Právě dnes vyšla v Nakladatelství KAZDA kniha Dorothey Bumjohannové 365 dní s vyvýšenými záhony, která provede nadšené zájemce celým rokem a způsoby zacházení s tímto druhem záhonů. Máme pro vás ukázku z knihy.

Zahradní inženýrka Dorothea Baumjohannová vystudovala zahradnictví se specializací na pěstování zeleniny a okrasných rostlin na Osnabrück University of Applied Sciences. Od roku 1995 provozuje vlastní zahradní fotoagenturu „Die Grüne Kamera“ se zaměřením na ochranu rostlin, plodiny a zahradnické postupy. V letech 2014–2016 absolvovala studium oboru zahradní terapie na univerzitě v Rostocku. Od ledna 2020 působí jako vedoucí oddělení pěstování zeleniny a provozu farmářských prodejen ve společnosti Lebenshilfe e. V. v Detmoldu. Je také zkušenou odbornicí na vyvýšené záhony a pěstování rostlin v návaznosti na přírodní jevy podle fenologického kalendáře.

365 dni s vyvysenymi zahony

Přečtěte si ukázku z knihy 365 dní s vyvýšenými záhony.

HARDWARE VYVÝŠENÉHO ZÁHONU

Podobně jako u počítače zahrnuje hardware vyvýšeného záhonu všechny materiálové komponenty.

Od materiálů, jako je dřevo, kámen nebo kov, až po samotnou konstrukci záhonu. Volitelným hardwarem jsou pak nástavce pro pařník, ať už zakoupené nebo vlastnoručně sestavené.

NÁKUP, KONSTRUKCE A VÝBĚR MATERIÁLU

Konstrukci vyvýšeného záhonu je třeba pečlivě zvážit. V závislosti na vašich dovednostech si můžete koupit hotový záhon, stavebnici či palety nebo si záhon postavit úplně sami. Materiál volte podle svého vkusu a tak, aby ladil s okolím.

Jakmile se rozhodnete pro vyvýšený záhon, je třeba si položit následující otázky:

˃ Zvládnete si vyvýšený záhon postavit sami?

˃ Z jakého materiálu může být vyvýšený záhon vyroben?

˃ Čím vyvýšený záhon naplníte a kde materiál seženete?

˃ Jak by se dal vyvýšený záhon používat i v zimě?

STAVBA SVÉPOMOCÍ: ANO, ČI NE?

Nákup hotového vyvýšeného záhonu není zanedbatelnou investicí. Cena je však ve většině případů oprávněná, protože vyvýšený záhon vyrobený specializovanou firmou je navržen tak, aby vydržel mnoho let. Navíc si můžete zakoupit četná příslušenství k záhonům, která se vyrábějí sériově a jsou přesně přizpůsobená rozměrům daného vyvýšeného záhonu. Patří mezi ně například nástavec na tzv. studené pařeniště, díky kterému lze na podzim i na jaře prodloužit funkční sezónu záhonu. K dispozici jsou také automatické zavlažovací systémy na míru. Ty usnadňují každodenní práci a jsou velmi užitečné při zavlažování v době, kdy jste na dovolené.

Přesto si mnoho zahrádkářů klade otázku, zda by bylo možné postavit si vyvýšený záhon svépomocí. Odpověď je jasná: ano, samozřejmě že ano a zvládnou to jak zkušení, tak i nezkušení zahrádkáři: vyvýšené záhony lze postavit mnoha různými způsoby a na různých úrovních obtížnosti.

image

Vlastní řemeslné zpracování

Typ vlastní stavby je otázkou konkrétních ambicí a řemeslné zručnosti. Pokud je jediným účelem vašeho projektu vyvýšeného záhonu pěstování zeleniny, bylinek a ovoce pro vlastní potřebu, postačí klidně i nepoužívaný big bag umístěný na europaletě a uvnitř vyplněný po vrstvách stejně jako vyvýšený záhon. Takový projekt je snadno realizovatelný i pro úplné začátečníky.

Pokud má však vyvýšený záhon sloužit také jako designový prvek v zahradě, je k realizaci projektu zapotřebí základní řemeslná zručnost. Profesionál může vytvořit i sofistikované vyvýšené záhony, například záhon z cihel a valounů (viz foto vlevo nahoře).

Konstrukce takového vyvýšeného záhonu vyžaduje velkou zručnost při práci s materiálem, čas, trpělivost a cit pro vyvážené proporce. Práce se dřevem je zpravidla o něco jednodušší. Sestavte si plán vyvýšeného záhonu a nechte si v obchodě pro kutily nařezat prkna na míru. Ušetříte si tak časově náročné měření a řezání doma, kde je výsledek obvykle mnohem méně přesný.

Zakoupená stavebnice

Pro každého, jehož dovednosti jsou někde na pomezí mezi profesionálem a začátečníkem, je dobrou alternativou zakoupení stavebnice. Se stavebnicí získáte – za výrazně nižší cenu než za hotový model – vyvýšený záhon z kvalitního a vhodně nařezaného materiálu, který vychází z promyšleného návrhu. K jeho stavbě potřebujete pouze několik nástrojů, které se obvykle nacházejí v každé domácnosti.

Tyto prefabrikované stavebnice bývají k dispozici z různých materiálů. Největší výběr je k dispozici u vyvýšených záhonů ze dřeva. Při porovnávání různých nabídek věnujte pozornost velikosti záhonu, druhu použitého dřeva a tloušťce prken. Čím je dřevo silnější, tím bude záhon stabilnější a odolnější.

VHODNÉ MATERIÁLY

Vyvýšené záhony lze vyrobit z různých materiálů. To platí jak pro hotové záhony, tak pro stavebnice nebo záhony vyrobené zcela svépomocí. Na následujících stránkách naleznete návrhy vyvýšených záhonů z různých materiálů s jejich konkrétními výhodami a nevýhodami.

Plotové prvky z lískového proutí

Vyvýšený záhon lze postavit ve velmi krátké době s použitím hotových pletených plotových prvků. Jednotlivé prvky jsou spojeny drátem. Záhon se pak vyloží silnou jezírkovou nebo nopovou fólií. Na dlouhé strany záhonu použijte dva plotové prvky a uvnitř záhonu je uprostřed proti sobě ještě propojte silným drátem, z jedné strany na druhou tak, aby se záhon při naplnění nevyboulil ven. Takto vyvýšený záhon vypadá velmi přirozeně a dobře se hodí do přírodní zahrady. Jedinou nevýhodou je, že poměrně rychle zetlívá a již po několika letech je třeba ho vyměnit.

image

Betonové skruže

Naproti tomu vyvýšené záhony z betonových skruží (jaké se využívají ke stavbě studny) jsou vyrobeny tak, aby vydržely dlouho. Prefabrikované komponenty jsou k dispozici v různých průměrech a výškách. Zde zobrazené záhony mají průměr 120 cm a výšku 90 cm. Beton jako stavební materiál působí poněkud fádně a chladně, ale lze jej dobře kombinovat s přírodními materiály, jako je přírodní kámen, a s přirozenou výsadbou v okolí. Nevýhodou těchto skruží je jejich obrovská hmotnost. K jejich osazení si proto budete muset najmout bagr, jeřáb nebo traktor.

image

Gabiony

Drátěné koše z pozinkovaných síťových rohoží pospojovaných spojovacími spirálami se nazývají gabiony. Původně se využívaly spíše jen při terénních úpravách. Vyplněné kameny se obvykle používají k podepření strmých svahů. Často se také používají jako ohraničení a zástěny chránící soukromí kolem nemovitostí. Naplníme-li je při stavbě záhonu jiným materiálem, mohou být zajímavé. Kromě zde zachycených cihel a dalších prvků z pálené hlíny lze na náplň obvodových gabionů použít také dřevo. Při nákupu gabionových košů dbejte na to, aby byl tvar koše poměrně úzký. Při použití širokých košů byste v záhonu ztratili zbytečně mnoho místa pro samotnou výsadbu.

image

Přepravky na potraviny

Vyvýšené záhony vyrobené z děrovaných plastových bedýnek – v oboru známých jako „euro přepravky“ – se dají sestavit opravdu rychle. Postavte je na europaletu nebo na střešní latě. Bedýnky jsou k dispozici v různých výškách a můžete je naskládat do pohodlné pracovní výše. Například dvě bedny o výšce 32 cm postavené na europaletě vytvoří záhon o celkové výšce 78 cm. Horní i spodní bedny naplňte zeminou. Protože dno beden je také mřížkované, mohou větší rostliny prokořenit do spodní přepravky.

image

Vlnitý plech nebo hliník

Zajímavými materiály pro vyvýšené záhony jsou také vlnitý plech a hliník. Tyto záhony jsou lehké a přitom velmi stabilní. Zde zobrazené záhony z vlnitého plechu jsou vyrobeny z ocelového plechu potaženého zinkem a hliníkem. Tento materiál výborně vzdoruje vlivům prostředí a povětrnostním vlivům, takže záhony jsou odolné a mají dlouhou životnost. Můžete si zakoupit rovné i zakřivené díly, z nichž lze vytvořit individuálně tvarované záhony.

image

Nerezová nebo cortenová ocel

Vyvýšené záhony z oceli mají také velmi dlouhou životnost. Díky vysoké stabilitě materiálu mohou být stěny záhonů oproti těm ze dřeva či kamene velmi tenké. Musíte je však zevnitř izolovat, protože ocel je dobrým vodičem tepla. Bez izolace by kořeny rostlin v zimě zmrzly a v létě by se spálily.

Cortenová ocel (známá také pod pojmem corten, COR-TEN či povětrnostně odolná ocel, pozn. red.) vytváří na svém povrchu vrstvu rzi, která materiál chrání před dalším zvětráváním. Nerezová ocel je stejně stabilní a může být různě barevně upravená. Oba typy oceli patří mezi nejdražší stavební materiály. Někteří výrobci je dodávají také jako stavebnici či hotový záhon.

image

DŘEVĚNÝ MATERIÁL

Pro stavbu vyvýšených záhonů se nejčastěji používá dřevo. Má přirozený vzhled a snadno se s ním pracuje. Pokud je na zahradě použito neošetřené dřevo, v průběhu let stárne, což se projevuje šednutím a tvorbou stříbrošedé patiny. Tento proces umožňuje dřevu harmonicky splynout s okolím.

Dřevěné vyvýšené záhony lze přizpůsobit všem zahradním podmínkám. Mohou být volně stojící nebo stát u zdi, mohou být čtvercové, obdélníkové, dokonce i kulaté či rohové. Dřevo lze také dobře kombinovat s jinými stavebními materiály.

Vlastnosti různých druhů dřeva

V základním dělení můžeme rozlišovat dřevo měkké a tvrdé.

Mezi měkké dřeviny patří borovice, smrk a jedle. Jsou velmi levné, ale nejsou příliš odolné a rychle podléhají povětrnostním vlivům. Měkké dřevo je lehké a lze je použít i pro vyvýšené záhony na balkoně.

image

Tvrdé dřevo je mnohem odolnější. Patří sem modřín, douglaska (modřín a douglaska se standardně řadí mezi měkká dřeva, pozn. red.), akát a dub. Vyvýšené záhony z tvrdého dřeva jsou velmi těžké, a proto nejsou vhodné pro vyvýšený záhon na balkoně. Delší trvanlivost se odráží také v ceně: tvrdé dřevo je mnohem dražší než to měkké.

image

Tropická dřeva, jako je bangkirai, bongossi, meranti nebo teak, jsou rovněž nezničitelná. Bohužel jsou tato dřeva často v deštných pralesích tropických zemí kácena nelegálně a obchoduje se s nimi. Tím se tyto lesy ničí a také se urychluje změna klimatu. Z ekologických důvodů bychom proto měli od používání tropického dřeva upustit.

Domácí tvrdé dřevo má téměř stejně dobré vlastnosti, a jeproto lepší alternativou. Obzvláště udržitelnéa bezkonkurenčně levné jsou také záhony zestaršího, recyklovaného dřeva. Záhon na obrázkuvlevo dole je vyroben z vyřazených europalet a jehookraje jsou z recyklovaných prken získanýchz velkoobjemového odpadu, která byla vylepšenanátěrem. Jeho trvanlivost je srovnatelnás vyvýšeným záhonem z měkkého dřeva.

image

KOMBINACE DŘEVA S PŘÍRODNÍM KAMENEM NEBO KOVEM

Dřevo lze snadno kombinovat s dalšími stavebními materiály. Zvláště výhodné je stavět stěny ze dřeva, zatímco na sloupky použijete materiál, který nepodléhá – nebo téměř nepodléhá – povětrnostním vlivům. Tím se zachová přírodní vzhled vyvýšeného záhonu a zároveň se díky pevným sloupkům zvýší jeho odolnost. Vhodné jsou například žulové sloupky zapuštěné do země. Dřevěné stěny lze ke sloupkům připevnit pomocí kovových úhlových profilů. Tato konstrukce vyžaduje zručné řemeslné zpracování. Jako velmi praktická a snadno sestavitelná se ukázala kombinace silných dřevěných desek a kovových sloupků s profi lem ve tvaru písmene U. Dva sloupky jsou v rozích spojeny „zády k sobě“, takže prkna lze do sebe zasunout pod úhlem 90°. Výhodou tohoto způsobu výstavby je, že stěna vyvýšeného záhonu se nejen rychle instaluje, ale lze ji také rychle odstranit. Tento typ konstrukce tedy oceníte nejpozději v okamžiku, kdy bude třeba po několika letech vyměnit výplň stěn.

image

VYVÝŠENÉ ZÁHONY ZE DŘEVA POTŘEBUJÍ OCHRANU

Dřevo je organický stavební materiál, který vlivem světla, tepla a vlhkosti tleje a degraduje.

Čím je daný druh dřeva měkčí, tím rychleji proces zetlívání probíhá. Dřevěné záhony je tedy třeba chránit, a to především zevnitř, aby se vlhká zemina nedostávala do přímého kontaktu se dřevem. Jako ideální se pro tento účel osvědčila nopová fólie, která se používá i k ochraně základových zdí budov. Je k dispozici v různých šířkách.

Mezi výstupky fólie a dřevem cirkuluje vzduch, takže dřevo může i v případě, že k němu pronikne vlhkost, vysychat. Vyvýšené záhony z měkkého dřeva by měly být pro prodloužení životnosti navíc ošetřeny ekologickou lazurou.

ANOTACE

Vyvýšené záhony jsou v módě. Umožňují totiž pohodlné zahradničení s menší námahou v ergonomicky příznivých polohách. Vyvýšené záhony jsou chytrou cestou k celoroční domácí sklizni zeleniny, bylinek a ovoce. Zkušená odbornice v knize 365 dní s vyvýšenými záhony nabízí kompletní know-how pro začínající i pokročilé pěstitele – od návodů na konstrukci a stavbu několika typů záhonů a pařenišť, přes tipy na výběr vhodných rostlin a jejich kombinace, postupy výsadby a péče o rostliny. Vše v návaznosti na sezónní přírodní jevy podle fenologického kalendáře – pro radost z úrody až 365 dní v roce včetně zimy.

Nakladatelství KAZDA, překlad: Martin Richter, originální název: 365 Tage Hochbeet, 178 str., 499 Kč

 

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: