V našem sedmidílném cestovním miniseriálu po Krušnohoří jsme na jeho závěru. Zkontrolujeme Draka Severa, ale i gotický chrám a krásný statek, který připomene oblíbený televizní seriál.

panensky tynec
Neobvyklý pohled na nedostavěný gotický chrám v Panenském Týnci. Foto: Michaela Turková

Poslední den našeho výletu opouštíme region těžby, tudíž nemůžeme minout nějakou tu těžební dominantu. Například u obce Březno je obří rýpadlo, které dnes slouží hlavně jako muzeum a hravý způsob, jak dětem přiblížit uhlí: rypadlo je totiž tak obrovské, že se mu říká Drak Severus. Mívají tu v něm o sobotách program pro děti, nám muselo stačit omrknutí přes plot areálu.

Oficiální program nás zavedl do naprosto nenápadné obce, kterou byste běžně vůbec nezaznamenali. Ale součástí Panenského Týnce je i jedna kuriozita, kvůli které tu zastavují autokary. A tou je nedostavěný gotický chrám ze 14. století. Otevřenou klenbou se nese ozvěnou znásobené vrkání holubů, kterým se tu líbí. A místo je oblíbené i u budoucích nevěst, zrovna v náš den se tam jedna svatba chystala. Není se co divit, atmosféra je tam nádherná. Podle všeho je navíc chrám postaven na linii energetických zón a citliví lidé mohou mít v místě nejrůznější reakce. Místní se evidentně přizpůsobili zájmu turistů, ve zvonici jsou retro suvenýry, bistro zrekonstruovalo veřejnou toaletu z fondů EU a v parku byl stánek s ezoterickými proprietami…

trebiz skanzen
Skanzen v Třebízi se objevil v seriálu První republika. Foto: Michaela Turková

Poslední zastávkou je ukázka života našich předků, unikátní skanzen v Třebízi, který není svozový jako obvykle, ale vznikl přímo na místě. Náves s klasickým selským barokem tentokrát nečekaně doplnily staré automobily, konal se zrovna ten den Slánský okruh veteránů a v Třebízi byla jedna ze zastávek.

Cífkův statek je hlavním ukázkovým objektem, natáčí se tu pohádky i třeba seriál První republika. Vlastně je to další doklad toho, jak nadšenci zachránili minulost, i když trochu staršího data. V 60. letech byla náves ve špatném stavu a komunisti ji chtěli zbourat, naštěstí se záchranných prací ujal místní znalec historie a architektury Jan Nedvěd a od roku 1969 vedl práce na obnovu statku. Ten se otevřel v roce 1975 a pan Nedvěd, který se toho už nedožil, tam má aspoň místnost, jež ho připomíná.

Součástí skanzenu je i zrekonstruovaný obchůdek – koloniál, a rodný domek spisovatele Václava Beneše Třebízského, který si přídomek vzal právě podle své rodné hroudy. Výklad průvodkyně ale zanikl v hukotu přijíždějícího archivního veterána…

Region Krušných hor nás zavalil zážitky a dojmy a nabídl tolik památek a úsilí na jejich obnovu, že jsme byli patřičně ohromeni. Kdo má Šumavu a Jižní Moravu už projetou, může zamířit víc na sever – a nebude vědět, co dřív…

Krušnohorský cestovní miniseriál (1)
Krušnohorský cestovní miniseriál (2)
Krušnohorský cestovní miniseriál (3)
Krušnohorský cestovní miniseriál (4)
Krušnohorský cestovní miniseriál (5)
Krušnohorský cestovní miniseriál (6)

 

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: