Bříza je jedním z našich nejobvyklejších stromů. Kromě toho, že ji brzy zjara registrují alergici, je dobře známá i v lidovém léčitelství. Využívají se nejen listy, ale i pupeny a kůra.

Když mluvíme o bříze, jedná se o břízu bělokorou (Betula pendula), známou i jako bříza bradavičnatá nebo bříza bílá. Bříza patří mezi jedny z největších alergenů, pyl se objevuje podle nadmořské výšky od března do května. Zhruba do června můžeme sbírat mladé listy.

Foto: Pixabay

Účinné látky v bříze

Kůra břízy je cenná na tritetrpeny. Často bývá zmiňován především betulin, se kterým jste se mohli setkat u houby čaga (prodává se v podobě extraktu i prášku), která parazituje právě na bříze a cenné látky z ní čerpá. Triterpeny patří mezi protizánětlivé látky, které mají i další schopnosti, které jsou postupně zkoumány. Kůra dále obsahuje třísloviny, hořčiny, silice, pryskyřici, saponiny a vitamín C. Listy jsou plné vitamínu C, nechybí v nich flavonoidy, éterické oleje se sesquiterpenoxidy.

Pupeny z břízy

Pupeny se sbírají na jaře. Připravuje se z nich tinktura, kterou lidová medicína využívá při osteoporóze.

Březové listy

Mladé březové listy nejspíš díky flavonoidům působí močopudně, přitom nedráždí ledviny. Využívají se samotné, i ve směsi dalších rostlin, na pomoc proti mírným bakteriálním a zánětlivým onemocněním močových cest. Jejich konzumace přispívá k předcházení vzniku písku v močových cestách. Slouží jako podpora při revmatických problémech a očistných kúrách krve (typické na jaře). Stačí lžíce sušených listů, kterou zalijeme čtvrt litrem vařící vody. Po 10 minut odstání se přecedí a popíjí. Čaj se nepřipravuje do zásoby.

Čaj z březových listů napomáhá lepšímu stavu pleti (při akné, vyrážkách). Připravuje se odvar ze tří polévkových lžic, zalitých třemi deci horké vody. Louhuje se přes noc, pak se přecedí přes jemné sítko nebo plátýnko. Klidní také drobná poranění.

Kůra z břízy

Kůra ze břízy se v lidové medicíně využívá na kožní problémy, ale i třeba při problémech s klouby. Kromě toho se po ní sahá při problémech s lupy na hlavě a u mastné pokožky hlavy. Měla by přispívat i k omezení vypadávání vlasů. Pokud máte vlastní stromy, můžete kůru využít, dá se ale i zakoupit.

Březová míza

S využitím mízy z břízy je potřeba opatrnost. Navrtat dírku do stromu můžete pouze v tom případě, že se jedná o váš strom, případně o povolení jeho majitele (jinak porušujete lesní zákon). Nezapomeňte pak otvor odpovídajícím způsobem ošetřit. Březová voda se dá zakoupit.

Tato míza se využívá nejen na vlasy, ale i očistu ledvin a posílení imunity.

Dejte si pozor

Pokud máte hromadění vody v organismu kvůli špatné činnosti srdce nebo ledvin, břízu byste konzumovat neměli..

Zdroj:
Wikipedie
Léčivé rostliny, Ottovo nakladatelství 2010

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: