Smart Home se stává součástí stále většího počtu domácností. Z „hračky“ pro technologické nadšence se tak stává běžná součást mnoha životů. Pokud se o inteligentní domácnost také začínáte zajímat, máme pro vás základní přehled toho, co byste o ní měli vědět.

Foto: Pexels, John Tekeridis

Co je to chytrá domácnost?

Na úvod je dobré si upřesnit, co je to vlastně chytrá domácnost. Odpověď na tuto otázku totiž není tak jednoduchá, jak se může zdát.

Uveďme si příklad na mobilních telefonech. Také ty rozlišujeme na tzv. hloupé (mnohdy jde o telefony tlačítkové) a chytré (zpravidla telefony dotykové). Z hlediska základních funkcí – tedy telefonovat a posílat SMS – není mezi těmito zařízeními žádný zásadní rozdíl.

Chytré telefony ale pohání operační systém, do kterého mohou kromě základních funkcí od výrobce vstupovat vývojáři třetích stran. Můžete tak instalovat nejrůznější aplikace a schopnosti svého telefonu značně rozšířit a přizpůsobit svým potřebám. Některé činnosti můžete automatizovat, jiné zakázat. Základní „telefonní“ funkce jsou tak jen jednou z mnoha a pro některé uživatele jsou dnes dokonce až sekundární.

Podobně je tam i chytrá domácnost. Zpravidla jde o spotřebiče, které velice dobře znáte, jejich funkcionalita je ale rozšířena o nové moderní možnosti. Jde například o vzdálené ovládání (třeba z druhého konce světa), širší možnosti nastavení daného produktu, nebo možnost automatizace některých procesů.

Vyberte si svou platformu

Chytrá domácnost bývá postavena na určité platformě. Mezi ty nejpoužívanější patří „ekosystém“ od firem Apple, Google a Amazon. Existují ale i menší firmy, které do světa chytrých domácností vstupují s vlastním řešením.

Pokud ale například používáte výhradně produkty od „jablečné“ společnosti z Kalifornie, budete pravděpodobně chtít skrz tato zařízení ovládat i chytrou domácnost. Při výběru jednotlivých prvků smart home proto zkontrolujte, zda je konkrétní produkt kompatibilní s vaším chytrým telefonem, tabletem nebo chytrým reproduktorem.

Chytrá domácnost nerovná se domácnost bez rizik

I když bude vaše domácnost protkána bezpečnostními prvky smart home, neznamená to, že dokážete omezit všechna rizika. Proto stále platí, že byste si měli zřídit pojištění nemovitosti a domácnosti, abyste mohli každý večer klidně spát.

Co všechno umí chytrá domácnost?

Mezi nejčastější prvotiny, pokud jde o chytrou domácnost, patří chytré osvětlení. Chytrou žárovku můžete přes svůj chytrý telefon rozsvěcet a zhasínat, můžete měnit i její barevné podání či intenzitu světla. Podobně jsou oblíbené také chytré zásuvky či vypínače.

Mezi další oblíbené prvky patří již zmíněné zabezpečení – pohybové senzory, dotykové zámky, kamerové systémy.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: