Je doba zeleninových salátů. Jaký balkánský sýr do nich raději nedat?
Balkánské sýry jsou oblíbeným doplňkem zeleninových salátů. Jaký byste si měli vybrat? Spotřebitelský časopis dTest se pustil do analýzy 15 sýrů balkánského typu z českých obchodů.
V laboratoři prošly kontrolou podstatné ukazatele kvality sýra – obsah sušiny, tuku a bílkovin a protože pro balkánský sýr je významnou složkou i sůl, byla měřena i tato hodnota. Nechybělo ani senzorické hodnocení, mikrobiologické vyšetření a nakonec také obsah olova.
„Platí, že sýry s vyšším obsahem sušiny a tuku bývají kvalitnější. Vyšší podíl tuku se projevuje plnější chutí a vliv má i na konzistenci sýra. V rámci hodnocení fyzikálně-chemických vlastností sýra jsme proto obě veličiny známkovali podle zásady čím více, tím lépe,“ vysvětlila Hana Hoffmannová, šéfredaktorka dTestu.
Právě problémy při ověření správnosti deklarace obsahu sušiny a tuku v sušině na obalu byly největší, což by měli výrobci na etiketách zlepšit. Negativní zprávou je, že u několika sýrů se totiž hodnoty s informacemi na obalech výrazně rozcházely.
„Prubířským kamenem pravdomluvnosti etiket bylo měření obsahu soli. Přidat tolik soli, kolik uvádějí tabulky na obalech, se výrobcům příliš nepovedlo. A to ani s přihlédnutím k 20% toleranci, kterou připouštějí evropské úřady. Většinou bylo soli méně, než kolik deklaroval obal,“ pokračuje Hoffmannová.
Údaj o průměrném množství soli by měl být uveden v tabulce výživových hodnot, kde má být povinně uveden. Řada výrobců se však tyto skutečnosti uvádí po svém a kromě předepsaného údaje uvádí také maximální možný obsah soli ve výrobku. To pak může spotřebitele mást, protože maximální obsah soli a údaj v tabulce se výrazně rozcházejí.
Mikrobiologické vyšetření prošlo na výbornou
Mikrobiologické vyšetření dopadlo dobře, problémy nastaly u výsledků počítání kvasinek. Počty kolísaly od 0 až do stovek tisíc. Zcela skvěle v tomto směru dopadl pouze Président Balkánský sýr jemný. Pokud kvasinky svou přítomností negativně nepůsobí na vlastnost výrobku, legislativně to „nevadí“. Prozradí je zápach a hořká chuť sýra. Také může dojít k nafouknutí obalu.
Vítězové testu
„Vítězem testu se staly dva sýry, a to Mlékárny Žirovnice – Balsýr Žirovnický sýr balkánského typu a Lidl/Pilos Balkánský sýr. V obou případech byly nejlepší v hodnocení vzhledu, vůně, chuti a konzistence,“ sdělila Hoffmannová.
Balsýr Žirovnický sýr balkánského typu zazářil při mikrobiologickém vyšetření – hodnocení, jak se výrobcům daří dodržovat hygienické podmínky výroby. Lidl/Pilos Balkánský sýr zase vévodil fyzikálně-chemickým parametrům (obsah sušiny, obsah tuku v sušině a obsah bílkovin).
Propadlíci
„Na konci tabulky skončily kvůli výraznému nesouladu deklarovaných a změřených hodnot Ježkův statek Balkánský sýr ve slaném nálevu a Česká cena Balkán. K nim se připojil i Radonický balkán z Němcovy selské mlékárny, kterému na obalu chyběl zásadní povinný údaj o množství sušiny,“ dodala ještě šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.
Zdroj: TZ dTest
Napsat komentář