Podzimní dny plné chladu přibírají na síle. Narůstají respirační onemocnění. Pokud vás začne trápit kašel, je ta pravá chvíle vyzkoušet tradiční přírodní prostředky proti kašli. Které bylinky zklidní dýchací cesty?

Kašel je obrannou reakcí dýchacích cest. Je to jakýsi prostředek, který pomáhá jejich zprůchodnění. Může být suchý, ale také vlhký. Suchý hodně nutí ke kašli, ale nejde vykašlávat, dráždí. Naopak vlhký produkuje hlen. Některé bylinky jsou tradičním pomocníkem při podpoře odkašlávání. Najdete je samostatně v pytlíčkách (pokud jste si je nenasbírali sami), ale také ve směsích v obchodech s potravinami, v lékárnách.

Bylinkový čaj by měl být čerstvě připravený a teplý. Foto: jcomp, Freepik

Šalvěj lékařská

Čaj ze šalvěje je jedním z velkých pomocníků na chrapot, bolest v krku, zánět hrtanu. Pokud vám nebude tento aromatický lektvar chutnat, můžete si ho ochutit medem a plátkem citronu. Čaj ze šalvěje pomáhá při suchém i vlhkém kašli. Čaj se pije dvakrát denně. Odvar ze šalvěje můžete využít i jako kloktadlo při bolestech v krku.

Černý bez

Černý bez patří mezi nejuniverzálnější bylinky v působení na organismus. Částí, která se uplatní nejvíce jsou květy. Odvar z květů se postará o rozpuštění hlenu. Ten pak snáz vykašlete. Výborným přípravkem je také sirup. Pokud jste si připravili během roku vlastní, můžete sáhnout do domácích zásob, jinak můžete zakoupit pytlíčky s bylinkami v lékárnách, obchodech se zdravou výživou a podobně. Podobně je tomu i u ostatních bylinek.

Divizna velkokvětá

Také divizna velkokvětá patří mezi oblíbené bylinky pro své silné protizánětlivé účinky. Protože se popíjením odvaru vytvoří na sliznici ochranný film, není tolik náchylná k vysušování. Diviznu můžeme využít při suchém i vlhkém kašli. Můžeme si přichystat odvar z bylinky a popíjet ho, aby se naředily hleny pro vykašlávání.

Lípa srdčitá

Také lípa patří mezi dávné poklady přírodní medicíny. Jednou z možností využití je při podráždění dýchací sliznice. Lipový čaj ji zklidní. Snižuje dráždivost kašle, hodí se i při zánětu průdušek. Kromě toho také podporuje pocení a mírní horečku. Dát si ho můžeme i na zklidnění psychiky. 

Podběl lékařský

Někdy se mu říká žluté zlato. Jako trojí zlato se kombinuje s diviznou a petrklíčem (nebo tymián, jitrocel, mateřídouška. Z podbělu se nevyužívají jen květy, ale i listy, které mají velmi silné léčivé účinky. Připravuje se podbělový čaj a pomáhá s mírněním zánětů horních cest dýchacích. Stejně tak jako ostatní čaje, je důležité ho pít teplý. Můžeme přidat trošku medu.

Zázvorový čaj a citron, skvělá podpora při nachlazení. Fotka: Leon, Pixabay

Jitrocel kopinatý

Jitrocelový odvar můžeme použít ke kloktání při bolestech v krku a zánětech dutiny ústní. Jitrocel je další velmi známou bylinkou na kašel a nemocni dýchacích cest. Jirocelový čaj tak pomáhá při nachlazení, angíně i třeba chřipce, ale také dokonce při zápalu plic a astmatu.

Tymián

Používáte tymián jen jako koření? Můžete i jako přírodní léčivo. Obojí už funguje zhruba 4000 let. Čaj z tymiánu klidní dýchací cesty. Lépe se pak odkašlává a také se mírní bolest v krku. Sáhnout můžete i po tymiánovém oleji, který klidní kašel, pomáhá při rýmě a nachlazení celkově. K sehnání je i ve formě sirupu.

Které bylinky používáte vy? Podělte se v diskuzi pod článkem.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: