Jak zařídit ložnici pro lepší spánek?
Každého z nás čas od času potrápí nespavost nebo nekvalitní, přerušovaný spánek. Nejsnazším řešením je často prášek na spaní, případně přírodní alternativy v podobě uklidňujících čajů či doplňků stravy s melatoninem. A ačkoliv tyto metody dokáží bezpochyby pomoci, zapomínat bychom neměli ani na vhodné prostředí, ve kterém spíme – to ovlivňuje kvalitu našeho spánku mnohem výrazněji, než se může na první pohled zdát. Pokud si nevíte rady, jak přeměnit vaši ložnici v oázu blaženého spánku, jste na správném místě. Přinášíme vám praktické tipy, jak zařídit ložnici pro lepší spánek.
Základem je kvalitní matrace
Asi se shodneme, že matrace je naprostý základ dobrého spánku – stačí si vzpomenout na letní noci strávené pod stanem na tenké karimatce. Je však třeba si uvědomit, že ideální matrace je velice individuální záležitostí, a nestačí tak spoléhat na doporučení reklamního spotu v televizi či rodinného známého. Při výběru matrace je nutné vzít v potaz nejenom tělesnou váhu či preferované spánkové pozice, ale například také zdravotní obtíže.
Stejně důležité jako samotný výběr matrace je její pravidelné měnění. Nezáleží na tom, kolik jste za matraci zaplatili – pokud už na ní pravidelně spíte více než osm až deset let, pravděpodobně nastal čas na její výměnu.
Vsaďte na vhodné povlečení
Pokud vás bude každou chvíli budit „kousající“ povlečení, pravděpodobně se příliš dobře nevyspíte. Kromě matrace tak nezapomeňte na vhodné povlečení a prostěradlo. Ideální jsou přírodní materiály, které jsou nejen příjemné na dotek, ale také se mohou pochlubit výbornou prodyšností. Tu oceníte zejména v letních horkách, kdy je rovněž skvělou volbou hedvábné povlečení, které příjemně chladí na kůži.
Vzhledem k výrazným teplotním rozdílům středoevropské zimy a léta si rovněž nezapomeňte pořídit dvoje peřiny – zatímco v zimě se vděčně zachumláte do teplých péřových peřin, v létě oceníte spíše tenké a lehčí peřiny.
Méně je někdy více
Byli jste si někdy zacvičit jógu? Pak si možná vybavíte, jak uklidňujícím dojmem na vás cvičební sál působil. Důvodem je nejenom klidná hudba a příjemná vůně, ale především minimum předmětů, které by rozptylovaly naši pozornost. Pokud tedy chcete vnést trochu toho zenového klidu do své ložnice i spánku, zkuste se porozhlédnout po předmětech, které vlastně tolik nepotřebujete, ať už jde o „lapače prachu“ v podobě nejrůznějších suvenýrů a tretek, nebo o dekorace v podobě výrazných plakátů, obrazů, deček, polštářků, rámečků a koberečků. Sami uvidíte, že se vám v minimalistické ložnici bude usínat mnohem lépe.
Pokud se bojíte, zda vaše ložnice nebude působit prázdným a studeným dojmem, jednoduše vsaďte na příjemné zemité barvy a textury, ať už jde o povlečení, závěsy či například výmalbu. Zatímco ideálními barvami jsou především béžová a další tlumené odstíny, vyhněte se křiklavě červené, zelené či žluté. Inspiraci můžete nalézt například ve východním učení Feng-Šuej.
Dokonalé ticho
Asi se shodneme, že při hlasitém hluku dokáže spát jen málokdo. Bohužel to nejsou jen hlasité zvuky jako chrápání či zapnutá televize ve vedlejší místnosti, které nás mohou budit ze snů a bránit kvalitnímu spánku. Pozor věnujte zejména nejrůznějšímu šumu a pískání, které může vydávat elektronika. Nejčastějším zdrojem nepříjemných zvuků těsně nad hranicí vnímání jsou například starší mobilní nabíječky.
Na druhou stranu je třeba dodat, že monotónní zvuky mohou mnoha lidem naopak pomáhat k rychlejšímu usínání. Pokud mezi tyto osoby patříte i vy, zkuste si na noc pustit difuzér, který vydává příjemné uklidňující zvuky bublající vody. Velice oblíbené jsou rovněž nejrůznější přístroje na tzv. bílý šum.
Budiž tma!
Tma je pro kvalitní spánek naprostou nutností, a to především z hlediska tvorby hormonu spánku melatoninu. Podmínkou k jeho produkci je totiž právě dokonalá tma. Pokud tedy nebydlíte uprostřed pustiny, je nutné ložnici doplnit kvalitními žaluziemi či zatemňovacími závěsy, případně kombinací obojího.
Pozornost však věnujte i dalším, vnitřním zdrojům světla, jako jsou například blikající kontrolky elektroniky či digitální budík. V případě, že dokonalá tma není možná například z důvodu partnera, který v ložnici pracuje dlouho do noci, dobrou investicí může být také měkká maska na oči.
Pozor na správnou teplotu v ložnici
Přestože teplotě v ložnici přikládáme váhu v souvislosti s nekvalitním spánkem spíše jen v období letních vln veder, nutnost vhodné teploty platí po celý rok. Pokud vás trápí nespavost, nezapomeňte i během zimy před spaním ztlumit topení tak, aby v ložnici panovalo 15 až 18 stupňů Celsia. Před spánkem vždy doporučujeme důkladně vyvětrat vaši místnost a ztlumit topení.
Napsat komentář