Boj s mravenci
Nastalo teplo a s ním i obvyklé útoky nejrůznějších škůdců, kteří se vám neúnavně snaží vetřít do bytu. Trochu jsme zapátrali po takzvaných „babských radách“ neboli osvědčené pomoci, která nevyužívá chemických přípravků. Tentokrát si popovídejme o tom, jak se zbavit mravenců.
Prevence
Mravenci mají velmi dobře vyvinutý čich. Jdou nejen za teplem, ale i za potravou, tak proč jim nechávat cestu volnou a snadnou.
Základem je fakt, že se snažíte své potraviny mít v uzavřených nádobách. Nedostanou se k nim mravenci ani další škůdci. Navíc zkontrolujete, zda se tam už v obchodě nedokázal dostat nějaký ten příživník.
Kuchyňskou linku mějte uklizenou, bez drobečků a mouky. Když budete omývat plochy, stírejte je octovou vodou.
Veškeré díry, které máte ve stěnách, zamázněte silikonem. Zničíte tak mravencům vstup. Mohou se k vám dostat třeba i otvory u topení, parapetů nebo dokonce i stoupaček.
Lidové rady
Jednou z tradičních rad je využití vysušené kávové sedliny nebo kypřícího prášku, který nasypete na mravence.
Kvasnice s cukrem nebo s medem lze umístit do cesty, kudy chodí mravenec. Pokud mravenec takovouto směs sní, umře, protože začne proces kvašení.
Jak na mravenčí shromaždiště? Do příslušného místa nasypte osolený celer posypaný skořicí – měli by zmizet po pár dnech.
Velmi účinná je také tato aromatická směs koření: jalovcový list, kerblík, skořice, majoránka, hřebíček. Podobně účinný je i pepř nebo pálivá paprika. Můžete vyzkoušet i nasypat jednotlivé aromatické koření samostatně.
Někdo se těmto živočichům brání i nakreslením čáry bílou křídou, kterou prý mravenec nepřekročí.
Pokud vás trápí dlouhodobé mravenčí nájezdy, zkuste se v zimě vydat na dovolenou a nechte dům pořádně vymrznout.
Tito živočichové jsou neúnavní po celý rok. Na podzim zase útočí červení nebo nažloutlí mravenci, faraoni, kteří vyhledávají teplo domova. Dbejte tedy především na prevenci, a to v kterémkoliv ročním období.
Jak jste na tom v boji s mravenci? Máte další lidové tipy nebo raději využíváte chemii?
Napsat komentář