Nadýmání a nadměrná plynatost je běžným problémem, který trápí spoustu lidí. Většinou se jedná o špatnou skladbu stravy, která má za důsledek špatné trávení. Jak si poradit s tímto nepříjemným stavem?

Nadýmání může být způsobeno špatným způsobem stravování. Foto: benzoix/Freepik

Proč vzniká nadýmání

Nadýmání může vznikat především dvěma způsoby. Jako první můžeme zmínit polykání vzduchu (aerofagie) při jídle nebo pití a často vede ke hromadění kyslíku a dusíku v trávicím traktu. Hltání potravy rozhodně není vhodné. Druhá varianta nastává při rozkladu potravy a plyny (vodík, metan a oxid uhličitý) se hromadí v trávicím traktu. Lidově řečeno se jedná o proces hnití ve střevech, protože v nich chybí nebo je málo trávicích enzymů.

Jak se zbavit nadýmání

Nadýmání se odborně říká meteorismus. Při hledání cest, jak se mu vyvarovat, je vhodné se zaměřit na činnost některých orgánů. Patří sem slinivka, žlučník a játra.

Bylinky proti nadýmání

Když se chcete zbavit nadýmání, určitě vám může pomoci několik bylinek. Je možné sáhnout po anýzu, kmín se do jídla také dává i z tohoto důvodu. Od plynatosti vám pomohou i velmi oblíbené bylinky máta a meduňka, prospěšný je i heřmánek, majoránka, saturejka, tymián, bazalka, ale třeba i koriandr. Bylinky můžete využít v jídle, ale třeba si i připravit čaj proti nadýmání.

V případě fenyklového čaje nasypte do sítka 1-2 lžičky drcených semínek a zalijte čtvrt litrem vařící vody. Louhujte 10–15 minut. Hotový čaj můžete popíjet 2–3x denně.

Potraviny proti plynatosti

S nadýmáním vám mohou pomoci i některé potraviny. Kromě banánu je to třeba i citronová kůra a fenykl, který si oblíbily kojící ženy.

Čaj z bylinek, jako meduňka, heřmánek, máta pomůže s nadýmáním. Foto: Pixabay

Změna stravovacích návyků

Jídlo má být klidným a pohodovým procesem. Udělejte si na něj dostatek času, důkladně žvýkejte, jezte pomalu a nepřejídejte se. Strava by měla obsahovat dostatek zeleniny, málo tučných jídel, málo sladkostí. Využívejte vhodné koření.

Potraviny, které zhorší plynatost

Víme o potravinách a bylinkách, které zlepší plynatost, některé ji ale zase zhorší. Opatrnost je tedy třeba u zeleniny (artyčoky, brokolice, pórek, květák, zelí, česnek, cibule, fazole, růžičková kapusta, tuřín), z obilovin se jedná o pšenici, oves. Známé svým vlivem na nadýmání jsou luštěniny (fazole, čočka…), mléčné výrobky, kvasnice v pečených výrobcích, kešu ořechy.

Plynatost se dá zvládat pomocí stravy, pitného režimu a pohybu. Pokud by se stalo, že nadýmání nepolevuje, zkonzultujte váš stav s lékařem, mohlo by se jednat o onemocnění.

Zdroj:
Wikipedia.org
healthline.com
medicalnewstoday.com

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: