V poslední době roste obliba dovolených v karavanů a obytných přívěsů. Dovolená po vlastní ose s vlastním ubytováním. Pokud se rozhodnete pro tento způsob cestování, není proč váhat. Tohle potřebujete vědět.

Obliba karavaningu v České republice je za posledních 15 let na vzestupu, ovšem za poslední dva roky je růst mnohem významnější. Důvodem jsou nejistoty a podmínky cestování.

„Velký nárůst prodejů zaznamenal trh s ojetými vozy a také půjčovny karavanů. Ty hlásí v letošním roce až dvojnásobný zájem,“ říká Jan Bordovský, zakladatel Asociace kempování a karavaningu (AKK ČR).

Foto: Pixabay

Dobrodružství a nezávislost

Ne každý touží po pohodlí a absolutním relaxu. Někteří dávají přednost troše dobrodružství a možnosti lépe ovlivňovat svůj program.

„To, co je smyslem karavaningu, tedy nutnost aktivního přístupu k dovolené, může být pro mnoho uživatelů nevýhodou. Vše je na vás – plán cesty, nákup, zajištění programu, hledání místa na spaní, ale také odpovědnost za bezpečnou cestu,“ popisuje Jan Bordovský z AKK ČR.

Různé důvody pro dovolenou v karavanu

Důvody pro dovolenou v karavanu mohou být nejrůznější. Ať už je to čas strávený zcela mimo civilizaci s dostatkem soukromí, důvodů může být ale mnohem víc. Někdo zase třeba rád bere na dovolenou s sebou psa a do hotelu nebo penzionu většinou psi nesmí. Člověk si dovolenou v karavanu s malými dětmi a třeba i pejskem užije lépe.

Karavan nemusíte vlastnit, můžete si ho i půjčit. Paní Lenka si s manželem si každý rok na tři týdny půjčí karavan a s celou rodinou vyrazí na dobrodružnou dovolenou. Někdy po Evropě, jindy jen po českých silnicích, ale vždy v pohodlí se zázemím a bez komplikací.

Jako výhodu karavanů či obytných vozů lze určitě považovat je, že si s sebou můžete vzít v podstatě neomezenou výbavu, například na provozování svých koníčků – ať již se jedná o vodní sporty, cyklistiku či rybaření. Najednou máte v podstatě zabydlený dům na čtyřech kolech, kdykoli připravený k odjezdu.

Karavaning má své kouzlo. Foto: Freepik/jcomp

Pravidla karavaningu pro začátečníky i pokročilé

Než se rozhodnete s karavanem odjet, je potřeba se s vozidlem seznámit. Potřebujete nejen zažít si jeho řízení, rozměry, ale i obsluhu obytné části. Důležité je při nákupu nebo v půjčovně zjistit co nejvíce podrobností, případně také sáhnout po návodu k obsluze.

Při odjezdu je nezbytná odpočatost řidiče a dobrá nálada posádky. Nebuďte časoví optimisté a cestu si naplánujte s dostatečnou časovou rezervou, nikam nespěchejte a dělejte si přestávky nejen na jídlo, ale třeba i na nějaký zajímavý program.

V zahraničí slouží pro parkování obytňáků tzv. stellplatzy, je dobré si o každé zemi dopředu zjistit, jaké tam jsou pravidla parkování. Základní přehled najdete na webu Autotrip.cz, který připravil informace k 15 nejnavštěvovanějším. zemím.

Tohle za jízdy nedělejte

Je ale i pár věcí, ve kterých se mnohdy chybuje. „K těm nejčastějším patří například to, že někteří dávají děti za jízdy spát do lůžka, nebo si za jízdy připravují kávu v kuchyňce. Dále je problémem také jízda s přetíženým vozidlem, nocleh na zakázaných místech nebo někteří také mají pojištění s nedostatečným krytím,“ popisuje Jan Brodovský.

Kodex karavaningu

Věděli jste, že karavaning má i svůj kodex? Zásady upozorňují hlavně na ohleduplnost, bezpečnost a soukromí. Dozvíte se hlavní zásady při kempování v přírodě. Platí totiž, že kamkoli přijedete, jste tam návštěvou. A podle toho by mělo vypadat i vaše chování. Detaily si můžete přečíst v samotném kodexu: https://akkcr.cz/eticky-kodex/.

Bezpečnost

Také v případě karavanů a obytných vozů je potřeba dbát na bezpečnost, potřeba je řešit i otázku pojištění.

„Nejčastějšími škodami, které u karavanů a přívěsů řešíme, jsou odřeniny a poškození pláště, k nimž zpravidla dojde při průjezdu užšími místy, od větví stromů nebo při couvání, a dále škody z působení živlů, hlavně z krupobití, “ říká Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa.

Pokud máte vozidlo půjčené, povinné ručení i havarijní pojištění samozřejmě neřešíte vy, ale půjčovna. Určitě se ale zajímejte, co všechno kryje. Dobré je vědět, že nejrůznější nadstandardní doplňky a převážené věci – rybářské náčiní, TV či gril, musí být připojištěny zvlášť.

Zdroj: TZ AKK ČR

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: