostředkem odvar z dubové kůry, který stahuje a hojí, díky obsaženým tříslovinám. Hodí se obzvláště na vyhřezlé hemoroidy.
V lékárně si můžete také pořídit lék na hemoroidy. Většinou se jedná o rektální čípky. Na hemoroidy dobře funguje i mast. Často bývá jednou z přísad třeba právě dubová kůra. Podobně se využívá kůra z koňského kaštanu. Mezi další osvědčené přírodní prostředky patří jitrocel, který se podobně jako kostival lékařský využívá tak, že se rozmačkají listy a v tomto stavu se přikládají na příslušné místo. Ke zklidnění pomáhá další přírodní poklad, v podobě heřmánkového nálevu.
Lékaři ale upozorňují, že samoléčba zmírní akutní projevy a budete se cítit lépe. Ale hemoroidy se rády vrací. Proto je potřeba tento zdravotní problém hlídat a případně se obrátit na praktického lékaře (obzvláště pokud krvácíte či nepomohou přírodní produkty od Dědka kořenáře). Specialista na problémy s hemoroidy má název proktolog. Pokročilejší stav onemocnění je třeba řešit chirurgicky, kdy existuje několik způsobů. Věnujte se prevenci, abyste se hemoroidy nemuseli zabývat.
Zdroj:
Wikipedia.org
Healthline.com
Mayoclinic.org
Napsat komentář