Podběl: Tradiční pomocník s kašlem pečuje o dýchací cesty
Podběl lékařský je známý jako podběl obecný. V posledních letech je tak trochu pozapomenutou bylinkou, což je trochu škoda. Tahle bylinka patří mezi první rostliny po zimě. Brzy zjara okouzluje svými zářivě žlutými květy. Pojďme se podívat, jak může podběl prospět našemu zdraví.
Podběl (lat. Tussilago farfara) patří do čeledi hvězdnicovité. Vytrvalá léčivá rostlina roste v Evropě a Asii. Najdeme ji hlavně na vlhkých místech: na loukách, polích, na březích u vody. Jako náhrada podbělu se občas využívá devětsil lékařský (u něj se ale nemohou využívat listy).
Rostlina je známá i pod lidovými názvy, jako koňské kopyto, mateří líčko, májík, lopušnice, ubytmík, líčko Panny Marie, babuška.
Obsažené látky v podbělu
Pro sběr jsou vhodné květy i listy, přičemž právě listy mají obsahovat více účinných látek. Mezi cennými látkami najdeme kyselé polysacharidy, inulin, třísloviny, flavonoidy, triterpeny, steroly. To jsou prospěšné látky. Podběl obsahuje ale i pyrolizidinové alkaloidy, přičemž některé jsou jedovaté. Proto se podběl nemá konzumovat dlouhodobě.
Využití podbělu pro zdraví
Tradičně se podběl využíval na kašel, uplatní se také na kloktání a vyplachování zánětů sliznic dutiny ústní. Odvar se používal na astma a nachlazení. V dnešní době se podběl doporučuje i na alergickou rýmu. Může se ale jednat o alergen, proto je vhodné jeho konzumaci zkonzultovat s alergologem.
Sáhnout po podbělu v podobě odvaru můžete při problémech s horními cestami dýchacími. Od nachlazení až po záněty průdušek a pohrudnice.
Čerstvě rozemnuté listy se hodí přikládat na hrudník při kašli a onemocnění plic. Obklad z listů podbělu bylinkáři doporučují i při otocích, křečových žilách.
Obklad z odvaru z podbělu je užitečný také při revmatismu, dně, špatně se hojících ranách, při spálení. Podbělový čaj se také podává při potížích s trávicí soustavou, obzvláště při překyselení – pálení žáhy.
Sběr a skladování
Z rostliny se využívá především květ, ale i listy. Podběl kvete v březnu až v květnu, v horských oblastech dokonce až v srpnu. Květy se sbírají před rozkvětem za suchého počasí. Nesmí být zvadlé ani odkvétající. Listy se sbírají od května do července pouze když vypadá skvěle.
Květy se suší ve slabé vrstvě, při umělém sušení se nesmí přesáhnout teplota 40 °C. V případě listů je vhodná teplota sušení pouze max. 35 °C.
Měli byste vědět
Protože podběl obsahuje pyrolizidinové alkaloidy souvisí s poškozením jater, není vhodné dlouhodobé používání. Nesmí se užívat v těhotenství a při kojení.
Zdroj:
Wikipedia
Jarmila Mandžuková, Bylinky – Léčivá moc přírody, Brána, 2017
Léčivé rostliny, Ottovo nakladatelství, 2010
Napsat komentář