Japonský úklidový minimalismus má značku KonMari. Nechte se pohltit
Jaro je spojené s povětšinou nepříliš oblíbenou činností, uklízením. Právě proto, že nepatří mezi velké záliby většiny z nás, snažíme se stále nacházet nové a zaručeně lepší usnadnění práce. Pozornost vyvolává Japonka Marie Kondo a její úklidová metoda KonMari, která pohltila Ameriku, Evropu a nakonec zamířila i k nám.
Podle časopisu Time dokonce tato žena patří mezi 100 nejvlivnějších lidí roku 2015. Marie Kondo popsala svou metodu v knize The Life-changing Magic of Tidying Up, česky vyšlo jako Zázračný úklid (Knižní klub, 2015), která se ihned stala bestsellerem.
V čem je úspěch metody?
Stěžujeme si na hodně práce, přitom zbytečně hromadíme věci, které už nebudeme potřebovat. Přemísťujeme je z jedné strany na druhou, přestože by měly odejít pryč z domácnosti. Právě v čistotě bez nadbytečných věcí spočívá kouzlo spokojeného života.
Uklízet budeme muset vždy, ale díky tomu, že se zbavíme nepotřebných věcí, získáme jednak více volného prostoru a navíc čas. Ten už totiž zbytečně nebudeme muset ztrácet. Volnější čas ocení i vaše okolí. Zlepšíte mezilidské vztahy doma, budete žít spokojeněji, možná dokonce i zhubnete.
Opravené mýty
„Ukliďte něco málo každý den a budete uklízet navěky,“ píše Marie Kondo ve své knize. „To, že uklízíte pokaždé jen trochu, je právě tím důvodem, proč máte pocit, že s úklidem nemůžete být nikdy hotovi. Pokud uklidíte naráz, můžete tím zásadně změnit nastavení své mysli.“
Velký úklid může vyvolat obrovské změny i ve vašem životě. Je třeba se ale připravit na to, že se úklidu bude třeba věnovat několik dnů.
„Pokud uklízíte naráz, místo kousek po kousku, můžete tím zásadně změnit nastavení své mysli. Vyvoláte proměnu, která bude tak zásadní, že se dotkne vašich citů a nesmírně ovlivní váš způsob myšlení i vaše návyky v rámci životního stylu.” Vytrvejte, a nic se nevrátí do starých kolejí.
Třiďte podle kategorie ne podle místa
Podobné věci často skladujeme na různých místech. Proto je lepší se zaměřit nejdříve třeba na oblečení nebo na knihy. Lépe tak uvidíme, co je potřeba a co už nadbytečné. Je důležité také nezapomenout na to, že hlavní činností je především vyhazování a až pak rozhodování, kam věci ukládat.
Uklízení je mimořádná událost
Na rozdíl od denního uklízení, kdy jen věci vezmeme a zase je uložíme zpátky, je uklízení jako mimořádná událost, při které dáme do pořádku svou domácnost. Mimořádná proto, že se vypořádáváme s tímto úkolem v krátkém časovém úseku, s přívalem energie a vzrušení z velké věci.
Autorka si je velmi dobře vědoma toho, jak člověk k úklidu přistupuje, včetně veškerých námitek. A přes tuto skutečnost věří (na základě zkušeností s klienty), že jakmile okusíte pořádek, zbavíte se všech negativních představ.
Obklopte se věcmi, které přinášejí radost
Základním předpokladem, že věc potřebujete nebo ne, je skutečnost, jestli přináší radost. Pokud máte věci, které nepoužíváte, zřejmě je nepotřebujete, pak je zbytečné se jimi obklopovat. Zaslouží si krátký proces. Pryč z domu. Berte do ruky jednu věc po druhé a rozhodujte se podle pocitu radosti.
Máte problém věci vyhodit?
Pokud stále váháte, jestli si tu určitou věc ponechat, je dobré si uvědomit, co vám věc přináší. Jaký měla význam a jestli ten význam stále trvá. Ne všechno oblečení musíte nosit do roztrhání a podobně.
Cokoliv si oblékáte, měli byste se v tom cítit dobře. Nehromaďte oblečení s tím, že si ho necháváte „na doma”. Jak říká Marie Kondo: „Jestliže jsou tepláky vaším každodenním oděvem, budete nakonec vypadat, jako byste se v nich narodili, což nepůsobí zrovna přitažlivě. To, co nosíte doma, dotváří váš image.”
Skládejte správně, a problém s uskladněním je vyřešený
Zavěšování na ramínka je sice efektní, ale Marie doporučuje oblečení skládat. „Řádné skládání vytáhne oblečení, odstraní na něm nežádoucí záhyby a látku posílí a oživí.” Dotyk je pro kontakt s oblečením velmi důležitý. Proto byste se měli i v průběhu času k oblečení vrátit a sáhnout na něj.
Než přistoupíte k vlastnímu skládání, představte si, jak bude zásuvka vypadat. Pozornost si zaslouží všechno oblečení, včetně ponožek a punčocháčů. Nerolujte je, ale skládejte. Oblečení třiďte na „bavlně podobné látky” a „vlně podobné látky”. Třídění podle ročních období nebo podle aktivit je příliš neurčité.
Vše ukládejte svisle
Vše, co je možné, ukládejte vertikálně, vyřešíte tak řadu problémů. Při štosování máte pocit, že máte k dispozici obrovský prostor. Hůře si tak všimnete, že se množí hromadění věcí. Také je tento způsob nepraktický pro věci dole v hromadě. Je jedno, jestli se jedná o knihy, oblečení nebo cokoliv dalšího.
Nepořizujte si speciální úložné díly a využijte zbytečné krabice od bot. Dají se v nich uložit třeba ponožky, ale také čistící prostředky, případně potraviny. Nevhodné je používat kulaté nádoby, protože obvykle zbytečně zabírají místo.
Marie Kondo věří, že když začnete s úklidem vašich věcí, zbytek rodiny se postupně přidá a nebudete muset nikoho do ničeho nutit. Budete pak obklopeni věcmi, které máte rádi, a budete spokojeni.
„Skutečný život začne, až si dáte dům do pořádku.”
Napsat komentář