Zarážení hory: Jak souvisí s vinobraním? Kde zažít tuto lidovou slavnost?
Dozrávající hrozny jsou lákavé pro různé nenechavce. Zhruba měsíc před vinobraním se proto „uzamyká“ vinice. Prastarý zvyk s kořeny ve středověku se v posledních letech stává vítanou zábavou a příležitostí, jak se u moravského vína sejít s blízkými. Jak probíhá zarážení hory a do jakých vinařských obcí za ním vyrazit?
Co je zarážení hory
Zarážení hory neboli nářečně zarážaní hory je tradice sahající do středověku, která uzavírá vinici přede všemi nenechavci. Z původního křesťanského zvyku (účastníci obřadu se modlili k patronům vinice za úrodu) a pohanského zvyku, kdy bylo třeba ochránit vinici před ptáky i lidmi, se vytvořila tradice se pravidly a folklórními náležitostmi. Vinařská slavnost zvaná „zarážení hory“ se v posledních letech stává vyhledávanou kulturní akcí. Koná se zhruba od poloviny srpna do poloviny září.
Jak vypadá zarážení hory
Horou se obecně označuje vinice, do které se zarážela několikametrová tyč jako symbol zákazu vstupu do vinohradu. Nesmí tam ani milovníci hroznů z ptačí říše – špačci, ani lidé, kteří by si hrozny chtěli sebrat pro sebe.
Do dozrání chybí už jen pár týdnů. Výjimkou byly těhotné ženy a nemocní, kterým bylo dovoleno utrhnout si v parném dni tři hrozny. Výjimkou byl také vinař a tzv. hotaři, hlídači vinohradu. Co hrozilo, při porušení zákazu? Jednalo se o velmi přísné tresty, kdy výjimkou nebylo ani useknutí nohy či ruky nebo dokonce poprava.
Jak vypadá zarážení hory v dnešní době
Tento zvyk se v posledních letech opět stává populárním. Řada vinařů z jižní Moravy ho obnovuje a pojímá po svém. Akci doprovází spousta zábavy, lidových tradic, humorných scének, ale také lákavých dobrot a samozřejmě kvalitního moravského vína.
Kde můžete tuto tradici zažít?
Zarážení hory v Tasovicích na Znojemsku – 12. srpna
Vinařská slavnost spojená s ochutnávkou vín a zaražením horenského znamení ve vinohradu za doprovodu cimbálové muziky. Tyč je ozdobená kyticí květů a révovým věncem. Okolo zatlučou vinaři 12 dřevěných kůlů (symbol celoroční vinařovy práce). Nechybí složení přísahy hotařů a humorné scénky. Zajímavé jsou také ukázky trestů za porušení vstupu nebo trestání nepoctivých vinařů. Pořádá Spolek vinařů sv. Klementa Tasovice.
Zarážení hory a degustace vín pod širým nebem v Mikulově 11.-12. srpna
Akce láká na přehlídku vín od vinařů z Mikulova a okolí. V pátek 11. srpna od 18.00 hod. proběhne degustace vín, od 20.00 hod. zarážení hory, tedy uzavírání vinice, ve spolupráci s národopisným souborem Pálava Mikulov. K tanci i poslechu zahraje cimbálová muzika. Sobota 12. srpna od 13.00 hod. bude pokračovat degustací vín.
Zarážení hory Bořetice – 19. srpna
Symbolické uzavření vinice proběhne v sobotu 19. srpna na Vinckově náměstí v Bořeticích. Účastníci se mohou těšit na scénkou zvanou „Jak se kdysi hora zarážela“, kterou sehrají místní ochotníci.
Letní noc ve vinici ve Vrbovci 25. srpna
Teplá letní noc, dobré víno i jídlo, posezení pod hvězdami, muzika. Tak letos plánují vinaři mající vinohrady ve Vrbovci slavnost ukončující práce ve vinicích a zahajující období dozrávání hroznů, zarážení hory. Mimo samotného obřadu uzavření vinic bude připravena ochutnávka vín, grilování, cimbálová muzika. A to všechno přímo ve vinicích.
Zarážení hory v Kobylí – 26. srpna
Obec Kobylí zve na slavnost vinařů, vinohradníků a přátel dobrých vín s názvem Zarážení hory, které je jednou z největších akcí v Modrých Horách. Těšit se můžete na slib hotařů či vystoupení folklórních souborů spojené s pestrým programem v Suchořádské zmole.
Letní festival vína Němčičky – zarážení hory – 1. září
Zarážení hory budou slavit také v obci Němčičky. Součástí je bohatý folklorní program. Začíná se v pátek 1. září v 18:00 na nádvoří kulturního domu, v 19:00 hod. následuje modrohorské zpívání s účastí všech pěti mužských sborů mikroregionu Modré Hory z obcí Bořetice, Vrbice, Kobylí, Němčičky a města Velké Pavlovice. Od 20:00 si budete moci vychutnat besedu u cimbálu.
Všechny akce, jejichž program bude postupně upřesňován, můžete sledovat zde.
Napsat komentář