Speciál – zima
Zima může být krásná, přímo pohádková, ale také může dávat pořádně zabrat. Připravili jsme souhrn zajímavých témat, o kterých jsme psali ve Stylu života.
V každém období by se měl člověk stravovat nejlépe lokálně dostupnými surovinami. Podle tradiční čínské medicíny také existují potraviny, které ochladí, nebo naopak v zimě prohřejí. Jedná se nejen o skořici a zázvor, ale také další koření, ovoce a zeleninu.
A když se vrátíte domů z procházky, není nic příjemnějšího, než si dát horký čaj nebo třeba voňavé svařené víno. No a ano, takové pečené kaštany k zimě určitě patří. Ať už na trhu nebo připravené doma.
Advent a vánoční svátky
Advent je kouzelné období. Je spojen s množstvím různých zvyků a tradic. V prosinci třeba chodí Barbora, ale také známější Mikuláš s čertem a andělem.
Samostatnou kapitolou jsou vánoční svátky. Mezi symboly vánočních svátků patří i ozdoba v podobě jmelí.
Můžete si dopřát kapří hranolky, nejrůznější druhy cukroví. Linecké cukroví je klasika. Energetické kuličky si můžete připravit nejen na Vánoce, ale kdykoliv na mlsání. Z cukroví jsme vám nabídli i jogurtové druhy. Připravit si můžete i škvarkové pracny, karamelové sušenky.
Důležité je také věnovat pozornost skladování cukroví, abychom o ty naše malé poklady nepřišli.
Jak to mají se Štědrým dnem v Polsku? Kde se vůbec vzal vánoční stromeček a jak o stromek pečovat, aby vydržel co nejdéle. Po svátcích si můžete dopřát detox a nechat organismus trochu odpočinout.
Masopust
Masopust je období, které se dodržuje dnes už jen na vesnicích.
Péče o pleť
Pleť v zimě potřebuje speciální péči, potrápit vás může suchá pokožka. Ricinový olej je v tomto směru úplný poklad. Nezapomínáme ani na vlasy.
Péče o zdraví
Potrápit mohou různé virózy, je třeba obrnit organismus (základem je péče o dýchací cesty) a co nejlépe se o něj starat. Chřipce se dá do jisté míry předcházet. Když vás přepadne rýma, můžete využít síly rýmovníku. Při kašli je třeba rozlišovat, jestli se jedná o suchý nebo vlhký kašel. Někdy je potřeba sáhnout dokonce po antibiotikách. Ještě, než využijeme ta chemická, je na zvážení, jestli v začátku některých nemocí zvolit rostlinná antibiotika.
V zimě je málo lokálních potravin, organismus podpoří klíčky, třeba i fazolky mungo. Mezi zelené zpestření patří třeba řeřicha. Životabudičem je i nakládané zelí. Samozřejmě, když si ho ideálně naložíte doma.