Hruška: posiluje imunitní systém a vylučování jedovatých látek z těla
S příchodem podzimu by na našich stolech měly kralovat potraviny jako jablka, hrušky, švesky, dýně nebo vlašské ořechy. Speciálně na hrušky se v poslední době tak trochu zapomínalo, ale rozhodně by neměly v jídelníčku chybět. Pojďme si připomenout, proč je zařadit.
Hruška je ovoce, které přestože je v našich krajích jako doma, pochází (hrušeň obecná) nejspíš z Kavkazu a centrální Číny. Během let již byla vyšlechtěna řada různých odrůd. Nejlépe se jim daří, když je zasadíte na jihozápadních svazích, ve středních polohách do nadmořské výšky 400 metrů.
Hrušky především prospívají trávicímu ústrojí, protože jsou plné vlákniny. Kromě toho obsahují nerozpustnou vlákninu s ligninem. Zatímco rozpustná vláknina snižuje hladinu cholesterolu v krvi, nerozpustná má projímavé účinky. Když si vybíráte hrušky, sáhněte po těch zralých a měkkých, které jsou lehce stravitelné. Mají mírně stahující účinky, v trávicím systému působí i proti hnilobným procesům nebo proti poruchám trávení v oblasti střev.
Co se týká vitamínů, je na ně hruška bohatší než jablko. Lze zmínit malé množství B (hlavně pod slupkou – loupáním o něj přicházíme), C, P a E a především minerálů jako je draslík, hořčík a železo. Nechybí ani stopové prvky manganu, mědi i zinku. Zato chybí sodík, který je zodpovědný za zadržování vody v těle.
Hrušky mají vysoký obsah sacharidů, mezi kterými převládá fruktóza (vhodné i pro diabetiky), nízký obsah proteinů a tuků a vysoké množství taninu. Organické kyseliny a tanin jsou zodpovědny za protizánětlivé účinky hrušek. Známé jsou také jejich močopudné vlastnosti a podpora funkce ledvin. To se spolu s očistným účinkem se hodí při odtučňovacích kůrách. Mezi další významné vlastnosti hrušek je schopnost snižovat krevní tlak, vylučování kyseliny močové a dalších dusíkatých látek. Konzumace hrušek je tak vhodná během detoxikačních diet.
Pokud máte problémy s trávicím ústrojím, mohou syrové hrušky vyvolávat nadýmání. V tomto případě je lepší konzumovat hrušky vařené, i když tak přicházejí o vitamíny, nebo odšťavněné.
Z hrušek se nevyrábí pouze slivovice. Připravují se z nich sladké i slané pokrmy a řada koláčů. Jeden tip na koláč jste si mohli nedávno přečíst. Chutný je také Hruškový koláč s kozím sýrem a karamelizovanými vlašskými ořechy.
Připravit si můžete třeba Hrušky Helena z knihy Dnes nepeču od Pavlíny Berzsiové (Slovart, 2015).
Hrušky Helena
4 porce
4 zralé hrušky, 300 ml polosladkého bílého vína, 1 svitek skořice, 1 vanilkový lusk, 50 g krupicového cukru
Omáčka: 100 g hořké čokolády, 60 ml smetany ke šlehání
Vanilková zmrzina
Hrušky očistíne, necháme vcelku i se stopkou, oloupeme a opatrně vykrojíme jádřince. Víno ochutíme skořicí a dření z vanilkového lusku, přidáme cukr a hrušky. Přivedeme k varu, teplotu snížíme a hrušky necháme velmi pomalu vařit (táhnout) asi 15 min. Po uvaření necháme hrušky v nálevu vychladnout.
Nalámanou čokoládu rozehřejeme v horké vodní lázni. Přidáme teplou smetanu a promícháme. Vychladlé hrušky podáváme s vanilkovou zmrzlinou, polité čokoládovou omáčkou.
Napsat komentář