Dražší mobil nebo levný kompakt? Focení s mobilem je často kvalitnější
Časopis dTest se tentokrát zaměřil na kvalitu fotografií náročnějším fotoaparátem, různými druhy kompaktů a také dražšími mobilními telefony. Překvapením byly poměrně fotografie z mobilů. Zároveň se zjistilo, že drahý mobil s extrémně vysokým rozlišením nemusí nutně být zárukou dobré fotografie.
Fotoaparát nebo mobilní telefon?
Agentura GfK uvádí, že celkový prodej digitálních fotoaparátů se v loňském roce meziročně snížil o 14 %. Naposledy rostl v roce 2011. Na vzestupu jsou hlavně bezzrcadlovky, kterých se za rok 2018 prodalo o 25 % více.
Odborníci nezávislého spotřebitelského časopisu dTest provedli testy 29 fotoaparátů s cenou do 20 000 Kč a 5 prémiových smartphonů.
„Při testování jsme se snažili vytvořit zkušební podmínky s širokou škálou simulací, které velmi dobře odkryjí, jaký přístroj fotí lépe a jaký hůře. Zkoušeli jsme, jak si poradí se slabým světlem, barevností obličejů a různých předmětů, ostrostí, geometrickými vzory i s barevnými bodovými světly v pozadí,“ uvádí Hana Hoffmannová, šéfredaktorka dTestu.
Chytrý telefon vyšší třídy dnes často předvádí mnohem více, než kompakty s nižší cenou. Důležité je vědět, že cena špičkových smartphonů odpovídá úrovni poloprofesionálních fotoaparátů. Zárukou dobré kvality za přijatelnou cenu mohou být starší modely iPhonu a Samsungu řady Galaxy S. Apple iPhone XS při zkoumání kvality fotografií vytvářel nežádoucí silné odlesky, prakticky ze všech úhlů. Samsung Galaxy S9+ na tom byl z hlediska odlesků lépe, to se týkalo i horších světelných podmínek. Špatně ale rozpoznával obličeje.
Vysoký počet megapixelů není zárukou kvalitní fotky
Mezi testovanými špičkovými mobily skončil nejhůře telefon Huawei Mate 20 Pro. V případě focení portrétů při umělém světle byl lepší než testované telefony Apple a Samsung. Špatné bylo ale silné geometrické zkreslování fotek v širokoúhlém záběru.
„Výhrady odborníci měli i k rozlišení fotoaparátu. Výrobce láká na 40 Mpx. Tato hodnota ale platí jen v některých režimech. V portrétním a nočním režimu mobil automaticky sníží rozlišení na 10 Mpx,“ upozorňuje Hana Hoffmannová.
Automatický režim má dobrou úroveň
Testované pokročilé fotoaparáty do 20 000 Kč byly dobře hodnoceny v automatickém režimu. Slabou stránkou přístrojů Canon PowerShot SX70HS a zrcadlovky Nikon s objektivem AF-S DX Nikkor 18-105 mm bylo zejména geometrické zkreslování obrazu. Nejvýrazněji se projevilo při širokém nastavení objektivu a prohloubilo při focení v bezztrátovém formátu RAW. Tyto fotoaparáty také měly potíže s detekcí obličejů, pokud bylo v záběru více tváří.
U kompaktů je automatický režim často jediným, který přístroj nabízí.
„Pokud některý z testovaných kompaktů disponoval i manuálním nastavením, odborníci ho také prověřili. Do hodnocení ale manuální režim kompaktů zahrnut nebyl,“ podotýká Hana Hoffmannová.
Nejlépe z testů vyšel Canon PowerShot SX730 HS. Při některých zkušebních snímcích vykazoval o trochu více šumu, ve všech zkouškách byl jeho výkon dobrý. Průměrně byl ohodnocen za funkci blesku.
Manuální práce téměř bez výhrad
Manuální režim odborníci testovali pouze u pokročilých fotoaparátů s alespoň jednopalcovým snímačem, manuálním ostřením, RAW záznamem a focením v citlivosti ISO 12 800. Nejlepší výkon v této kategorii v manuálním režimu předvedl pokročilý kompakt Fujifilm XF10. Dobře si ale vedl i přístroj Nikon D3500. Dostatečnou známku si odnesl fotoaparát Canon PowerShot SX70 HS.
„Nejen že kvalita snímků pořízená tímto fotoaparátem nebyla nijak oslnivá, ale fotografie z něj byly bledé, rozmazané a měly i špatnou texturu,“ vysvětluje na závěr Hana Hoffmannová.
Zdroj: TZ dTestu
Já mám iPhone X a dělá krásné fotky 🙂 . Foťák bych nechtěla, protože mobil mám stejně pořád u sebe a takhle bych musela zbytečně nosit dvě věci. Nejsem žádný profesionální fotograf a na ty moje fotky dětí dělá iPhone fotky parádní 🙂 . K iPhone jsem si koupila ještě kožený kryt z finecase.cz , takže se mi iPhone nepoškrábe, ani když mi spadne na zem 🙂 .