5. ročník Open House Praha otevře 80 budov a prostor
18. a 19. května se bude konat již 5. ročník festivalu Open House Praha 2019, během kterého se otevře 80 běžně nepřístupných budov a prostorů.
Festival opět nabídne architektonicky zajímavé domy a památky z různých historických období. V programu představí dokonce 38 novinek.
Oblíbené budovy i novinky
K vidění budou oblíbenci z minulých ročníků (Invalidovna, hotel International nebo třeba Ústřední telekomunikační budova). K nahlédnutí budou ale také reprezentativní prostory budov Hrzánského a Lichtenštejnského paláce v majetku státu, dále Trauttmannsdorfský palác na Hradčanech, který do začátku 20. století sloužil jako věznice. Nyní se dokončuje jeho rekonstrukce pro potřeby Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Chybět nebudou ani realizace předních českých architektů – Štencův dům na Starém Městě od Otakara Novotného, Dům zemědělské osvěty u Náměstí Míru od Josefa Gočára, nebo Laichterův dům na Vinohradech od Jana Kotěry. K návštěvě budou lákat i běžně nepřístupné prostory některých významných kulturních objektů, jako je středověká sklepení v domě U Kamenného zvonu, věž a konírnu Trojského zámku, střechu a technické prostory Veletržního paláce Národní galerie Praha nebo nedávno zrekonstruovanou technickou památku Vodárenské věže na Letné. Zařazeny byly i dvě tematické sekce. První se týká šetrných budov a představí například novou administrativní stavbu Visionary v Holešovicích, která získala mezinárodní certifikaci LEED Platinum, tedy nejvyšší možný stupeň hodnocení. Také bude k vidění kancelářská a obchodní budova DOCK IN TWO, v okolí slepých ramen Vltavy v Libni, kde kdysi byla libeňská loděnice. Druhá tematická sekce zahrnuje budovy v majetku města, které hledají své budoucí využití.
„Jako výrazné zástupce tematických sekcí bych zmínila zejména moderní budovu Visionary, která na začátku dubna získala jako první budova v ČR certifikaci WELL GOLD zohledňující zdravé pracovní prostředí. Dále pak naprostý světový unikát, Velký strahovský stadion, který svým příběhem připomíná turbulentní události 20. století a zároveň vzbuzuje otázky nad budoucím rozvojem celé oblasti Strahova,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.
Vstup do všech budov je zdarma bez nutnosti předchozí registrace.
Open House Praha není jen jeden víkend v roce
„Oslavit páté výročí festivalu jsme se rozhodli tím, že jsme již v týdnu před festivalem připravili bohatý program pro širokou veřejnost,“ říká Andrea Šenkyříková.
Od 13. května se pro návštěvníky otevře v prostorách jedné z festivalových budov, bývalých radničních domů, festivalové infocentrum, kde si mohou zakoupit festivalového průvodce a další materiály. Nachází se na Malém náměstí 7, v Praze 1 (po–pá od 10–18 hodin a o víkendu od 9–19 hodin).
Vyplout za poznáním města s trochu jiné perspektivy mohou zájemci v úterý 14. května 2019 od 18.00 hodin na historickém parníku Vltava. Projížďka s názvem Město a řeka přiblíží díky výkladu architekta Petra Kučery vztah města k vodě a vývoj pražského nábřeží a pražských mostů.
O tématu šetrné architektury lze přijít debatovat ve středu 15. května od 19.00 hodin v prostorách Business Link Visionary, opět jednoho z otevřených festivalových míst.
Ve čtvrtek 16. května od 19.00 hodin se v Centru pro architekturu a plánování hl. města Prahy (CAMP) bude konat přednáška o tom, jak vznikají stavby z obřích lego kostek. Představí se jeden z hlavních stavitelů Czech RepuBrick, který stojí za stavebnicemi obřího Národního muzea, Tančícího domu, vysílače Ještěd. Vstup je zdarma a zváni jsou lego nadšenci všech generací.
Centrum Prahy i širší okolí
Open House Praha se v tomto roce podívá dokonce do deseti městských částí.
„Praha není jen historické centrum s památkami, ale v posledních letech vyrostla řada architektonicky hodnotných objektů i v jejích okrajových částech. Chtěla bych proto návštěvníky vyzvat, aby se nebáli objevovat i tyto vzdálenější oblasti jako Suchdol, Strašnice a Staré Ďáblice nebo vyrazili za poznáváním budov přímo v městských částech, kde bydlí. Možná budou sami překvapeni, jaké poklady ukrývají,“ doplňuje Andrea Šenkyříková.
Pražská čtvrť Ďáblice na severu Prahy ukrývá řadu moderních staveb a přestaveb, které vznikly v posledních letech – obecní dům, komunitní centrum nebo základní škola. V Suchdole zase vyrostlo nové Mezifakultní centrum environmentálních věd II a ve Strašnicích se kromě funerálních staveb krematoria a hřbitovních kaplí návštěvníci mohou podívat i do některých rezidenčních projektů.
„Velmi mě těší, že se letos také poprvé zapojila Nová budova ČVUT, Fakulta architektury v Dejvicích. Veřejnost si tak může prohlédnout prostory, kde se vzdělávají architekti a rodí nové myšlenky,“ uzavírá aktuality z programu Andrea Šenkyříková.
Program pro všechny věkové kategorie
Ani děti nemusíte nechávat doma.
„Poznáváním budov, jejich architektury a příběhů se snažíme přitáhnout pozornost dětí k městské architektuře a veřejnému prostoru. Děti pomocí interaktivních úkolů, prohlídek a zážitkových her mohou s námi objevovat město,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.
Novinkou je letos zážitková hra ArchitektuHra. Návštěvníci budou moci obdivovat určité festivalové budovy a při tom luštit nejrůznější hádanky.
V CAMPu bude po celý festivalový víkend připravena otevřená lego dílna a výstava obřích architektonických modelů z kostek lega. V šesti vybraných budovách proběhnou speciální komentované prohlídky pro děti s listy pro malé architekty, díky kterým se děti zábavnou formou se dozví zajímavé informace o konkrétní stavbě a její architektuře. Vstup na všechny dětské programy je zdarma.
Zdroj: TZ Open House Praha
Napsat komentář