Výsledek dTestu v hodnocení kakaa: nedostatečné označování na obalech a málo kakaa
Kakao je jednou z důležitých složek ve vánočním cukroví, na jehož pečení se řada z nás v následujících týdnech chystá. Spotřebitelský časopis dTest poslal do laboratoře 18 vzorků neslazených kakaových prášků a zjišťoval, jaká je jejich kvalita.
Výsledkem byla skutečnost, že většina výrobců se potýká s nedostatky v označování na obalech. Jeden výrobek navíc spotřebitele šidí, protože obsahuje málo kakaa.
Alkalizovaná holandská kakaa
Na českém trhu převažují tzv. holandská kakaa, která se během výroby alkalizují. „Přírodní kakao jsme v obchodech našli pouze jedno, Tesco Value cocoa powder. Proces alkalizace, tedy přidání regulátorů kyselosti do kakaové hmoty, způsobuje, že se výsledný prášek může lépe rozpouštět, má jemnější chuť a je výrazně tmavší. Světlost či tmavost tedy nevypovídá nic o kvalitě kakaa, pouze o způsobu jeho zpracování během výroby,“ vysvětluje Hana Hoffmannová, vedoucí redakce časopisu dTest.
Nejčastějšími alkalizačními činidly jsou uhličitan draselný, sodný nebo amonný. Protože jde o přídatné látky, musí je výrobci uvádět ve složení použitých surovin na obalech produktů. Většina výrobců však použití těchto látek na etiketě zamlčuje.
„Z 18 výrobků jsme zjistili přítomnost alkalizačních činidel u 17 z nich. Rovných deset však jejich použití vůbec nezmiňuje. Spotřebitelé mají právo vědět, jestli je kakao přírodní nebo alkalizované. Navíc to, o jaký typ kakaa se jedná, může ovlivnit výsledek při pečení. Vyzvali jsme výrobce k nápravě,“ říká Hana Hoffmannová.
Kakaový prášek musí mít minimálně 20% podíl kakaového másla
Kvalitu kakaa ovlivňuje mimo jiné obsah kakaového másla. To je přirozenou součástí kakaových bobů a částečně zůstává i v kakaovém prášku. Rozpouští se při tělesné teplotě a nese jemnou kakaovou chuť. Vyhláška rozlišuje mezi „kakaovým práškem“, který musí mít minimálně 20% podíl kakaového másla, a „kakaovým práškem se sníženým obsahem tuku“, který obsahuje méně než 20 % kakaového másla. Spotřebitel se však tuto informaci z drtivé většiny krabiček na první pohled nedozví.
„Nápovědou může být do jisté míry cena. Kakao okolo 20 Kč za 100 gramů bude s největší pravděpodobností nízkotučné. V rozpětí od 35 do 40 Kč za 100 gramů se nízkotučné a standardní výrobky mohou cenově překrývat, vyšší cena pak už spíše poukazuje na výrobek s minimálním podílem kakaového másla 20 %. Nejméně kakaového másla jsme naměřili v 200gramovém výrobku Tesco Cocoa Powder (10,26 %), nejvíce pak v kakau Van Houten (22,3 %). Dobrou zprávou je, že v žádném z testovaných vzorků jsme neobjevili jiný, tedy náhražkový tuk,“ uvádí Hoffmannová.
Může kakao obsahovat málo kakaa? Bohužel ano, může. V roce 2012 odhalila Státní zemědělská a potravinářská inspekce případy falšování kakaa kakaovými slupkami. Zjistila tehdy, že kakaový prášek Grande Cocoa Drink polského výrobce obsahoval jen 80 % kakaa. dTest proto nechal zkontrolovat i obsah čistého kakaa ve výrobcích. Téměř všechny výrobky 100% kakaový podíl splnily. „Černou výjimku tvořilo Carla Kakao na pečení, u kterého jsme zjistili 78,8 % čistého kakaa, což je hodnota, která i se započtenou nejistotou měření a připočteným regulátorem kyselosti na žádoucích 100 % nedosáhla. Jako nejkakaovější vyšlo z našeho testu fairtradové kakao Gepa Pur Afrika, které se také stalo celkovým vítězem testu,“ říká Hana Hoffmannová.
Nežádoucí látky v kakau
Nežádoucí látky se nevyhýbají ani kakau. Může obsahovat těžké kovy, např. kadmium, které bývá přirozenou součástí vulkanických půd, na nichž se kakaovníky v tropických oblastech pěstují. V současné chvíli žádné maximální limity pro těžké kovy v kakau evropská legislativa nedefinuje, od roku 2019 by však měl pro kadmium v kakau začít platit limit 0,6 mg/kg. Tomu se přiblížily výrobky Carla Kakao na pečení, Sweet Kakao a Alnatura Kakao Bio. Obsah olova měla polovina výrobků pod mezí detekce, rtuť laboratoř nedetekovala u žádného z výrobků.
Zdroj: TZ dTest
Napsat komentář