Jak se zbavit vší. Můžete využít chemii, ale pomohou i přírodní prostředky
Nástup do dětských kolektivů je často spojen s výskytem vší. Poradíme s prevencí i ošetřením po zavšivení.
Vši nejsou ostuda
Veš bohužel není až tak výjimečným zjevem, týká se poměrně velkého počtu dětí. Rozhodně ale není projevem špíny v domácnosti, jak se mnozí mylně domnívají.
Veš dětská (Pediculus capitis) je malinkatý hmyz (zhruba tři mm), který se živí krví a objevuje se jen v lidských vlasech. Právě toto sání krve je spojeno s nepříjemným svěděním. Veš dětská se nedá získat od zvířat. Přestože se většinou týká menších dětí (zhruba do 14 let), veš může získat kdokoliv. Zavšivení se odborně jmenuje pedikulóza neboli svědivá parazitární dermatóza.
Když se dítě škrábe v hlavě, neklidně spí, prohlédněte mu hlavu, zaměřte se na oblast krku, za ušima. Objevit můžete rozškrábané bodnutí, nalepené hnidy i třeba už dospělé vši. Hnidy jsou světlá vajíčka, která se objevují na vlasech, zhruba dva až tři centimetry od kořínků. Výjimečně dochází k mírnému zvýšení teploty, někdy se trochu zvětší mízní uzliny. Někdy dojde k alergické reakci nebo k vypadávání vlasů.
Jak se zbavit vší
Zbavit se těchto drobných, ale úporných zvířátek, je někdy pořádně složité. Vši se totiž dokázaly přizpůsobit dříve používaným přípravkům a staly se vůči nim odolnými.
Hned, jakmile si všimnete náznaků přítomnosti hnidů nebo vší, ihned se vrhněte na likvidaci. Vyčkávání by mělo za následek bohaté rozšíření těchto zvířátek. Zvolte přípravek, podle návodu naneste na vlasy. Někdy se doporučuje pro silnější účinek zakrýt vlasy igelitem. Po určité době (podle návodu – 20 min – půl hodiny podle délky vlasů) smyjte. Aby vlasy nebyly mastné, vyplatí se umýt až 3x. Nakonec nezapomeňte vši důkladně vyčesat všiváčkem. Ten je často součástí přípravku. Po každém vyčesání vši nebo hnidy, je důležité hřebínek dobře omýt mýdlem a smýt teplou vodou.
Tím ovšem celý proces nekončí. Odvšivování je potřeba kontrolovat, ale vhodné je především provést opětovné nanesení přípravku, a to zhruba za 6-12 dnů, případně podle doporučení výrobce přípravku. Druhé odvšivení by mělo stačit.
Na co se zaměřit? Když se pustíte do hledání vhodného přípravku, je potřeba, aby působil na vši i hnidy. Na trhu jsou přípravky čistě chemické (působí na nervový systém zvířete), ale také na přírodní bázi (zvíře udusí). Využívá se Diffusil H Forte, mezi účinné patří například Paranit, Dr. Max Lotion, NYDA.
Čemu byste se rozhodně měli vyhnout je používání petroleje, který zdraví může spíše uškodit. Nevhodné je také barvit nebo odbarvovat dětem vlasy.
Někdy je ale lividace vší během na hodně dlouhou trať, takže budete nuceni vyzkoušet více přípravků, než se vám podaří nalézt ten pro vás – účinný.
Přírodní likvidace vší
Vyzkoušet také můžete stolní olej, který zkombinujete s francovkou. Tedy tři díly oleje, jeden díl čistého alkoholu – třeba vodky nebo francovky a kápnout jednu-dvě kapičky eukalyptového oleje nebo tea tree olejíčku. Vždy dávejte pozor na oči – překryjte ručníkem. A dále podobně jako u komerčního přípravku – zakrýt igelitem a nechat zhruba třičtvrtě hodiny (v případě dlouhých vlasů, jinak stačí méně).
Chlapci mají proces jednodušší, protože – pokud to jde – může se jim úplně ostříhat hlava.
Doporučuje se také provést kompletní kontrolu vlasů všech členů domácnosti. Také by se mělo na vysokou teplotu vyprat všechno prádlo, které bylo v kontaktu se zasaženým vlasem. Oblečení, ručník, pokrývky hlavy, ale také ložní prádlo. Měla by se také dobře setřít podlaha, na které se provádělo odvšivování.
Prevence je základ
Abyste se vyhnuli těmto složitým procesům, vyplatí se provést preventivní opatření. Jako odpuzovač vší fungují různé olejíčky. Někomu vyhovuje olejíček tea tree, jinému levandulový olej, nebo také eukalyptový olej. Olejíčky se nanášejí na místa, kde se vši objevují nejvíc, tedy okolo uší, na zátylku. Preventivně může působit také výluh ze spařených listů ořešáku.
Kromě toho se dají sehnat preventivní šampony a repelentní spreje.
Napsat komentář