Jaký je rozdíl mezi elektrickým a manuálním zubním kartáčkem
Čištění zubů dnes můžete provádět s pomocí rozličných zubních kartáčků, ať už manuálních či elektrických. Zaměřme se tedy na jednotlivé varianty, ale také na to, jak si zuby čistit správně.
Manuální kartáček na zuby
Člověk si čistí zuby odedávna. Již Babylóňané používali k očistě chrupu jakési klasíky, nicméně vynález zubního kartáčku je dáván do souvislosti s Číňany, kteří jej vynalezli zhruba v roce 1 500 př. Kr., přičemž vkládali do bambusové či kostěné rukojeti štětiny z divokého kance. I nadále přitom byly používány organické materiály. V roce 1938 však spatřily světlo světa první zubní kartáčky se syntetickými vlákny (od firmy DuPont), které jsou aktuálně nejrozšířenější. Jak ale ještě uvidíme, vývoj jde neustále kupředu.
Říká se, že byste si měli pořídit manuální kartáček s měkkým vláknem, který je jemný k zubům a dásním. S tím souhlasí mnoho odborníků, přičemž dodávají, že by vlákno mělo být zároveň rovně zastřižené a poměrně husté. Čištění zubů je s těmito kartáčky nutné provádět energicky a s mírným tlakem, aby došlo k rozrušení zubního plaku. Pokud se tak nestane, v plaku se množí bakterie, což může vést např. k zánětu dásní. Zuby byste si přitom měli čistit (minimálně večer) až 15 minut.
Elektrické zubní kartáčky
První elektrický zubní kartáček s názvem Broxodent byl vynalezen v roce 1954, a to ve Švýcarsku doktorem Phillipem-Guy Woogem. Skutečný „boom“ ovšem elektrické varianty zaznamenaly až v posledních desetiletích. V současné době si je tedy můžete pořídit v různých provedeních, o čemž vás ostatně může přesvědčit recenze elektrických kartáčků. Aktuálně si přitom lze zakoupit dva základní typy těchto produktů, které sice automaticky nezajistí lepší vyčištění zubů, přesto jsou vhodnými pomocníky do koupelen.
- Klasické elektrické kartáčky. Tyto oscilační a rotační produkty disponují kulatou hlavou a vykonávají pohyb v horizontálním směru. Ačkoli mohou být při čištění zubů velmi účinné, zároveň existuje riziko, že nemusí prospívat dásním a zubním krčkům.
- Sonické kartáčky. Varianta, která je podle některých zubařů a dentálních hygienistů nejvhodnější. Kartáčky, jež mají podlouhlou hlavici, vykonávají vertikální pohyby velkou rychlostí a účinně zbavují zuby plaku. Navíc se s nimi lehce naučí i děti.
Elektrické zubní kartáčky jsou často výraznou investicí a pokud se již pro koupi elektrického kartáčku rozhodnete, je dobré si být skutečně jistý, že jej budete využívat. Stejně tak je důležité si dát na výběru toho správného kartáčku opravdu záležet, protože investice se může vyšplhat až k deseti tisícům korun.
Správné čištění zubů
Při čištění zubů manuálním kartáčkem byste měli dělat malé krouživé pohyby, u elektrických kartáčků je zase vhodné postupovat podle návodu. Pokud si nejste jistí, zda si chrup čistíte správně, měli byste navštívit dentálního hygienistu či hygieničku. Naučíte-li se totiž zuby čistit správně, návštěvu zubaře se stane pouhou formalitou. Navíc panuje názor, že zubní pasta není něco, co by v ústech být muselo, takže skutečně záleží především na typu kartáčku a správné technice čištění.
Napsat komentář