Můj brácha se jmenuje Jessica – citlivé minidrama nejen pro mládež
Jason byl pro svého mladšího brášku Sama vždycky vzorem, někým, na koho se mohl spolehnout. Na rozdíl od rodičů, kteří nikdy nemají čas. Jasonovo oznámení, že se cítí být víc holkou, tak spustí v rodině velké pozdvižení…
Ačkoli příběh vidíme očima lehce naivního třináctiletého kluka, leccos si domýšlíme a je nám z toho smutno. Samovi rodiče jsou děsně zaneprázdnění, máma je ministryní a vy z ní máte pocit, že si děti pořídila jen proto, aby vypadala líp na fotkách pro novou kampaň. Takže „vadné dítě“ dospělé děsí, mohlo by poškodit její báječný profil pro příští volby. Samovi se zas posmívají ve třídě, jako by nestačila jeho dyslexie. Osamělý boj Jasona/Jessicy o vlastní identitu a právo na názor navzdory pokrytectví dospělých vás prostě musí vzít za srdce…
Citlivě podané rodinné minidrama od autora, který si vybírá nesnadná témata očima upřímných dětí, má naštěstí pozitivní náboj díky tomu, že se celá rodina dokázala zamyslet a přehodnotit své názory. A to byl i záměr Johna Boyna – přimět mladé čtenáře pochopit, že i transgender lidé prožívají stejné věci jako oni, že není důvod se jich bát…
Originál: My brother´s name is Jessica, 2019, překlad: Anežka Mann, vydal: Slovart, 2020, edice Booklab, 223 stran
Napsat komentář