Když vás trápí kašel, může se jednat o různou příčinu. Máme pro vás několik tipů, jak se zbavit kašle, který není alergický, ale třeba z nachlazení.

Kašel nemusí být ničím komplikovaným, ale když se zanedbá, může způsobit větší problémy. Není vhodné ho příliš podceňovat. Kašlem se tělo brání, protože potřebuje odstranit cizí těleso (třeba prachové částice nebo kouř), případně hlen.

rozkvetlý podběl
Podběl je jednou z rostlin, které pomáhají při kašli. Foto: Pixabay

Jak si poradit se suchým kašlem

Důležité je nejprve posoudit, jestli se jedná o suchý kašel. Pak by mohlo jít třeba o zánět nosohltanu. Tento dráždivý kašel se často objevuje i na začátku nachlazení a je třeba ho tlumit a klidnit. Pro organismus je totiž velmi vyčerpávající. Když chcete vsadit na léky, pomohou antitusika, případně antihistaminika. Mezi takové léky patří například Stoptussin, Sinecod, Levopront, Ambrobene. Zároveň zmírní otok sliznice. Pomoci mohou ale i poklady přírody. Ostatně jimi můžete i léčbu doplnit.

Bylinky, které pomohou se suchým kašlem

Jednou z nejvyužívanějších bylinek na tento typ kašle je suchý kašel je echinacea, velmi využívaný je i tymián, zkusit můžete diviznu, mátu a vhodný je i kořen lékořice.

Při dráždivém kašli můžete potřít hrudník eukalyptovým olejem, bude se lépe dýchat.

Jak si poradit s vlhkým kašlem

Tvorba hlenu je typickým projevem vlhkého kašle. Příčinou může být řada nemocí. Pokud by se jednalo o bakteriální příčinu, je třeba antibiotika. Zkusili jste už přírodní antibiotika? Patří sem třeba propolis, skořicovník, klikva, česnek, heřmánek, křen nebo řepík. Na zvážení je ale návštěva lékaře. V případě nachlazení a chřipky si mnohem lépe vystačíme sami.
Je zapotřebí usnadnit vykašlávání a hlen naředit. Pokud chcete léky z lékárny, pomoci by měly expektoranty (Ambroxol, Bromhexin)

Bylinky vhodné pro vlhký kašel

Zbavit se vlhkého kašle může pomoci tymiánový čaj, hodí se i zázvorový, podbělový. Na suchý i vlhký kašel pomáhá i jitrocel. Protizánětlivě působí také květ černého bezu.

Další tipy pro léčbu kašle

Léčbu kašle je možné podpořit i lžící medu, pozor ale na alergie a třeba cukrovku. Ned by neměly dostávat děti mladší dvou let (obava z botulismu).

Při kašli je třeba dbát na důkladný pitný režim. Ať už si vyberete jakékoliv bylinky, je třeba myslet na to, že se s nimi musí nakládat opatrně a nedají se konzumovat v jakémkoliv množství. Lepší je tedy bylinky střídat.

Pomáhají i inhalace, třeba jen obyčejné vody, kterou přivedete k varu, případně Vincentky. Její popíjení je ostatně na kašel a hlasivky ideální. Při napařování se skloňte nad hrnec a zakryjte si hlavu ručníkem. Do vody je možné přidat i esenciální oleje (třeba eukalyptus).

Zmírnění bolesti v krku

Při kašli také často bolí v krku. Prospět může kloktání teplé vody se lžičkou soli, využít můžete třeba i šalvějový čaj (kloktat). Důležité je také zjistit si, jak bolest v krku zahnat, a dodržovat zásady prevence. 

Kašel by se měl do týdne zlepšit. Pokud se tak nestane, je vhodné navštívit lékaře. Kromě toho je třeba podpořit imunitu (kromě ovoce a zeleniny pomohou i vývary z kostí), zaměřit se na dobré ovzduší v bytě. Vhodné jsou odpařovače, různé esenciální oleje.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: