Jak se zachovat při dopravní nehodě? V klidu a dobré vyhodnocení situace
Možnost dopravní nehody děsí řadu z nás. Už proto bychom se na tuto možnost měli připravit, protože má určitá pravidla. Měly by se dodržet postupy, které třeba i zachrání život. Důležitý je každý moment, klid a střízlivá hlava. Na pomoc jde i projekt Ty to zvládneš pod záštitou Asociace Záchranný kruh.
Každý účastník nebo svědek dopravní nehody by si měl uvědomit, že místo nehody je nebezpečné nejen pro zraněné.
Zastavte bezpečně a označte místo
„Jedete-li okolo dopravní nehody, zastavte na bezpečném místě – ideálně až za nehodou, zapněte výstražná světla, zatáhněte ruční brzdu, oblečte si reflexní vestu a označte místo výstražným trojúhelníkem. Zajistíte tak bezpečnost nejen účastníkům nehody, ale i sami sobě,“ radí Veronika Krajsová, prezidentka Asociace Záchranný kruh.
Telefonní hovor vždy ukončuje záchranář
Reflexní prvky jsou velmi důležité především v situacích, kdy je na vozovce snížená viditelnost. V noci, v mlze nebo při sněhové vánici doslova zachraňují životy. Pomoci může mobilní telefon – účastník nebo svědek nehody by měl ihned volat na tísňovou linku 155 nebo 112.
„Mezi první informace, které potřebujeme od volajícího znát, patří místo nehody, stav a počet zraněných,“ přibližuje Jiří Smetana, ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje a doplňuje: „Rádi bychom na účastníky nehod apelovali, aby nikdy telefonní hovor nepokládali. Telefon musí být přepojen na hlasitý odposlech. Záchranáři vždy radí, jak při pomoci raněným postupovat.“
Při krvácení jde o vteřiny
Jestliže u nehody vidíte někoho silně krvácet, rozhodně na nic nečekejte. „Využijte rukavice z lékárničky a krvácení zastavte přímým stlačením prsty v ráně,“ přidává radu Smetana.
Co s nehybným účastníkem nehody
„U nehod je vždy velké riziko poranění páteře, ale strach zachránce z případného dalšího poškození nesmí ohrozit život zraněného,“ dodává.
Jak zajistit a kontrolovat dýchání
Jestliže se zraněný nachází v bezvědomí, je třeba zajistit, aby dostatečně dýchal. Pokud dýchá, není nutné s ním hýbat. Pokud nedýchá, musí se mu zaklonit hlavu a zvednout bradu – tím se uvolní dýchací cesty. Pokud se zraněný během 10 sekund přinejmenším dvakrát nadechne, je důležité hlídat volné dýchací cesty až do příjezdu profesionálů.
Pokud i přes snažení zraněný nedýchá, musí se přejít k masáži srdce. Nedá se ale provádět ve vozidle, musí být vyproštěn a položen na rovnou zem.
„Poté by měl zachránce stlačovat hrudník do hloubky pět až šest centimetrů s frekvencí sto až sto dvacet stlačení za minutu. Proškolený zachránce může po každých třiceti stlačeních provést dva umělé vdechy,“ uzavírá Smetana.
10 pravidel u dopravní nehody
1. Dbej na svoje bezpečí a rozmysli si, než něco uděláš.
2. Vždy musíš být vidět, označ místo nehody.
3. Mysli na bezpečí blízkých, odveď je mimo silnici.
4. Světlý kouř nepředstavuje požár, ale může jít o páru z chladiče.
5. Zavolej záchranku – při hovoru nikdy nepokládej telefon jako první.
6. Kdo je potichu nejspíš potřebuje největší pomoc.
7. Zastav krvácení – přitlač prsty v ráně.
8. Neboj se se zraněným pohnout. Zakloň hlavu a hlídej dýchání.
9. Jestliže zraněný nedýchá, je nutná masáž srdce.
10. Klid a rozvaha jsou nezbytností.
Zdroj: TZ a realita.tytozvladnes.cz. Za kampaní stojí Asociace Záchranný kruh www.zachrannykruh.cz.
Napsat komentář