Z Itálie do českých dějin: Rok italské šlechty otevře brány našich památek. Kdo byl rod Collalto, který sídlil i v Uherčicích
Národní památkový ústav (NPÚ) letos v rámci svého dlouhodobého projektu „Po stopách šlechtických rodů“ připravil Rok italské šlechty, který veřejnosti přiblíží osudy a odkaz tří významných italských rodů. Znáte rod Collalto? Kam se vydat po jejich stopách?

Co víme o italském rodu Collalto?
Rod Collalto et San Salvatore (počeštěně z Collalta a San Salvatoru) pochází z Trevisa a patří k nejstarším a nejvýznamnějším italským šlechtickým rodům (první zmínky sahají do 10. století), u nás ale nepatří k těm nejznámějším.
Rod přišel na území habsburské monarchie a do českých zemí jako loajální služebník Habsburků, zvláště v době třicetileté války. Díky vojenským a diplomatickým zásluhám získali rozsáhlá panství, především na Moravě. František Antonín Collalto byl roku 1623 povýšen do říšského hraběcího stavu, později získal knížecí titul (1650, říšský kníže). Rod Collaltů se řadil v 18. a 19. století k významným diplomatům, členům císařského dvora a také k mecenášům umění.

Brtnice, Uherčice a Jaroměřice nad Rokytnou
Rod Collaltů se řadil mezi deset největších vlastníků půdy na Moravě. Patřily mu třeba následující majetky:
Zámek Brtnice u Jihlavy (dnes v soukromém vlastnictví) se v roce 1623 se podařilo výhodně zakoupit zkonfiskovaný majetek po Zdeňkovi z Valdštejna a sloužil rodu jako hlavní sídlo. K tomuto panství patřily i menší zámky v Kněžicích a Jestřebí, dvůr v Heralticích, sklárny v Opatově a další majetky.
V oblasti Žďáru nad Sázavou vlastnil rod Collaltů dva zámky (v Černé a Rudolci).
Patřil jim ale především zámek Uherčice – významná renesančně-barokní památka, která jim sloužila jako letní rezidence. Zámek je ve správě NPÚ a hlavním objektem Roku italské šlechty. Zámek Uherčice sloužil rodu Collalto až do roku 1945, je dnes přístupný veřejnosti a ukazuje nejen architektonickou krásu, ale i původní interiérové prvky spojené s tímto rodem. Více informací: zamek-uhercice.cz
V druhé polovině 18. století rod získal i Písečnou, Slavětín a Okříšky. Ve vlastnictví Collaltů byl přechodně také slavný zámek Jaroměřice nad Rokytnou, dnes známý díky Questenberkům, ale Collaltové zde vlastnili určité části majetku. Více informací: zamek-jaromerice.cz
V 18. století vlastnili panství ve Velkém Meziříčí. Mezi další významné sídlo Collaltů patřily i Moravské Budějovice.
Dočasně Collaltové vlastnili i majetky v Čechách – Vlašimský zámek (a panství), který byl původně gotickým hradem, byl přestavěný na renesanční a později barokní zámek. Za Collaltů došlo k barokním úpravám, i když některé větší přestavby přišly až později. Přilehlý zámecký park je dnes známý jako Anglický park ve Vlašimi. V té době ještě neměl současnou podobu, ale panství zahrnovalo parkové plochy a honitby.
Národní památkový ústav připravil pro letošní sezónu tematický projekt Rok italské šlechty, který je mimořádnou příležitostí poznat spojení české a italské historie, které výrazně formovalo podobu našich hradů, zámků i krajiny. Odkaz rodů Collalto, Colloredo a Piccolomini je stále živý a prostřednictvím tohoto projektu bude mít široká veřejnost možnost nahlédnout do světa italské aristokracie, která ovlivnila dějiny českých zemí více, než si možná myslíme.
Hlavními objekty Roku italské šlechty budou státní zámky Uherčice, Opočno a Náchod, které se s příběhem těchto rodů neodmyslitelně pojí. Slavnostní zahájení se uskuteční 3. dubna 2025 v Květné zahradě v Kroměříži, přičemž připomene 350. výročí dokončení první etapy jejího budování, na kterém se podíleli přední italští stavitelé. Do Roku italské šlechty se zapojí i další památky ve správě NPÚ, které nabídnou tematické prohlídky, výstavy, koncerty a další akce, často připravované ve spolupráci s odbornými pracovišti NPÚ a dalšími organizacemi.
Zdroj: NPÚ, Wikipedia
Napsat komentář