Léto je plné cestování a k tomu patří také péče o zdraví. Když budete připravovat dovolenou, naplánujte si také pořízení, případně kontrolu cestovní lékárničky. Co vše by měla obsahovat? Na rady jsme se zeptali lékařky a zkušené cestovatelky MUDr. Jany Ježkové, vedoucí Asistenční služby zdravotní pojišťovny OZP.

SIE 7743
Zdroj: OZP

Lékárničku před cestou vždy zkontrolujte

Pokud máme cestovní lékárničku, je důležité před novou sezónou provést její kontrolu. Pokud bychom to neprovedli, mohlo by něco chybět, nebo být nevyhovující na použití.

Vyhoďte prošlé nebo poškozené či rozdrcené léky a zpuchřelé obvazy. Máte-li v ní masti nebo krémy, zkontrolujte jejich stav. Dlouho otevřené vyhoďte. Buďte nekompromisní také vůči loňským opalovacím krémům, protože mohou dráždit kůži. Právě krémy a masti podléhají při nevhodném skladování největší degradaci. Nezapomínejte také, že všechny léky je třeba mít v blistrech nebo obalech, nikoliv vysypané v pytlíčku – ideálně s příbalovým letákem nebo alespoň s opsaným dávkováním,“ doporučuje MUDr. Jana Ježková, vedoucí Asistenční služby zdravotní pojišťovny OZP.

Základní léky v cestovní lékárničce

V cestovní lékárničce by neměly chybět léky na základní zdravotní potíže, tedy léky na bolest, horečku, průjem, bolest v krku, kašel, a také na alergii. Konkrétně je doporučováno vzít si s sebou na dovolenou analgetika typu paralen, ibalgin, dále černé uhlí, smectu, cucavé pastilky na bolest v krku, kapky do očí, do nosu, uší, fenistil gel, rehydratační roztok v prášku, něco na kašel a také alergii. Neměla by chybět ani dezinfekce.

Antibiotika jen od lékaře na konkrétní problém pro konkrétní osobu

Co v cestovní lékárničce naopak nemá být, jsou antibiotika, pokud vám je aktuálně nepředepsal lékař na konkrétní problém.

„Antibiotika bez porady s lékařem neužívejte. Výjimkou jsou pouze případy, kdy například cestujete do divočiny a jste s vaším lékařem dopředu domluvení, v jakých situacích, kdy a jak je začnete užívat. Na druhou stranu pokud někdo trpí opakovaně záněty močového měchýře, je dobré mít u sebe pohotovostní dávku antibiotika opět pouze po dohodě s lékařem, aby byla léčba zahájena co nejdříve,“ pokračuje lékařka.

Přibalte do lékárničky pomůcky

Při balení lékárničky bychom také měli myslet na pomůcky, jako je náplast, obvaz, nůžky, pinzeta na klíšťata, sterilní čtverce, rukavice, repelenty a opalovací krémy. Krémy by měly faktorem odpovídat oblasti, kam cestujeme.

„Dobrou vychytávkou jsou steristrips – lepící stehy – na drobné povrchové rány, které by se jinak musely sešít. Díky tomu je možné po vyšetření a desinfekci drobnou řeznou ránu slepit a ušetřit si šití a cestu k lékaři, což oceníte především v odlehlejších regionech.“

Děti na cestách? Co přibalit?

Pokud s námi cestují děti, musíme jim přizpůsobit i cestovní lékárničku. Některé léky jsou pro děti vhodnější. V tom případě hledejte vždy dětskou variantu. Kromě toho bychom měli přibalit opalovací krém na dětskou pokožku, panthenol nebo bepanthen na podrážděnou pokožku, sudocream nebo imazol krempasta na opruzeniny, „nepálivou“ desinfekci (betadine).

Co do lékárničky do exotiky i divočiny?

Pokud se chystáme někam mimo civilizaci, je velmi vhodné vzít termoizolační folii. Kromě normální desinfekce typu betadine nebo cutasept je vhodný i peroxid vodíku na čištění rány po případném poranění zvířetem.

„Do divočiny balím také tejpy, kterými se dá zafixovat leccos, třeba lehce podvrtnutý kotník. Navíc dokážou v nouzi i slepit boty,“ přidává osobní tip MUDr. Jana Ježková.

Pokud nás čeká výlet do exotiky, měli bychom si zkontrolovat, jaká očkování jsou pro příslušnou destinaci vhodná a je třeba se ujistit, zda jsou nutná antimalarika.

Kam patří lékárnička? Na suché tmavé ideálně chladné místo

Cestovní lékárnička nesmí být v horku. Zcela nevhodné je tedy místo v autě za sklem, ale ani doma v koupelně na okně. Vysoké teploty by mohly přípravky poškodit.

  • Léky balte do středu

Až si budete balit batoh, myslete také na uspořádání cestovní lékárničky nejen kvůli lepšímu přehledu a rychlosti použití, ale také kvůli nadměrnému vedru (především při cestování do divočiny). Léky sbalte doprostřed, izolujte je obvazovým materiálem.

Tipy pro lidi s chronickým onemocněním

Pokud máme chronické onemocnění, je třeba si vzít s sebou seznam všech diagnóz v latině nebo angličtině a také seznam všech léků (účinné látky, ne jen komerční název přípravku) včetně dávkování, dále pohotovostní postup a potřebné léky pro případ náhlého zhoršení stavu.

„Důležité je mít dostatečnou zásobu léků, a to nejen na počet dnů dovolené. Léky mějte vždy u sebe v příručním zavazadle, nikdy ne v zavazadlovém prostoru, kde se můžou ztratit nebo poškodit. Nezapomeňte, že například inzulin nesmí v letadle do odbaveného zavazadla, protože by zmrznul,“ dodává MUDr. Jana Ježková, vedoucí Asistenční služby zdravotní pojišťovny OZP.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: