Joel Fuhrman se řídí heslem Jez, abys žil i ve své stejnojmenné kuchařce
Pokud se vám dostane kuchařka Jez, abys žil, zpozorněte. Možná není v extra moderním vizuálním hábitu, zato stojí v ní zalistovat a minimálně se zamyslet nad některými z doporučení doktora Fuhrmana. A samozřejmě vyzkoušet nějaký ten zajímavý recept.
Co je vlastně nutritariánství, jak autor pojmenoval životní styl, kterým se zabývá? Jedná se hlavně o výživné přírodní potraviny: zeleninu, ovoce, boby, ořechy a semena. Velmi omezuje stravu živočišného původu na maximálně dvakrát týdně. Také se vyhýbá látkám s minimem živin, z nichž některé považuje za jedovaté: cukr, sladidla, bílá mouka, polotovary a jídlo z fastfoodu.
Dr. Joel Fuhrman je mezinárodně úspěšný specialista na prevenci a léčbu nemocí pomocí výživy. Vystudoval medicínu a působí ve výborech několika vědeckých a zdravotnických organizací.
Dr. Fuhrman velmi podrobně vysvětluje, proč se zaměřil především na zeleninu a ostatní suroviny a jak ji nejlépe zpracovávat. Možná si pokaždé při nákupu ovoce nejste jisti, jak má být zralé, speciálně v případě exotických druhů. Autor kuchařky se proto v jedné z kapitol také zabývá tím, jak má ovoce vypadat a někdy přidává informace, jak ho jíst. Také doporučuje, abychom se zaměřili na skutečně celozrnné potraviny, případně naklíčené.
Vedle vysvětlování nutritariánského životního stylu nabízí úvodní část knihy i několik rámečků s životními příběhy lidí, kterým toto stravování pomohlo, což může působit jako silně přesvědčivý argument.
Také se dočkáte několika všeobecných stravovacích rad jako například:
„Odložte příbor ještě před tím, než se začnete cítit nepříjemně. Když vám na talíři zbývá poslední 1/4 porce, vstaňte a projděte se. Tak poznáte, zda už nemáte dost.”
Dr. Fuhrman nabízí také vlastní potravinový talíř.
Drůbeži, vejcím, mléku, rybám, oleji a bramborám by autor přisoudil 10% nebo ještě méně. Sýr, sladkosti, červená masa, průmyslově zpracované potraviny, bílou rýži a mouku byste měli jíst výjimečně nebo vůbec. Protože nabízejí jen málo antioxidantů a fytochemikálií, snižují nutriční hodnotu stravy. Jestliže jíte hodně proteinových jídel, podporujete tak vznik hormonů, které mají vliv na rakovinu prsu, prostaty a tlustého střeva (str. 42).
Po doporučení vybavení kuchyně a radám k nakupování už se dostáváme k informacím o autorech receptů, kteří do kuchařky přispěli.
Jak už jsem psala, co se týká grafiky není kniha příliš zajímavá. Po faktické stránce ovšem obsahuje spoustu zajímavých informací. Jelikož se jedná o kuchařku, důležité jsou především samotné recepty.
Ty jsou dělené na několik kapitol.
- Smoothies, mixované saláty a džusy
- Snídaně
- Salátové dresinky
- Dipy, čipsa a omáčky
- Saláty
- Polévky a směsi
- Hlavní chody
- Fuhrmanův fastfood
- Neveganské pokrmy
- Dezerty
Škoda, že jen několik receptů je opatřeno fotografiemi pokrmů. Přesněji řečeno, zhruba uprostřed knihy se nachází pohromadě několik fotografií, které odkazují na příslušné recepty. Je to trochu nepohodlné, fotografie jsou přitom velmi zdařilé a skvěle by se vyjímaly u jednotlivých receptů. Recepty vždy obsahují přehled důležitých látek na 1 porci. Občas se u receptu objeví upozornění na netradiční surovinu s vysvětlením.
Mezi zajímavé recepty patří třeba Paštika z hub a vlašských ořechů, Jamajský sušený zeleninový salát nebo třeba Zeleninový tažin.
Za pozornost stojí i receepty v kapitole Fuhrmanův fastfood. Můžete si tak připravit třeba netradiční Báječný burger s ovesnýma vločkama, vlašskými ořechy, rajským protlakem, cibulí, česnekem, houbama, bazalkou, oregánem, petrželkou a špenátem, vše dochuceno pepřem. Velmi lákavě vypadají třeba i Korejské salátové wrapy se zeleninou a houbami.
Kuchařku Jez, abys žil z angl. originálu Eat to live. Cookbook z roku 2013 vydala Mladá fronta v r. 2015. Překlad Petr Kotouš.
Napsat komentář