Střídavé teploty představují pro lidský organismus slušnou zátěž. Poslední doba je navíc kromě obvyklého nachlazení a chřipky stresující kvůli koronaviru. Jak posílit obranyschopnost, abychom se cítili mnohem lépe vyzbrojeni na stávají i budoucí nečas?

Foto: Pixabay

Dbejte na správnou stravu

Obzvláště v tomto náročném období je třeba hlídat pestrou stravu plnou vitamínů a minerálních látek. Důležité je také především věnovat pozornost většímu přísunu vitamínu C (např. rakytník, šípky), zinek (např. pšenice, ječné kroupy, pohanka, vepřové maso), selen (třeba houby, česnek, masa, hrušky, hořká čokoláda). Využít můžete dary přírody s protizánětlivými složkami, i doplňky stravy. Velký význam má také dostatečný přísun vitamínu D. Protože ho nemůžeme čerpat ze slunce, je potřeba ho doplnit uměle (v tom případě spolu s vitamínem K2). V potravě vitamín D najdete třeba ve vejcích, mléce, hovězím mase.

Ozdravte střeva

V poslední době se stále více věnuje pozornost střevům. A ne jen tak náhodou. 70 % imunitních buněk se totiž nachází právě ve střevech, což rozhodně stojí za zvýšenou péči. A jak přispět k jejich zdravému stavu? Především dostatkem vlákniny (ovoce, zelenina). Význam mají také probiotika, která můžete získat třeba z kysaných produktů (kysané zelí a další druhy zeleniny, kefír). Pak tu jsou samozřejmě další možnosti v doplňcích stravy. Vyzkoušet můžete i prebiotika, jako je psyllium a iluin.

Pomoci v péči o dýchací cesty může i domácí inhalátor, třeba Omron

Posilněte dýchací soustavu

Posílení dýchacích cest patří mezi další základní body péče o imunitu v tomto období. Topení nemá na stav dýchací soustavy ideální vliv. Proto je potřeba sliznice zvlhčovat. Můžete si do nosu stříkat Vincentku, ale také ji můžete inhalovat. Pravidelná inhalace takovou čtvrt hodinu, je pro dýchání velmi povzbuzující.
Mezi další možnosti patří bylinka rýmovník s jejími silnými vonnými silicemi, ale třeba i eukalyptus v podobě esenciálního oleje, který si můžete dát do aromalampy.

Hýbejte se

Pohyb je nutný a ideálně na čerstvém vzduchu. Choďte, co nejvíc to jde, nebo vsaďte na jinou pohybovou aktivitu, která vás bude bavit.

Relaxujte

Nezapomínejte na to, že jsou nejen povinnosti, ale že je třeba i relaxovat. Dnešní životní styl je spojen s takovým množstvím stresu (obzvláště teď v období koronaviru), že umění odpočívat je životně nezbytné. Relaxace může mít pro každého jiný význam. Pro někoho to budou chvíle s knihou, někdo zase rád více sportuje, jiný se nechává hýčkat v salónech krásy, na masážích a podobně.

Dostatečně spěte

Také význam spánku bývá někdy opomíjen, i když vědci doporučují 7-8 hodin pro dospělého. To, že zvládáte spát jen pět hodin neznamená, že se nedostatek spánku při vyčerpání neprojeví, třeba právě nějakou nemocí. Zdravý spánek je pro organismus a jeho obnovu nezbytností a nevyplatí se ho podceňovat.

Otužujte se

Otužování není pro každého. Ano, už nějaký ten rok tu je populární Wimhofova metoda, ale ne všichni se do ní pustí (předem konzultujte s lékařem, pokud máte problémy se srdcem, krevním tlakem).

Ti ostatní mohou zkusit postupné otužování studenou sprchou na konci sprchování (při zvykání začínejte od nohou) Uvidíte, třeba se vám zalíbí.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: