Dopřávejte si detox i v průběhu roku
Zbavit se stresu , únavy, zažívacích potíží můžete řadou různých způsobů. Jedním z nich je i detox.
O detoxikaci toho již byla napsána spousta. Řada lékařů je přesvědčena o tom, že o detoxikaci neboli očistu organismu se tělo postará samo. Pokud si ale myslíte, že vám speciální detox udělá dobře, není důvod si ho odpírat. Protože jak víme, psychika dělá divy.
Detoxikaci se věnuje i kniha Lucie Reynierové Detox (Metafora, 2016). Nabízí nejen 40 receptů, ale také řadu vysvětlení.
„Termín „detoxikace” označuje metabolickou reakci organismu, která probíhá v játrech. Játra slouží v našem těle jako filtr, odstraňují toxické látky a zabraňují jejich návratu do krevního oběhu a do buněk. Tyto toxiny mohou být potravinového původu (alkohol, umělá aditiva, „nepřátelské” tuky apod.). Je-li toxinů moc, začnou být játra přetížená a nemohou ve filtraci řádně pokračovat.”
Autorka je přesvědčena, že k detoxikaci není potřeba pouze povánoční období, očistu můžete provádět kdykoliv v průběhu roku, pokud ji budete potřebovat. Měla by trvat 1-10 dnů. Když se budete stravovat zdravě, vyváženě a rozmanitě, škodlivé látky nebudou mít šanci.
Mezi koření, které napomáhá detoxu patří například kurkuma, zázvor, skořice, pepř, pálivá paprika nebo muškátový oříšek.
Právě knížečka Detox může být chytrým pomocníkem, když se rozhodnete sáhnout po očistě v jakémkoliv ročním období. Protože každá část roku vyžaduje speciální stravování, je kniha nápomocna řadou rad a inspirací.
Jak detoxikovat v zimě? Lucie Renierová doporučuje například bleskový dezert.
Pečený ananas se skořicí
1 ananas, 1/2 lžičky mleté skořice, 4 lžičky agávového sirupu (nebo hnědého cukru)
Rozehřejte troubu na 200 °C. Nakrájejte ananas na podélné čtvrtky. Čtvrtky ananasu opatrně vykrojte a položte zpátky do slupky. Nakrájejte na plátky. Nakrájené čtvrtky ananasu ve slupkách naskládejte do zapékací mísy. Zamíchejte skořici, agávový sirup nebo cukr, nabírejte lžičkou a dejte na povrch ananasu. Pečte v troubě 12 minut. Pochutnejte si na ananasu, dokud bude teplý, nebo počkejte, až mírně vychladne.
Autorka přidává i upozornění: „Skořice obsahuje velmi silné antioxidanty, které bojují proti buněčnému stárnutí a mají důležité antibakteriální účinky. Doporučujeme tedy konzumovat v zimě skořici v rámci prevence nebo během léčby infekcí.”
Napsat komentář