I když se to nezdá, na palubě letadla se kvůli změnám tlaku a turbulencím mění procesy v lidském organismu, které se zdaleka netýkají pouze nemocných či náchylných lidí. S čím se při cestování letadlem můžete setkat?

Foto: Unsplash.com

1.    Nadýmání

Nadýmání a silné křeče v trávicím systému jsou způsobené změnou tlaku. Ve vysoké nadmořské výšce je tlak nižší, a tak má vzduch více prostoru pro expanzi, to znamená, že plyny ve střevech mohou zvětšit svůj objem až o 30 %. Aerolinky však o tomto problému vědí a v letadlech nainstalovali speciální filtry, které neutralizují možný zápach. V žádném případě se nedoporučuje plyny zadržovat, obzvláště starším lidem, ti si tím snadno mohou přivést srdeční potíže.

2.    Chřipka

Nakažení se chřipkou není v letadle nic výjimečného. Vzduchový objem v kabině cestujících totiž stále cirkuluje dokola a připouští se jen malé množství vzduchu čerstvého. V letadle jsou sice nainstalovány filtry a čističe, mnohé viry a bakterie však nezachytí a cestující jsou tak stále vystaveni případné nákaze. Pokud se tedy necítíte dobře, raději svůj let odložte, abyste nezapříčinili rozšiřování infekce.

3.    Kinetóza

Kinetóza, jinak také nemoc z pohybu, se neřadí mezi onemocnění, ale jde spíše o obtěžující stav, který je reakcí podrážděného rovnovážného ústrojí ve vnitřním uchu. Vestibulární aparát, který se nachází v labyrintu vnitřního ucha, je odpovědný za prostorovou orientaci a doplňuje tak oční vnímání polohy těla. Kinetóza se projevuje pocitem na zvracení, závratěmi, sliněním, zrychlením srdeční a dechové činnosti. Pokud máte k této potíži sklony, sedejte si do přední části dopravního prostředku, nečtěte a ani se dlouho nedívejte do obrazovky.

4.    Cestovní trombóza

Mezi závažnější cestovní obtíže patří trombóza, která se může objevit při cestování delším než čtyři hodiny. Na vině je omezení pohybu v dopravním prostředku, strnulost dolních končetin, nedostatečný pitný režim i nižší vlhkost v letadle. Hlavním problémem je, že při poklesu tlaku se zvyšuje hustota krve.

Trombóza je zdravotní komplikace, kdy vlivem zpomalení toku krve vznikají krevní sraženiny (tromby). Z velké části postihuje hlavně dolní končetiny, a pokud se tento stav správně neřeší, tromby začnou cestovat krevním řečištěm a následně ucpávají cévy i tepny. Jestliže sraženina zacpe například krční tepnu, může způsobit mozkovou embolii.

TIP: Chcete-li předejít natékání končetin a možné trombóze, používejte speciální kompresní podkolenky do letadla, které zlepšují průtok krve a snižují riziko trombózy, embolie, infarktu i mrtvice.

Anežka Šebková

Copywriter

Copywriterka s přesahem do SEO působící na poli copywritingu od roku 2017. S lehkostí se vcítí do požadavků klienta a vytvoří atraktivní a jedinečný text. Některé z nich najdete na srovnávacím portálu produktvdetailu.cz.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: