Zbavte se suché pokožky
Nemusíte mít ani problémy s atopickou pokožkou ani být staršího věku, přesto díky teplotním změnám můžete mít dočasný problém se suchou pokožkou. Zimní období je pro tyto stavy totiž typické.
Velmi časté problémy jsou svíravé a třeba i svědivé pocity pokožky, někdy i zarudlá místa. Suchá pokožka je také daleko citlivější. Pobyt v místnostech s klimatizací, případně topením nebo studené počasí a s tím spojené projevy jako větrnost a nízká vlhkost pleti vůbec neprospívají. Jak ale proti suché pokožce účinně bojovat?
Může se jednat pouze o sezónní zhoršení stavu pokožky, jednou z možností vzniku suché kůže je i jako projev onemocnění jako je například štítná žláza nebo cukrovka.
Voda není vždy zcela prospěšná
Pokožka by měla být vždy dostatečně hydratovaná, jedním ze základních pravidel je tedy dodržování pitného režimu. Ale ne pokaždé, je přítomnost vody pozitivním faktorem.
Pokud začne být vaše pokožka sušší, neměli byste se také koupat v příliš horké koupeli, protože ta vysušuje ještě daleko více než voda jako taková. Koupelnovou kosmetiku jako sprchové gely nebo koupelové pěny změňte za oleje. Vaše pokožka pak bude daleko vláčnější. Nezapomeňte na to, že časté mytí pokožku vysušuje. Zvažte tedy, zda je každé vaše mytí opravdu důležité. V každém případě pak volte vhodné přípravky a po mytí se důkladně namažte. Mezi značky, které mají kvalitní přípravky na suchou pokožku jsou například Eucerin nebo Neutrogena, výborný je i krém U Lipolotio Excipial.
Dehydratovaná pokožka
Dehydratovaná pokožka se od suché liší v tom, že se dá rychleji vrátit do normálu. Také daleko lépe snáší těžší a mastnější krémy. Pleť je drsná, vypadá unaveně a protože má nižší obsah vody, často se na ní vyskytují šupinky.
Suchá pokožka
V důsledku narušené kožní bariéry bývá pokožka suchá. Proto je třeba dbát na volbu mycích prostředků příznivých k naší pokožce, aby se zbytečně neničila přirozená ochranná funkce kůže. Jednou z důležitých složek, které napomáhají obnově hydratační rovnováhy, je třeba urea.
Když suchá pleť stárne, stává se matnou, přecitlivělou, drsnou a velmi často se projevuje podrážděním a zarudnutím. Jak už jsme si řekli, hlavní problém je v nedostatku vlhkosti a tuku. Důsledkem toho pak bývá vznik vrásek dříve, než na jiných typech pleti.
Atopická pokožka
Pokud je pokožka velmi suchá, mohou vznikat zarudnutí, šupiny a silné svědění a zánětlivé procesy mohou vést k atopickému ekzému, chronickému kožnímu onemocnění, které postihuje pleť obličeje a pokožku těla. Dochází i olupování, svědění, zarudnutí a zanícení pokožky. Toto onemocnění vyžaduje důkladnou a pravidelnou péči. Pokud si nejste jisti projevy, konzultujte stav s dermatologem.
Péče o suchou pokožku
Nepřehánějte mytí a koupele. Čištění pleti 2x denně je plně dostačující pro všechny druhy pleti. Vhodné jsou krémové přípravky, případně při velmi suché pokožce oleje. Peeling není třeba vynechávat, odstraňování odumřelých buněk je důležité. Spíše se poohlédněte po přípravku, který bude vyhovovat vaší suché nebo citlivé pokožce.
U krémů hledejte takové, které obsahují ureu, kyselinu hyaluronovou, ceramidy, vitamíny A a E, třeba i zelené a hnědé mořské řasy. Nepřehánějte to ale s příliš mastnými krémy. Mohly by se totiž vytvořit vyrážky nebo akné. Na den dermatologové doporučují hydratační krém, na noc si můžete dovolit mastnější varianty.
Doplňte do jídelníčku tuky z potravin jako ořechy, ryby nebo z ovoce avokádo.
Postarejte se také o správnou vlhkost vzduchu. Pokud trávíte hodně času v uzavřené místnosti se suchým vzduchem nebo v klimatizované místnosti, vyzkoušejte zvlhčovače vzduchu.
Abyste zbytečně nedráždili vaši citlivou pokožku, noste oblečení z přírodních materiálů jako bavlna a hedvábí, na které pokožka nereaguje podrážděním.
Napsat komentář