Chcete žít co nejzdravěji? Pak se určitě poohlížíte i po superpotravinách. Inspiraci můžete najít i v knize Susanny Bingemerové a Hanse Gerlacha Superpotraviny – Kuchařka plná zdraví. Kromě výběru pestrých potravin a nejrůznějších receptů se i dozvíte, jak jednotlivé suroviny nahrazovat.

Bingemerová a Gerlach Superpotraviny Kuchařka plná zdravíO superpotravinách toho vyšlo už spousta, většinou se ale mluvilo o několika málo surovinách. Susanny Bingemerová a Hans Gerlach na to v knize Superpotraviny – Kuchařka plná zdraví jdou pěkně zeširoka. Podle nich je třeba věnovat velkou pozornost zelené, červené a případně oranžové barvě. Potraviny takto barevné bývají na cenné látky mnohem bohatší.

Dostatek superpotravin roste i v našich krajích

Superpotraviny jsou rostlinné potraviny v přírodním stavu s množstvím vitamínů, minerálních látek, proteinů a třeba také prospěšných mastných kyselin. Rozhodně se nemusí jednat pouze o cizokrajné suroviny, spousta hodnotných potravin roste i u nás. Autoři speciálně vyzdvihli třeba lněné semínko, rakytník nebo také divoce rostoucí bylinky.

Barevné potraviny

Barva je tolik důležitá proto, protože zelené potraviny obsahují chlorofyl, který má velmi pozitivní vliv na lidský organismus. Nejenže čistí krev, je protizánětlivý a také například omezuje otoky. Červená barva zase obsahuje antokyany, ve vodě rozpustná barviva, která mění barvu podle pH. Karotenoidy posilují vitalitu. Především je vždy velmi důležité, aby se jednalo o čerstvé potraviny, v co nejlepší kvalitě.

Autoři kuchařky řadí mezi nejoblíbenější potraviny chia semínka, granátové jablko a kadeřávek. Z exotičtějších potravin doporučují kakaové boby, lucumu, matchu, moringu oleiferu, macu, karob, mesquite.

Ukázka z knihy Superpotraviny - kuchařka plná zdravíKuchařka Superpotraviny je rozdělena do 6 hlavních kapitol, ve kterých představuje, jak si můžete zpestřit snídaně, saláty a předkrmy, polévky a svačiny, zeleninu, quinou a těstoviny, dezerty.

Snídaně

Snídaně mohou mít jakoukoliv podobu, skvělé je, když je doplníte o některé z bobulí.
Mezi superbobule patří moruše, klikva a brusinky, acai bobule, aronie, borůvky, mochyně, maliny a ostružiny, rakytník, goji. Připravit si můžete smoothie, Pikantní avokádový jogurt s chilli, Superkaši nebo třeba Nedělní bulky s goji.

Saláty a předkrmy

Saláty a předkrmy mohou být velmi rozmanité, patří do nich listová zelenina, oříšky, ovoce, klíčky, superdresinky a luštěniny. Mezi zelenou superzeleninu patří třeba řasy, brokolice, klíčky, potočnice, avokádo, špenát a mangold. V receptech pak nechybí například Cizrnový salát, Salát Caesar s potočnicí nebo Polníčkový salát s dýní.

Polévky a svačiny

Polévky a svačiny zasytí a když obsahují některou ze superpotravin, je to skvělé. Mezi Magické polévky Bingemerová a Gerlach zařadili i Rajčatovou polévku s quinoou. Ke svačině si můžete připravit Chipsy z kořenové zeleniny.
Mezi červenou superzeleninu autoři zařadili rajčata, červenou řepu, dýni, radicchio nebo mrkev. Z receptů si můžete připravit třeba Bramborový guláš s růžičkovou kapustou nebo také Zelené thajské karí s kokosovým mlékem.

Quinoa a těstoviny

Quinoa a těstoviny dodají energii a posílí nervy. Důležité jsou pseudoobiloviny jako amarant, quinoa i třeba pohanka. Zajímavě vypadá Quinoový burger se špenátem.

Dezerty

Dezerty se dají doplnit supersladidly jako je agávový sirup, kokosový cukr, stévie, rýžový sirup, javorový sirup, sušená třtinová šťáva, med. Nejsem si jistá, jestli bych považovala tyto potraviny za něco super. Pozor na to, že cukr, je vždy cukr, takže s mírou… Z receptů působí lahodně Malinový chia pudink i Superenergetické kuličky s datlemi.

Skvělá je jedna z posledních dvoustran, na které autoři vypsali některé superpotraviny a k nim odpovídající náhradní potraviny, za které je můžete vyměnit. Nechybí ani rejstřík, takže si můžete vybírat jídlo podle surovin, které se vám právě hodí.

Některé recepty jsou z běžně dostupných potravin, po některých se budete muset více poohlédnout. Je velmi praktické, že u receptů je kromě délky přípravy uvedeno i kolik kalorií obsahuje jedna porce, kolik bílkovin, tuků a kolik sacharidů. K většině receptů jsou k dispozici krásné fotografie.
Určitě se kniha hodí pro zpestření a kromě toho v ní čtenář najde i zajímavé informace. Je dobré, že nepodporuje pouze několik málo surovin, ale ukazuje, že pro své zdraví můžeme využít poměrně bohatý sortiment potravin.
Knihu Superpotraviny – Kuchařka plná zdraví vydala Euromedia v edici Esence (2018).

Připravte si podle kuchařky salát.

Polníčkový salát s dýní

Přísady pro 4 osoby, příprava 20 min, jedna porce: cca 220 kcal, 5 g bílkovin, 13 g tuků, 19 g sacharidů
250 g muškátové dýně, sůl, pepř, 3 lžíce jablečného octa, 3 lžíce pomerančové šťávy, 2 lžíce javorového sirupu, 75 g celozrnné bagety, 4 lžíce řepkového oleje, 2 lžíce dýňových semínek, 150 g polníčku, 125 g borůvek

Dýni oloupeme a vlákna odstraníme. Dužinu nakrájíme či nakrouháme na tenoučké proužky nebo nastrouháme. Osolíme a opepříme. Smícháme jablečný ocet, pomerančovou šťávu a javorový sirup a dýni ve směsi necháme marinovat. Bagetu mezitím nakrájíme na jemné plátky a jen tak ledabyle natrháme na kousky. V pánvi s nepřilnavým povrchem rozpálíme 1-2 lžíce řepkového oleje, kousky bagety orestujeme do světle hněda a dokřupava. Krutony vyjmeme a pánev vytřeme papírovou utěrkou. V horké pánvi orestujeme dýňová semínka, vyjmeme a lehce osolíme.
Polníček očistíme, omyjeme, přebereme a odstředíme dosucha. Borůvky opereme, přebereme a necháme okapat. Na dresink smícháme marinádu z dýně se zbylým olejem, osolíme a opepříme. Promícháme s polníčkem. Dýni a borůvky naaranžujeme na talíř a poklademe polníčkem. Posypeme dýňovými semínky a krutony.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: