Jak chránit pokožku před UV zářením
S horkými dny se objevuje otázka, jak chránit pokožku před UV zářením. Chtěli bychom čerpat cenný vitamín D a zároveň být šetrní k pokožce. Připravili jsme několik mýtů a fakt o opalování.
Sílu slunečního záření se nevyplatí podceňovat a vystavovat se mu bez ochrany dokonce celé hodiny. Přitom i po aplikování ochranného faktoru se pokožka během letních měsíců pěkně přirozeně zbarví. Důležité je, aby nedošlo k jejímu poškození.
Jak často se natírat opalovacím krémem
Na produktech na opalování bychom měli najít hodnotu SPF. Výběr vhodného faktoru by se měl odvíjet od toho, že čím má člověk světlejší pokožku, tím vyšší faktor by měl používat. Hodnota SPF vyjadřuje násobek času, po který můžeme být na slunci, aniž bychom se spálili. „Aby byl účinek ochranného filtru zaručený, je nezbytné obnovovat jeho aplikaci každé 2 až 3 hodiny, a pokud se člověk koupe, tak po každém návratu na deku,“ upozorňuje Katarína Demetriou, majitelka kosmeticko-farmaceutické společnosti Pharma MKL.
Jaký SPF použít?
Samozřejmě to záleží na barvě pokožky, ale obecně v našich oblastech úplně postačuje použít SPF 20 nebo 30, 50 se hodí spíše používat u moře.
Kolik opalovacího krému nanést
„Správné množství jsou dva gramy na jeden cm čtvereční kůže. Přibližně jde o 30 ml na jedno použití pro dospělého člověka. Vždy doporučuji nanášet raději větší vrstvu a nechat vstřebat, čímž také apeluji na aplikaci krému v předstihu, a ne až na pláži na plném slunci,“ říká Petra Ročková, dermoporadkyně z lékáren BENU.
Jak chránit před sluncem děti
Je dobré vědět, že děti do jednoho roku potřebují maximální ochranu. Nezbytný je pobyt ve stínu, opalovací krém s SPF 50, stínící oblečení a klobouček.
„Miminka by se neměla na přímé slunce vůbec dostat a děti bychom měli chránit co nejvyšším ochranným filtrem s SPF 50+, protože nemají dostatečně vyvinutou imunitu pokožky a jejich pokožka je velmi citlivá,“ varuje Petra Ročková.
SPF hodnoty se nesčítají
Mysleli jste si, že když použijete ochranný faktor 20, a poté ho přetřete 30, máme na sobě faktor 50? Tak to je mýlka. Hodnoty SPF se nesčítají.
Mezi další mylné domněnky také patří ta, že SPF 50, respektive 60, je dvakrát tak účinný jako SPF 30. Není. Mezi hodnotou SPF 30 a SPF 50 je už jen minimální rozdíl. SPF 30 blokuje 97 % UVB paprsků a SPF 50 blokuje 98 %.
Pod roušku stačí lehčí krémy
Dermatologové upozorňují, že není vhodné pod ochranné roušky na obličej nanášet hutné krémy s ochranným faktorem. Pleť pod rouškou totiž nedýchá, potí se, a tak bychom ji mohli škodit. Ochranný faktor je ale potřeba nanášet na zbytek obličeje, který je vystaven slunečnímu záření.
SPF hodnota vlivem času klesá
Když se vám podaří nespotřebovat krém s příslušným SPF, je třeba počítat s tím, že příští léto bude jeho faktor nižší. Účinek ochranných látek se totiž časem snižuje.
Napsat komentář