Čtivá biografie Pavla Klusáka Suchý & Šlitr: Semafor 1959 – 1969 nás vrací do dob počátků tohoto úžasného fenoménu. Na více než 450 stranách nabízí autor skvělou připomínku plnou vzpomínek, fotografií a textů.

suchy slitr semafor 159 1969 pavel klusak

Hudební publicista Pavel Klusák ve své knize vypráví příběh od počátků založení divadla Semafor začátkem 60. let minulého století. Dozvíte se nejen o tom, jak byl Jiří Suchý pohlcený tvorbou Jana Wericha a Jiřího Voskovce, ale i o jeho úplných začátcích jako textaře. Působil v Redutě, která tenkrát měla velmi špatnou pověst a postupně se přetvořila v jedinečný prostor. Pavel Klusák nás provází představeními, od toho úplně prvního v říjnu 1959 s názvem Člověk z půdy, až po hru Jonáš a dr. Matrace.

Semafor ale nebyl jen o poetickém textaři Jiřím Suchém a tvůrci úžasných melodií Jiřím Šlitrovi, jejich kouzelném neherectví, ale také o zářivých veličinách hudby, jako Eva Pilarová, Waldemar Matuška, Hana Hegerová, nebo třeba Pavlína Filipovská. A jak říká autor knihy, „kolem divadla se prostě shromažďovali lidé citliví na svobodu,” jako byl Miloš Forman, Jiří Škvorecký nebo třeba Yvonne Přenosilová. Z titulu je také možné sledovat vztah obou protagonistů, který byl původně velmi profesionální a rezervovaný, až poslední rok se přenesl do roviny přátelství. Kniha nekončí smrtí Jiřího Šli­t­ra v roce 1969, ale informuje i o tom, jak Semafor pokračoval dál.

Pavel Klusák je nejen velkým fanouškem tohoto fenoménu, ale zároveň podává dobré svědectví v reálném kontextu doby. Vypráví o jednotlivých představeních, která se povedla, ale i o těch dílech, která takového nadšení nedosáhla. Nevyhýbá se ani tomu, jak o Semaforu psal tisk, a dokládá, že kritika byla často velmi neúprosná. I když je pravdou, že z jednoho z velkých kritiků se později stal velký fanoušek divadla.

pavel klusak suchy slitr semafor ukazka

O Semaforu už vyšlo několik knih. Ta od Pavla Klusáka je krásnou připomínkou jedinečného projektu, který ovlivnil hned několik generací a ze kterého vzešla řada hvězd. Najdete v něm i archivní materiály, které se jinde neobjevily. Autor při práci na knize vyzpovídal pamětníky spojené s tímto divadlem včetně Jiřího Suchého a získal přístup do soukromých archívů. To jsou také důvody, proč může uvést na pravou míru některé mýty.

„Kdo bude knihu číst kvůli radostné, anekdotické a historkářské rovině, se postupně prokouše k rovině sociopolitické. A kdo ji bude číst kvůli kulturnímu kontextu, ten se neubrání, aby se dostal k té drobné radosti. A mezi těmito dvěma rovinami, zdá se mi, se moje kniha odehrává,“ říká autor knihy Pavel Klusák.

Pokud chcete Semafor skutečně poznat, je tento titul skvělou příležitostí.

Nakladatel: Host, 2024, 456 stran

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: