Zázvor tradičně patří mezi poklady takzvané přírodní medicíny a je považován za silné rostlinné antibiotikum. Co vše se o něm vyplatí vědět?

zazvor rez
Foto: Archiv Stylu života

Zázvor (latinsky Zingiber officinale) je oddenek (podzemní část rostliny) tropické rostliny zvané zázvor lékařský, domovinu má v jihovýchodní Asii, ale pěstuje se po celém světě. Je jedním z tradičních přírodních léků. Díky unikátní ostré a intenzivní chuti a vůni se také bohatě využívá v kuchyni jako koření.

Za tyto vlastnosti jsou zodpovědné látky jako gingerol (hlavní bioaktivní sloučenina zázvoru), shogaol a zingeron. Dodává chuť sladkým i slaným pokrmům a díky čeledi Zingiberaceae úzce souvisí s dalším kořením, kurkumou a kardamomem. Používá se čerstvý i sušený. Je důležitou přísadou v asijské kuchyni, zejména v indické a čínské, přidáváme ho do směsi na marinování. Oblíbený je také v podobě zázvorové limonády, čaje nebo piva. Populární je také takzvaný ginger shot, nápoj, který se připravuje z čerstvého zázvoru a dalších přírodních ingrediencí. Silný nápoj se popíjí ve velmi malém množství.

Jak zázvor pomáhá zdraví

Zázvor obsahuje složky, které vykazují protizánětlivé vlastnosti. Z hlediska tradiční čínské medicíny prohřívá organismus a hodí se při artritidě, pomáhá při nachlazení a chřipce, působí třeba i proti nevolnostem. Ženy ho ocení i pro schopnost snížit menstruační příznaky. Zklidňuje bolest svalů a podporuje zdravou mysl

Hlavní bioaktivní sloučenina, gingerol, přispívá k poklesu oxidačního stresu, který je důsledkem příliš velkého množství volných radikálů v těle.

Zázvor může pomoci zmírnit nevolnost, bývá součástí bonbonů, které se doporučují ženám, které trápí těhotenské nevolnosti, využít zázvor mohou také zkusit pacienti trpící nevolnostmi v souvislosti chemoterapií. V případě těhotenství je třeba zkonzultovat větší konzumaci zázvoru s gynekologem. Konkrétně pro ženy ke konci těhotenství, ale také pro osoby s poruchami srážlivosti, není zázvor vhodný.

Zázvor se také ukázal jako prospěšný při poklesu bolesti a snížení ztuhlosti kloubů při osteoartritidě, Účastníci s diagnózou osterartritidy kolene užívali v rámci studie 0,5–1 g zázvoru denně během 3–12 týdnů. Při konzumaci zázvoru je ovšem vždy potřeba počítat s typickou chutí, která není každému příjemná, někomu ale také může dráždit žaludek.

Některé výzkumy naznačují, že zázvor by mohl mít antidiabetické vlastnosti, ale není k dispozici dostatek studií. Většinou se jednalo o pacienty s diabetem 2. typu.

Zázvorový čaj se tradičně užívá na problémy s trávením, jako je nadýmání, pocit plnosti, říhání, což jsou třeba i příznaky funkční dyspepsie, tedy příznaky bez jasného důvodu. Bývá součástí syndromu dráždivého tračníku. Složky zázvoru napomáhají tím, že urychlí průchod potravy žaludkem.

Velmi zajímavou zprávou jsou informace, že sloučeniny ze zázvoru: 6-shogaol a 6-gingerol – mohou pomoci předcházet degenerativním onemocněním, kam patří Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba a roztroušená skleróza. Významnou roli tu nejspíš hraje již zmíněný oxidační stres a chronický zánět mohou být klíčovými faktory Alzheimerovy choroby a úpadku kognitivních funkcí souvisejícího s věkem.

Kdo by si měl dát pozor na zázvor

Zázvor patří mezi rostliny, kterých můžeme sníst jen malé množství. Doporučeno je konzumovat maximálně 4 g (obvykle se dávkuje 250 mg – 1 g denně v 1–4 dávkách), což není problém, protože zázvor vyniká velmi výraznou chutí a ve větším množství není pro každého příjemný.

Ve větších dávkách může u citlivějších osob způsobit průjem, pálení žáhy, podráždění úst a hrdla. Také je třeba dávat pozor při těhotenství a kojení, vhodné je konzumaci zkonzultovat s lékařem.

Zdroj:
https://www.nzip.cz
https://www.healthline.com

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: