Aloe vera – pokud ji využíváte s rozmyslem, je to malý přírodní poklad
Aloe vera je známé přírodní léčivo na řadu zdravotních neduhů. Poradíme. kdy sáhnout po této rostlině a jak ji využít.
Aloe vera nebo aloe pravá (syn. Aloe barbadensis) je sukulentní rostlina původem z Arabského poloostrova. Je typická svými stálezelenými dužnatými ostrými listy a využívá se hlavně v kosmetice a na péči o pokožku. Snadno se dá pěstovat i v domácích podmínkách.
Aloe vera má antibakteriální účinky
Z aloe pravé se jako droga využívá hlavně gel, případně šťáva. Za zmínku stojí, že pod povrchem listu, v takzvaných mléčnicích se nachází latex a v něm je obsažen především aloin (barbaloin), což je antrachinonový glykosid s velmi projímavými účinky. V čistém gelu by aloin být neměl. V gelu nechybí ani vitamíny (A, C), minerální látky (hořčík, vápník, zinek, měď, chrom, draslík a sodík), aminokyseliny, steroly (lupeol, kampesterol a β-sitosterol) dále také enzymy, pryskyřice a hořčiny.
Aloe vera pro zdraví
Lidové recepty radí šťávu z Aloe very používat na nejrůznější zdravotní komplikace, od vysokého krevního tlaku, přes cukrovku, až po bolest a nespavost. Ale vědci a lékaři jsou opatrnější a tuto rostlinu doporučují využít spíše na péči o pokožku. Zajímavé je, že se také provádějí testování výtažků z aloe pravé na protinádorové působení a využití proti HIV.
Aloe vera a pokožka
Protože je doložené antioxidační a antibakteriální působení na pleť, potvrzuje se tak tradiční využití této léčivé rostliny. (1)
Zevní aplikace chrání pokožku, zklidňuje ji, hojí a regeneruje. Často se proto využívá třeba při spáleninách od slunce, ale i na drobné popáleniny (žehlička, sporák) a různých formách podráždění, na bolesti kloubů.
Dužnatá rostlinka zklidňuje a pokud ji máte doma, měla by podle odborníků být stará minimálně tři roky. Pak jsou léčivé schopnosti mnohem lepší.
Hodí se ji mít při ruce jako součást domácí přírodní lékárničky. Hojivé složení pomáhá s ekzémy, lupénkou, hodí se i na akné. Zdravotní účinky blahodárného gelu se projeví třeba na oparech, ale i na poštípání od hmyzu. Poradí si i s odřeninami a škrábnutím, drobným říznutím.
Někdo šťávu z aloe doporučuje i na padání vlasů.
Aloe vera a dentální hygiena
Další možností, jak zužitkovat gel z Aloe very, je nejen ke kloktání, při kterém se odstraní špatný dech. Vědci zjistili, že obsažené látky zlikvidovaly Streptococcus mutans a kvasinky Candida albicans, původce ústních onemocnění (2). Rostlina tak hojí ústní dutinu, a navíc působí protizánětlivě.
Jak poznat pravou aloe vera
Aloe je několik set druhů, ale pro vliv na zdraví je ideální využívat právě pouze Aloe veru. U nás se objevuje i aloe kapská (Aloe ferox), která je léčivá stejně jako u nás dostupná aloe stromovitá (Aloe arborescens).
Jak použít aloe
Pro využití gelu se odřízne kousek listu rostliny a podélně rozřízne. Gel se pak nanese na poraněné místo. Jak už ale bylo zmíněno, je třeba dávat pozor na latex pod slupkou, který by mohl škodit, minimálně podráždit.
Některé zdroje varují i osoby s nemocnými ledvinami, hemoroidy a osoby s alergií na česnek a cibuli.
Aloe může způsobit křeče trávicí soustavy, případně velmi nepříjemný průjem.
Pokud by se gel používal dlouhodobě, mohly by se objevit kožní vyrážky.
Vliv aloe pravé na zdraví je vhodné spíše cílit na pokožku, případně ústní hygienu. Pokud už se rozhodnete pro konzumaci, doporučuje se sáhnout po důvěryhodných značkách. Podobně je dobré se také řídit i u léčebných a kosmetických přípravků s touto rostlinou. Vhodné jsou čisté a přírodní produkty a pokud budou od certifikovaných dodavatelů, jedině lépe.
Jaký je váš osvědčený tip na využití aloe? Podělte se o zkušenosti v komentáři pod článkem.
Napsat komentář