Jak ušetřit za osvětlení: unikátních 7 tipů, které jste netušili
Přicházející podzim spolu přináší také brzkou tmu. Je potřeba svítit velmi dlouho a často, už od odpoledních hodin. To samozřejmě přináší zvýšené náklady na energie, konkrétně na osvětlení. Proto vám dnes ukážeme, jak ušetřit na osvětlení. Prohlédněte si našich 7 tipů, se kterými můžete ušetřit nemalé peníze. Některé vás ani nebudou stát žádnou investici.
1. Začněte svítit pouze LED žárovkami
Klasická žárovka přemění až 92 % spotřebované energie na teplo, pouze zbytek na světlo. Svítit takovou žárovkou je značně neefektivní. Právě proto byste měli všude vyměnit své světelné zdroje za LED žárovky – jsou úspornější a přitom silnější, navíc mají delší životnost. Kvalitní LED žárovka vám vydrží svítit asi 30 000 až 50 000 hodin. Ta klasická průměrně 1000 hodin, ale stojí vás několikanásobně víc na nákladech.
2. Zhasínejte, nebo si pořiďte senzor pohybu
Společné prostory domu jsou často bezednou studnicí elektrické energie. Například ve sklepě a na chodbě se stále nechává rozsvíceno, podobně jako u vchodu. Pokud dům využívá více obyvatel, je vhodné všude na těchto místech instalovat osvětlení se senzory pohybu. Osvětlení pak bude v provozu jen tehdy, když to bude skutečně potřeba. Senzory pohybu jsou vhodné také na rodinné domy, například při osvětlení příjezdové cesty, vjezdu do garáže nebo vchodu.
Odborníci se shodují, že nainstalováním pohybových čidel na adekvátní místa, můžete snížit náklady na osvětlení zhruba o 40 %.
3. Stropní svítidlo, které můžete regulovat
Pořiďte si takové stropní svítidlo, respektive zdroj do něj, který můžete libovolně regulovat. Jsou chvíle, kdy nepotřebujete, aby se svítilo na plný výkon. Ideální jsou zejména designová stropní svítidla spolu s regulovatelným zdrojem světla. Můžete je využít jako dekorativní osvětlení k relaxaci, kdy je lepší mírnější světlo. Designová svítidla proto doporučujeme zejména do obývacího pokoje.
4. Zkuste LED pásky všude, kde nepotřebujete stropní osvětlení
Stropní osvětlení není jedinou možností, jak získat světlo. Jsou místa, kam se stropní osvětlení až tak hodit nemusí. Například schodiště můžete mnohem lépe osvětlit pomocí LED pásků. Jednak jsou úspornější, protože vydávají o mnoho méně světla, a také efektivnější, protože osvětlují přímo nášlapnou plochu – oceníte to zejména v noci, kdy vás světlo nebude oslňovat. Ideální je LED pásky využít také na osvětlení kuchyňské linky.
5. Chytré venkovní osvětlení
Venkovní osvětlení využijete hlavně na zahradě, ale také třeba jako osvětlení na zeď a fasádu domu. Venkovní osvětlení je ideální kombinovat se senzorem pohybu – může vám to usnadnit žití v domě, ale také ušetřit peníze. Na zahradu můžete využít různé zemní sloupky, na fasádu pak speciální osvětlení v podobě luceren a podobně. Dbejte na to, abyste venku vždy svítili LED technologií.
6. Solární osvětlení
Další možností, jak výrazně ušetřit na venkovním osvětlení je osvětlení se solárním čidlem. Pokud na zahradě nebo jinde venku svítíte jen občas a krátce, může být solární osvětlení ideálním řešením – získaná energie během dne může zcela pokrýt takové noční osvětlení. Solární osvětlení je poměrně oblíbené právě jako osvětlení zahrady.
7. Pravidelně se o světla starejte
Nepodceňujte péči o světla. Zdá se vám, že některá z LED žárovek slábne a chystáte se ji vyměnit? Někdy stačí ji otřít od prachu, stejně jako samotné stropní svítidlo. Studie ukazují, že prach na žárovce může pohlcovat 10–15 % vydaného světla. Navíc může napomáhat k zahřívání LED žárovky a tím zkracovat její životnost.
Napsat komentář