bag in box, vínoCože? Ona nám doporučuje víno v krabici, tak to snad nemůže myslet vážně! Vsadím se, že vás toto nebo něco podobného určitě napadlo po přečtení nadpisu. Přiznám se, před pár lety bych si řekla to samé.

Ale já nemluvím o obyčejné krabici, ale o tzv. systému bag-in-box. Jedná se o speciální plastový sáček, ve kterém je vakuově uskladněno např. víno, ale i mošty, džusy či jiné tekutiny. Na spodním okraji sáčku je kohoutek, kde tekutinu odčepováváte. Protože se jedná o jednosměrný kohoutek, je zbytek tekutiny bez kontaktu se vzduchem a tudíž nedochází ke kontaminaci bakteriemi a tímto znehodnocení výrobku. Tolik teorie, ale co praxe?

Miluji víno, obzvlášť Veltlínské a Müllera, ale piji ho jen občas a rozhodně ne celou flašku naráz.

Ale zkoušeli jste pít víno otevřené před dvěma dny, či dokonce před týdnem? V tu dobu je to spíš už jen materiál na zalití kompostu, než na pochutnání si. I přesto jsem měla zpočátku nedůvěru k bag-in-boxu a to i přesto, že se takto prodávají i velmi kvalitní vína. Ale jak se ukázalo, zcela zbytečnou!

Užití

Přiznávám, jako pozornost či dárek bych takové víno nedala, ale jestli rádi grilujete s přáteli, zkuste jednou přivést takto balené víno. Je to praktické – snadno se převáží, je ho dostatek a pokud nějaké zbude, rozhodně se nezkazí. A pokud jste stejný „pijan“ jako já, možná si ho pak budete kupovat i domů.

Trocha historie

Staří Řekové používaly tento systém pro uchovávání vína, i když v poněkud primitivnější podobě, a to ve flexibilních vacích z kozí kůže. Moderní způsob vynalezl v roce 1955 americký chemik William R. Scholle. Za tento vynález dokonce získal nejvyšší ocenění v oblasti obalové techniky. 1991 byl uveden do Síně slávy (Packaging Hall of Fame)

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: