Jak vybrat a vybavit novou kuchyni
Kuchyně tvoří nedílnou součást každého obydlí. Příprava pokrmů se stane hračkou, pokud bude mít kuchyně vhodné uspořádání s ohledem na maximální komfort při práci. Útulnost jí pro změnu propůjčí citlivě zvolený styl.
Základní pravidla pro výběr nové kuchyně
Proces výběru a realizace nové kuchyně není jednoduchou záležitostí. Vždy je nutné vzít v potaz hned několik aspektů, aby byl výsledek perfektní.
1. Zvážit finanční možnost
Na úplném začátku by mělo být stanovení finančních možností. Právě ty se poté zohledňují při dalších krocích. Ideálně je vhodné si stanovit maximální finanční strop nebo počítat s určitou rezervou, kterou je v případně potřeby ještě možné do kuchyně investovat.
2. Definovat způsob využití kuchyně
Není od věci si ujasnit, co od kuchyně vlastně očekáváme. Bude její součástí jídelní kout? Má sloužit pouze k příležitostnému vaření nebo bude používána pravidelně každý den? Je třeba v ní vyhradit i místo pro ukládání potravin nebo je k dispozici samostatná spíž?
3. Zohlednit velikost a charakter prostoru
Při plánování kuchyně je třeba brát v potaz rovněž rozmístění rozvodů (vodovod, odpad, el. zásuvky, případně odvětrávání). Uspořádání kuchyně se odvíjí zejména od velikost a dispozice prostoru. I malá kuchyně může být praktická a nanejvýš funkční.
4. Nechat si zhotovit návrh kuchyně
Bližší představu o konečném výsledku poskytne návrh kuchyně. Právě pečlivý návrh zajistí, že bude kuchyně zcela funkční s vhodným uspořádáním kuchyňské linky a umístěním spotřebičů.
Grafický návrh umožní odhalit i případné nedostatky: zda není lednice příliš blízko topení, jestli bude dopadat na pracovní desku dostatek denního světla a podobně.
5. Zvolit konkrétního výrobce či dodavatele
Levné kuchyně obvykle představují již hotové kuchyňské sety, které však mnohdy neumožňují koncipovat kuchyni dle představ. Alternativním řešení je sektorová kuchyně, tu je totiž možné poskládat z jednotlivých dílů.
Další možnost představuje kuchyně na míru, která je vytvořena zcela podle požadavků budoucích uživatelů. Realizace se může chopit kuchyňské studio či truhlář, avšak je třeba počítat s vyšší cenou.
Dispozice kuchyňské linky
Velikost a tvar místnosti, kde kuchyně bude, do značné míry předurčuje její dispozici.
Kuchyně do U
Kuchyně do tvaru U se hodí spíše do větší místnosti, protože mezi jednotlivými stěnami musí zůstat dostatek volného místa (uvádí se ideálně minimálně 2 metry). Je ceněná pro dostatek úložného prostoru.
Kuchyně do I
Pokud bude kuchyně situována do místnosti menších rozměrů (například v paneláku), je vhodnější lineární kuchyňská linka. Aby byl prostor maximálně využitý, doporučuje se vsadit na vestavěné spotřebiče.
Rohová kuchyně
Určitým kompromisem mezi předchozími typy je rohová kuchyň, jejíž dispozice má tvar L. Hodí se do rodinných domů i bytů.
Paralelní kuchyně
Tvoří ji dvě kuchyňské linky ve tvaru I, které jsou situovány naproti sobě. Je třeba počítat s tím, že pro pohodlnou práci v kuchyni by mezi nimi měl být prostor o šířce minimálně 1,2 metru.
Kuchyně s ostrůvkem
Tam, kde není nouze o místo, lze uvažovat o kuchyni s ostrůvkem, která vypadá efektně, a navíc je velmi praktická. Existuje velká mnoho způsobů, jak kuchyni s ostrůvkem uspořádat. Samotný ostrůvek může sloužit k vaření, mytí nádobí nebo tvořit další pracovní plochu.
Bez spotřebičů se kuchyně neobejde
Nedílnou součástí kuchyně jsou spotřebiče. Při nákupu je třeba zohlednit nejenom požadované funkce, ale je vhodné vzít v potaz také spotřebu energie (lze vyčíst z energetického štítku), hlučnost, případně bezpečnost (přítomnost dětské pojistky, zejména u sporáku).
Veškeré základní spotřebiče mohou být samostatně stojící nebo vestavěné, přičemž každá skupina má svá pozitiva i negativa.
Chladnička a mrazák
Chladničky a mrazáky mohou mít rozličnou kapacitu a výbavu. Oblíbené jsou také tzv. kombinované lednice (chladnička + mrazák), v poslední době jsou stále žádanější prostorné americké lednice. Ty mají běžně i výrobník ledu a dávkovač studené vody.
Sporák či set vestavěné trouby a varné desky
Pořídit lze klasický elektrický, plynový či indukční sporák nebo oddělenou troubu a varnou desku. Někdy má trouba i funkce navíc, kdy nechybí například možnost grilování či rozmrazování.
Myčka nádobí
Běžnou součástí moderní kuchyně je myčka nádobí. Nejenže šetří čas, ale oproti ručnímu mytí nádobí je navíc úspornější. Některé modely dokážou pojmout více než 14 sad nádobí.
Digestoř
Digestoř má za úkol odvádět nežádoucí páry a pachy, čímž mimo jiné zabraňuje potencionálnímu vzniku plísní. Digestoře se dělí na komínové, ostrůvkové, podvěsné, vestavné a výsuvné.
Na co ještě nezapomenout při plánování kuchyně
Při plánování kuchyně je třeba pamatovat i na další aspekty. Jedná se zejména o zachování pravidla pracovního trojúhelníku, dostatečné osvětlení a v neposlední řadě styl kuchyně.
Pracovní trojúhelník
Aby byla práce v kuchyni pohodlná, je třeba již před samotnou realizací promyslet uspořádání jednotlivých pracovních zón, které vytváří pracovní trojúhelník.
- Zóna skladovací (úložné prostory a chladnička s mrazákem)
- Zóna varná (trouba, respektive set varné desky s troubou, digestoř)
- Zóna mycí (dřez, myčka nádobí a skříňky či police na nádobí)
Osvětlení
Dostatek světla vytvoří v kuchyni příjemné prostředí a zvýší komfort při vaření. Výhodou je bezesporu přítomnost okna. To by mělo doplňovat dominantní stropní svítidlo a doplňkové zdroje světla nad pracovní plochou v podobě zářivek či moderních LED pásek.
Styl kuchyně
Citlivě zvolený styl dodá kuchyni „duši“. Design je zejména otázkou vkusu budoucích uživatelů. V současnosti je populární například moderní styl s kuchyňskou linkou ve vysokém lesku a nerezovými spotřebiči, stejně jako útulný venkovský nebo rustikální styl.
Napsat komentář