Máte rádi vyprávění o staré Praze? Petr Sojka, redaktor oblíbeného magazínu Z metropole ČT a tvůrce pořadu Tajemství pražských dvorků nás tentokrát zavádí do zaniklých míst, jako jsou zahrady, plovárny, nádraží a nechává nás nahlédnout do života lidí, na které se už někdy pozapomnělo. Krásný titul se čte skvěle jako dobrá beletrie.

Po třech titulech o pražských dvorcích vytvořil redaktor úspěšného magazínu Z metropole ČT a tvůrce pořadu Tajemství pražských dvorků Petr Sojka titul plný zajímavých osudů lidí a zaniklých míst.

Petr Sojka Praha v promenach casu

 

Kniha Praha v proměnách času s podtitulem Místa, která už nenajdeme a lidé, které nepotkáme nabízí dvacet kapitol na určité téma. Mají však jedno společné. Odehrávají se v časech 19. a 20. století.

Praha v proměnách času zkoumá různé části. Dostaneme se do oblastí okolo Folimanky a Vltavy, na Štvanici, ale třeba i do Holešovic. Vyprávění nás zavede například do míst, kde se Nuselský most napojuje na Vinohrady. Tam stával „Hotel Díra“, loupežnický úkryt z počátku 20. století. Provede nás i po pražských plovárnách a jejich postavičkách. Přečíst si můžete i o někdejším školkovém a školním hřišti, krásně zrekonstruované zahradě Ztracenka.

Petr Sojka se také v kapitole zvané O sportovci a trampovi s velkým srdcem věnuje všestrannému československému olympionikovi německé národnosti Emerichu Rathovi, který sehrál důležitou roli v příběhu Hanče a Vrbaty. Bohužel jsme na něj až do nedávna víceméně zapomněli.

Kapitola O slavné sošce a jejím majiteli zase vypráví životní příběh Ivana Jandla, který bydlel v libeňské ulici Novákových a v roce 1949 získal Oscara i Zlatý globus za hlavní dětskou roli v protiválečném snímku Franka Zinnemanna Poznamenaní. Bohužel úspěch se neodpouštěl, a tak skončil jako amatérský divadelník.

Kapitola O světlonoších noční Prahy zase vypráví o lampářích, nejmladším řemeslnickém cechu v Praze. dozvíte se třeba, že v roce 1938 bylo v Praze 129 lampářů, kteří se starali o 9000 plynových lamp. Přečtete si nejen faktické údaje, ale také drobné lidské příběhy. Třeba ten o lampáři, kterého napadl vzteklý pes, ale také o železničním lampářovi a jeho soudu.

Velká historie je tvořena malými příběhy. A právě s těmi se setkáváme v titulu, který Grada vydala v roce 2023. Každá kapitola je nádherně psaná a nostalgie z ní přímo tryská. Petr Sojka krásně vypráví o tehdejších časech, popisuje tehdejší dobu a události, ať už byly dobré či ne. Čtenář má často pocit, že při čtení k němu promlouvá autor z obrazovky a příběhy se mu odehrávají před očima. Texty jsou doplněny dobovými fotografiemi, které si může čtenář porovnat se změnou v průběhu času a jeho dnešní podobou. Při čtení získáváte pocit, jako byste se právě ocitli v té době a na místech, kdy se jim dařilo nejlépe.

Kniha Praha v proměnách času tak zaujme nejen ty, kteří mají rádi vyprávění o dřívějších časech, ale také ty, kteří místa rádi procházejí. Dnes už často vypadají úplně jinak, ale i tak můžete pátrat po jejich okolí. Je zajímavé, že o popisovaných tajemstvích často nevědí ani místní, a tak se tato kniha může hodit i jim.

Petr Sojka Praha v promenach casu ukazka

Závěr knihy patří zdrojům, ze kterých Petr Sojka čerpal. Je mezi nimi množství skvělých autorů, jako například Egon Erwin Kisch, Jan Neruda, nebo také například Ignát Herrmann. Možná se rozhodnete i pustit se do četby těchto titulů, ve kterých pražská historie hrála významnou roli.

Kniha Praha v proměnách času vyšla i v audioverzi. Má 6 hodin a načetl ji sám Petr Sojka.

Nakladatel: Grada, 2023, 224 str.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: