Vlaštovičník je vlastně takový plevel, který možná znáte jako první pomoc na bradavice. Může být užitečný ale i jinak, důležitá je opatrnost v jeho užívání.

Vlaštovičník větší (Chelidonium majus) je zařazen mezi vytrvalé rostliny a patří do čeledi makovité. Jedná se o jediný druh rodu vlaštovičník. Roste u nás běžně v trávě, na okrajích cest.

Foto: Pixabay

Účinné látky ve vlaštovičníku

Rostlina je bohatá na flavonoidy, karotenoidy, organické kyseliny, nechybí také enzymy (ve šťávě), které štěpí bílkoviny. Vlaštovičník také obsahuje alkaloidy (třeba v nati koptisin, v oddenku chelidonin), které jsou toxické.

Alkaloidy uvolňují křeče hladkého svalstva, zklidňují a podporují tvorbu žluče. Chelidonin je zodpovědný za bránění dělení buněk (hodí se proti bradavicím). Berberin zase slouží ke stimulaci hladkého svalstva.

Vlaštovičník pro zdraví

Lidová medicína využívá vlaštovičník na bradavice, kuří oka. Listy se rozlomí a na příslušné místo se aplikuje vytékající žlutá mléčná šťáva. Doporučuje se předem příslušné místo změkčit důkladným omytím rukou mýdlem a poté vysušit.

Kromě toho tradiční medicína sází na schopnosti vlaštovičníku tlumit bolest a zklidňování (sedativní účinky). Léčitelé je uplatňují nejen u bakteriálních infekcí, ale i při poruchách krevního oběhu a žlučových kamenech.

Účinné látky z vlaštovičníku povzbuzují srdeční činnost, zvyšují krevní tlak.

Standardizovaný výtažek se využívá na onemocnění s křečemi žaludku, žlučovod, střev.

Odvar z vlaštovičníku pomáhá proti plísním a ekzémům.

Měli byste vědět

S ohledem na toxické alkaloidy je třeba zacházet s vlaštovičníkem velmi opatrně. Není vhodné dlouhodobé využívání. Výsledky je možné vidět z vysokých hodnot jaterních testů.
Vnitřní využívání by se mělo konzultovat s lékařem.

Sběr vlaštovičníku

Pro zdraví se využívá nať a oddenek. Na nať je nejlepší se vydat v době, kdy je rostlina na počátku květu. Využívá se čerstvá, pokud chceme sušenou, musí se sušit rychle, jinak fermentuje. Při uchovávání je třeba dávat pozor na plesnivění. Oddenek se využívá pouze čerstvý.

Zdroj:
https://cs.wikipedia.org
Léčivé rostliny, Ottovo nakladatelství, 2010
Monique Simmondsová, Melanie-Jayne Howesová, Jason Irving. Léčivé rostliny na zahradu. Esence/Euromedia, 2016
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5912214/pdf/fphar-09-00299.pdf

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: