Naše bylinky v tradiční čínské medicíně nabízí lepší orientaci v jejich využití
Přírodní medicína se v posledních letech těší zvýšené popularitě. Kniha Naše bylinky v tradiční čínské medicíně Thomase Averyho Garrana je plná cenných informací o různých bylinách, které můžete najít i u nás a tradiční čínská medicína je využívá pro léčbu různých zdravotních komplikací.
Tradiční čínská medicína není žádnou krátkodobou záležitostí. Praktikuje se už po staletí. Jedná se o velmi propracovaný komplexní systém péče o zdraví.
Kniha Naše bylinky v tradiční čínské medicíně česky poprvé vyšla v roce 2009, nyní je na trhu nové vydání (Computer Press, 2019).
Thomas Avery Garran je uznávaný americký léčitel. Vlastní diplom z orientálního lékařství, který mu slouží pro aplikaci zkušeností z klinické praxe (čínskou medicínu praktikuje od roku 1992).
Všech 58 bylinek rozpracovaných pro knihu obsahuje nejen základní charakteristiku – chuť, meridiány, účinky, ale pak také podrobněji rozvedené funkce a využití. Důležitá jsou také varování, kdy se raději rostlině vyhnout. Kromě různých zajímavostí také autor uvádí možnosti jejich kombinování. Všechny tyto informace jsou cenné a využitelné hlavně pro osoby, které o čínské medicíně něco vědí a dokáží se správně orientovat v odborných pojmech a správně je aplikovat. Uvedené byliny rostou v USA, ale spousta jich najdeme i u nás. Název knihy je tak mírně zavádějící. V knize najdeme i rostliny jako je kopřiva, šťovík, artyčok, pampeliška, řebříček a spoustu dalších.
Titul Naše bylinky v tradiční čínské medicíně kromě přehledu rostlin obsahuje i úvodní informace o tom, jak tuto medicínu chápat, jak s rostlinami zacházet. Autor také radí, jak knihu používat a radí s přípravou bylinných léčiv, jako jsou nálevy, odvary, tinktury. Hlavní část je pak rozdělena podle účelu, k čemu rostliny slouží. Tedy byliny, které hojí rány, pročišťují horko, odstraňují vlhko, vyhánějící vítr a vlhko. Bylinky, které přeměňují hlen a zastavují kašel, aromaticky vysušují vlhko, regulují čchi, regulují krev, prohřívají a vyhánějí chlad, které doplňují, stabilizují, uklidňují a které odstraňují vítr.
První ze tří dodatků uvádí západní obdobu čínských bylin. Druhý pak abecední seznam bylin podle českých názvů a nakonec i seznam podle latinských názvů.
V závěrečné kapitole se pak můžete orientovat v různých odborných pojmech. Důležitá součást pro ty, kteří o tradiční čínské medicíně nic nevědí a chtěli by ji trochu poznat.
Jak vyplývá z odborné recenze MUDr. Ludmily Bendové na serveru TCM, může ale dojít ke zmatení v pojmech, ale i východních a západních názvech.
Aby se v knize mohl lépe orientovat a sám knihu i využít i naprostý laik, bylo by potřeba více informací ke kategoriím této medicíny a další její teorie. Ten, kdo využívá tradiční čínskou medicínu, by měl umět dobře stanovit diagnózu a znát také terapeutické strategie.
S titulem Naše bylinky v tradiční čínské medicíně si čtenář rozšíří obzory, ale s využitím je třeba opatrnost.
Napsat komentář